Kočičí oko

Cat's Eye

Mačacie oko

Komedie / Horor / Thriller / Povídkový

USA, 1985, 94 min

„Len som ťa chcel udržať na nohách...“ Béčkar Lewis Teague dostal po ALIGÁTOROVI a CUJOVI (a pred NÁMORNOU PECHOTOU a OBOJKOM) možnosť nakrútiť poviedkový horor podľa poviedok Stephena Kinga. Obávam sa však, že sa nejedná o žiadne veľdielo. Troška hravé, troška temné, troška vtipné, dokonca príjemne strašidelné (posledná epizóda je poctivý horor, nepríjemné sú však i mokré gumáky v šatníku "paranoika" Jamesa Woodsa). Otázkou je, prečo sa na to pozerať, ak máte po ruke napríklad obdobne hororovo poviedkové ale podľa mňa lepšie „Príbehy z hrobky“. Isteže, fanúšikovia Kinga, ktorý sa podieľal na scenári, si prídu na svoje (auto Christine, bernardín), ale inak je to "klasický" poviedkový film, snažiaci sa zachovať „jednotnú líniu“ resp. „rovnakú atmosféru“ (spája ju predovšetkým mačka). Ale poviedkové filmy (ŠTYRI IZBY atď.) nemám rád, nikdy som ich rád nemal a už asi ani nebudem. Na rozdiel od poviedkových zbierok literárnych. Napríklad tých od Kinga. Viac v mojej recenzii: http://www.studna.net/reviews/973/(27.10.2007)

Lewis Teague mě velmi příjemně překvapil filmovou adaptací CUJA a tak jsem se těšil i na tento povídkový film. A to i proto, že první dvě povídky, tedy Nekuřáci a.s. a Římsa patří pro mě v originálu k tomu nejlepšímu, co King ve své povídkové tvorbě napsal. Mým představám se nejvíce tvůrci přiblížili v povídce Římsa. Velmi mě překvapil Robert Hays a celá povídka ( až na konec ) je natočena velmi věrně knižní předloze. Z Nekuřáků a.s. mám pocit, že jsou šití moc horkou jehlou ( dalo se toho zde předvést daleko víc ) a ani můj velký oblíbenec Woods mě nějak zvlášť nepřesvědčil. Třetí povídka je zajímavá především výkonem kočky, se zvířaty to Teague umí, což dokázal již ve zmiňovaném CUJOVI. Drobné odkazy, o kterých ve svém komentáři psal již Choze potěší, ale osobně postrádám ve filmu drobnou roličku samotného Kinga.(23.9.2007)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $13,086,298Tržby Celosvetovo $13,300,000║ Odľahčený mix všeličoho ale fajn, zaujalo, trikovo dobré a napätie nechýba. /60%/(28.12.2008)

Skutocne vydarene sklbenie troch Kingovych poviedok. Prvou je Nefajciari, s.r.o. (alebo ako to bolo u nas prelozene), v ktorej James Woods podstupuje zaujimavu odvykaciu kuru:) Druha poviedka je Rimsa alebo Muz na rimse, uz velmi nepamatam a tretia je General. Prve dve su nabeton zo zbierky poviedok Nocna zmena, ale ta tretia neviem. Vsetky tri poviedky maju velmi dobru atmosferu, dostatocnu nadsazku, aby bolo jasne,ze ide predovsetkym o zabavu a kratku stopaz, takze je iste, ze nuda sa nedostavi...(aj ked posledna poviedka je o cosi slabsia).Pre mna fakt mile prekvapenie.3,5/5(29.4.2005)

Velmi povedený povídkový film. Teague je zručnej režisér a většinu jeho filmů co jsem viděl jsem si dokonale užíval. Na tuhle adaptaci Kinga(jehož povídky jsem nečetl)jsem se těšil a nakonec jsem si je i dokonale užil. První povídka o chlápkovy co se chce odnaučit kouřit byla dobrá, neobsahovala nic zbytečného a jen rychle uběhla, a pravdou je že takovýhle metody bych použil na většinu feťáků a kuřáků 4*. Druhá povídka byla o něco slabší hlavně díky pomalejšímu rozjezdu ale jakmile se film přesunul na střechu tak to byla dobrá klaustrfobická jízda a konec byl parádní 3*. A poslední povídka byla výborná, mám osobně rád horory s takovýhlema skřítkama a tady jsem si je(nebo spíše ho) užil plnými doušky 4*. Takže dávám 4* z celkového hodnocení, líbilo se mi to dost, herci hrají přesvědčivě a malá Barrymore je roztomilá, takže nemám nejmenší důvod celej film zpochybnit.(24.6.2012)