Tajemná záře nad Pacifikem

• Československo

Tajomná žiara nad Pacifikom

Drama / Dobrodružný / Sci-Fi / Válečný

USA, 1980, 103 min

V době kdy jsem na to zcela vytřeštěný šel z kina, ještě vládly moři a obloze palubní stíhačky F-14... Uběhlo hodně let a se zájmem jsem snímek shlédl znovu. A kupodivu účinkoval stejně. Pravda, některé triky dnes působí srandovně, ale např. souboj Zer s Tomcaty je stále atraktivní podívanou. Perfektní drama o tom co by se mohlo stát, kdyby časoprostorem proplula kompletně vybavená moderní letadlová loď USS Nimitz zpět do roku 1941 k pobřeží Havaje. A to zrovna ve chvíli, kdy z japonských letadlových lodí startují směrem k Pearl Harboru první vlny Zer a Valů... Zasáhnout s takovým arzenálem a otočit chod dějin, či nikoliv ? * * * *(11.4.2012)

Opravdu velice zajímavý snímek o možnosti změny historie pomocí cesty v čase. Pár známých tváří sice nepředvádí nijak úžasné výkony, ale úroveň drží vysoko nad vodou kvalitní scénář a napínavý děj. Zajímavá je už samotná myšlenka, jak by asi mohla dopadnout 2.světová válka, kdyby se nekonalo bombardování Pearl Harboru. Ale to nám nezodpoví ani tento film.(7.3.2003)

Sice nic objevného či myšlenkově originálního, logika taky občas drhne, přesto velmi příjemný lehce sci-fi film na téma "co by, kdyby..." se solidním hereckým obsazením (Douglas, Sheen, Ross).(4.8.2008)

Po letech viděno znovu, a je to taková příjemná oddechovka, jako třeba Aféra Concorde, ale větší ambice bych zde nehledal.(18.10.2010)

“Ešte stále si myslíte, že je to sen?“ – „Zlý sen.“ Netrúfam si hodnotiť vizuálne spracovanie, hlavne keď sa hovorí, že CGI triky sú staré už v čase premiéry filmu, každopádne TAJOMNÁ ŽIARA NAD PACIFIKOM rozhodne nestojí (a teda ani nepadá) na technickom prevedení (ale, keď už sme pri ňom, život na obrovskej lietadlovej lodi je spracovaný výborne), ale na hereckých výkonoch Kirka Douglasa a Martina Sheena a úžasnému „časovému“ nápadu s útokom na Pearl Harbor. 80%(16.6.2007)