Kočičí oko

Cat's Eye

Mačacie oko

Komedie / Horor / Thriller / Povídkový

USA, 1985, 94 min

Velmi povedený povídkový film. Teague je zručnej režisér a většinu jeho filmů co jsem viděl jsem si dokonale užíval. Na tuhle adaptaci Kinga(jehož povídky jsem nečetl)jsem se těšil a nakonec jsem si je i dokonale užil. První povídka o chlápkovy co se chce odnaučit kouřit byla dobrá, neobsahovala nic zbytečného a jen rychle uběhla, a pravdou je že takovýhle metody bych použil na většinu feťáků a kuřáků 4*. Druhá povídka byla o něco slabší hlavně díky pomalejšímu rozjezdu ale jakmile se film přesunul na střechu tak to byla dobrá klaustrfobická jízda a konec byl parádní 3*. A poslední povídka byla výborná, mám osobně rád horory s takovýhlema skřítkama a tady jsem si je(nebo spíše ho) užil plnými doušky 4*. Takže dávám 4* z celkového hodnocení, líbilo se mi to dost, herci hrají přesvědčivě a malá Barrymore je roztomilá, takže nemám nejmenší důvod celej film zpochybnit.(24.6.2012)

Tak tu mame dalsi film podle Kinga, respektive tri plus minus pulhodinovy, podle povidek Quitters, Inc., The Ledge a The General. Prvni povidka je zaroven nejlepsi, imho si ji meli tvurci schovat az na zaver, ale to by zas tak hezky nemohli ukoncit pribeh o kocce, ktera se propleta vsema trema povidkama. Vic nez o horor se jedna o hodne cernou komedii o jedny netradicni firme pomahajici odvykat koureni s paradnim Jamesem Woodsem. Povidka je svizna, vtipna a ma slusnou atmosferu, navic jsou tu fakt paradni sceny, treba Woodsovo halucinace na vecirku plnym kuraku. Druha povidka je trochu slabsi, opet nechybi cernej humor, ale tentokrat je i docela napinava. Tady ze zacatku vse vypada jak tuctova historka o mafianovy, jeho neverny manzelce a jejim milenci. Az na to, ze mafian se rad sazi a vetsina pribehu se odehrava na rimse mrakodrapu. Tady dokonce dojde i na dve potencialne nechutny sceny, ale tvurci nic moc neukazujou. Treti povidka je asi nejslabsi, ale presto porad zajimava a je to takova sverazna variace na priseru ve skriny. Tady je bohuzel pomalejsi rozjezd, ale pak je povidka docela napinava. Akorat zaverecna kocici akce podporena superhrdinskou hudbou pusobi spis jak komedie. Nicmene skritek je udelanej hodne dobre a je tu mladicka Drew. Celkove se jedna o tri nadprumerny povidky, navic plne odkazu na jina Kingovo dila (zkrvavenej bernardyn ala Cujo, auto Christina, v televizi Mrtva zona...), ktere jsou ale vic cernohumorny nez hororovy a zprumerovano to da 4*.(3.9.2008)

„Len som ťa chcel udržať na nohách...“ Béčkar Lewis Teague dostal po ALIGÁTOROVI a CUJOVI (a pred NÁMORNOU PECHOTOU a OBOJKOM) možnosť nakrútiť poviedkový horor podľa poviedok Stephena Kinga. Obávam sa však, že sa nejedná o žiadne veľdielo. Troška hravé, troška temné, troška vtipné, dokonca príjemne strašidelné (posledná epizóda je poctivý horor, nepríjemné sú však i mokré gumáky v šatníku "paranoika" Jamesa Woodsa). Otázkou je, prečo sa na to pozerať, ak máte po ruke napríklad obdobne hororovo poviedkové ale podľa mňa lepšie „Príbehy z hrobky“. Isteže, fanúšikovia Kinga, ktorý sa podieľal na scenári, si prídu na svoje (auto Christine, bernardín), ale inak je to "klasický" poviedkový film, snažiaci sa zachovať „jednotnú líniu“ resp. „rovnakú atmosféru“ (spája ju predovšetkým mačka). Ale poviedkové filmy (ŠTYRI IZBY atď.) nemám rád, nikdy som ich rád nemal a už asi ani nebudem. Na rozdiel od poviedkových zbierok literárnych. Napríklad tých od Kinga. Viac v mojej recenzii: http://www.studna.net/reviews/973/(27.10.2007)

Tři Kingovy povídky, které volně propojuje mezi scénami probíhající tajemná kočka (která nakonec má určitou roli). Skutečně kvalitou jsou povídky nevyrovnané a nejlepší je ta první, částečně druhá, a ta poslední je jen do počtu, ale stále to má oldschoolový feeling, jinak řečeno atmosféru osmdesátek, kdy nastoupovaly VHS kazety, a v této souvislosti je to jeden z lepších filmů té doby a na toto téma.(12.6.2012)

Na Stephena Kinga je to zatraceně dobrá adaptace, která ale ke konci ztrácí hodně dech. Lépe řečeno, první povídka je naprosto dokonalá. Té bych dal i plnej počet. Rychlá, nápaditá, napínavá, černohumorně odlehčená a s třeskutou pointou nakonec. Navíc Jamesem Woodsem výtečně zahraná a dějově nepředvídatelná. Takhle má povídka (filmová i literární) vypadat. Jak řekl sám King : "Román je plocha, povídka je čára." Druhá povídka je na tom již notně hůře. Ale určitě to není chyba Roberta Hayese ani Kena MacMillana, jehož záporák je opravdu krásná figurka. Jen tam už není takové vyvrcholení, jako u první. Jde spíš vlastně o docela obyčejnej příběh s velice předvídatelným koncem. Žáádné překvapení se prostě nekoná, ale stále ještě je to dost kvalitní dílko. Třetí povídka je ale nejslabší. Možná příliš dětská (příšery pod postelí či ve zdi). Mohla by se dobře číst, ale v televizi vypadá spíš směšně. Navíc jednání matky je zde trochu nedomyšlené a ničím nezdůvodněné (mám na mysli to její odmítání kočky a její nedůvěra k ní). Pravděpodobně ji v dětství strašili tím, že si pro ni přijde zlej kocour, jenže divák se to nedozví. Ale hercům taky nejde nic vytknout. Ale ani vyvrcholení není nic moc a pointa mi unikla. Celek. I tak se ale jedná o zajímavý počin, přestože seřazením povídek hodně ztrácí. Nejslabší povídka (o děvčeti a monstru ve zdi) měla být uprostřed a nejlepší (o kuřácích) na konci. Tím by zůstal divákovi dobrej pocit a ne jen taková pachuť po něm. Co se týká odkazů na jiná Kingova díla, několika jsem si všiml (třeba bernardýna a filmu Mrtvá zóna v telce), jiné jsem však vůbec neodhalil. Ale to považuju za geniální propojení jeho práce. Takže 1. ->***** 2. ->*** a 3. ->** a to dává průměr něco těsně nad tři hvězdičky.(19.9.2006)

• - Povídky jsou propojeny skladbou „Every Breath You Také“. Rozpočet filmu však nebyl dostačující a nebyla proto použita originální verze od kapely The Police, avšak cover verze. Rozdíl však rozpoznat nelze. (campa)

• - Příběh je natočen podle stejnojmenného povídkového románu Stephena Kinga, na jehož tvorbu je ve filmu několik odkazů. Okolo druhé minuty je v záběru vidět automobil a na jeho blatníku samolepka z nápisem "Já jsem Christína", odkazující na film Christine (1983) podle Kingovy předlohy. Hned na začátku filmu dále proběhne před kamerou pes velice podobný psu ze snímku Cujo, vzteklý pes (1983), dalšího filmu dle autorova díla. Dick Morrison (James Woods) pak v první povídce „Nekuřáci“ sleduje v televizi snímek Mrtvá zóna (1983), tedy další Kingovo zfilmované dílo. (Terva)

• - Manželka ve třetím příběhu čte před spaním knihu "Pet Sematary", jejímž autor je Stephen King. (WolfR)