28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

B!shop

No jako horor film moc nefunguje, ale jinak to je parada. Vyobrazeni sveta po nakaze se totiz povedlo na vybornou, taky diky zvlastni kamere, kdy celej film pusobi jako dokument, ale kamera nastesti neni rozklepana. Vetsinu casu sice hlavni hrdinove jen jedou za zachranou, ale film nenudi a obcas tu je nakej utok nakazenejch, ktery jsou udelany slusne a cely to je docela krvavy a napinavy. Z hercu me nejvic potesila pritomnost Christophera Ecclestona, nicmene i Murphy v hlavni roli je slusnej. Film je sice na stokrat omlety tema, ale presto pusobi jinak, originalne a zajimave a 4* si zaslouzi. ()

sniper18

Je to vydarený zombie film z britskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sa prebudí do vyľudneného sveta, v ktorom silná nákaza spôsobila smrť takmer všetkým a z tých, čo prežili sa stali nemysliace vražedné tvory a tak sa mladík spojí s nenakazenými, ktorí zostali, aby vyhľadali vzdialenú pomoc. So spracovaním som dosť spokojný, po rýchlom úvode, ktorý oboznámi s pôvodom nákazy sa už film venuje preživším, ktorí sa len snažia prežiť v surovom a nehostinnom svete, časom sa prejde do road movie, ktorá prekvapí svojou uvoľnenou atmosfériou a ani záverečná fáza s vojakmi nesklame. Pár detailov by sa tu dalo vytknúť, ale nič výrazné, hlavne, že film dokáže zaujať po celú dobu a pôsobí celkom uveriteľne. Akcie je tu celkom dosť a je aj pomerne vydarená. Väčšina filmu je tvorená občasnou, prevažne kratšou akciou, ktorá nepôsobí samoúčelne, ale sú to uveriteľné situácie, ktoré sú aj reálne vyriešené, čo síce znamená, že akcia tu nie je tak zábavná, ako v podobných filmoch, ale zase pomáha dotvoriť realistickú atmosféru filmu. A navyše je aj správne surovo a drsne natočená a ani napätie jej nechýba. Najzaujímavejší je celý akčný záver. Herecké obsadenie je bez problémov, známy je len Cillian Murphy, ktorý úlohu zvládol a nesklamú ani ostatní. Réžia je výborná, Danny Boyle ukázal svoje schopnosti a vydarená je aj technická stránka. 28 dní potom je pre mňa kultový film, keďže to je prvý film, ktorý ma oboznámil s pravidlami zombie žánru a medzi najlepšími predstaviteľmi zostal aj po mnohých iných skúsenostiach. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 77%. ()

Jossie

Pro mne je tenhle zombie-film dost milé překvapení, protože na to si fakt nepotrpím. Líbila se mi psychologická stránka filmu, kdy lidstvo v podstatě vymřelo a pár přeživších se s tím musí vyrovnat. Za velký klad považuji i to, že se tam zombie vyskytují poměrně málo a dá se s nimi dobře nějakým způsobem zatočit. Můžu dokonce uznat, že jsem se jednou i lekla. Velmi dobře je zvolená hudba. Ale co mě nejvíc dostalo, bylo oznámení: 28 dní poté... ()

Radek99

Nad akcí a potoky krve, které by se apriorně v tomto specifickém sci-fi subžánru daly očekávat, převládá naštěstí Boylův zájem o jednání člověka v mezních situacích (ten je v podstatě leitmotivem všech jeho filmů) a jeho skvělá (až živočišná) filmařina. Danny Boyle disponuje úžasným filmovým cítěním, dovede namíchat ten správný mix videoklipu (akční scény s nakaženými), meditujících pasáží (apokalyptické vize liduprázdného Londýna) i nosných scén posunujících příběh a až na občasné zaskřípění scenáristické (likvidace vojenské posádky...) jeho film správně plyne... Není to sice umělecký předěl redefinující svůj subžánr, ale jsou to skoro 2 hodiny čiré zábavy...a to také není málo... Podobné filmy: 28 týdnů poté, Já, legenda, Soudný den ()

choze

"TAK JSEM JIM SLÍBIL ŽENSKÝ." Atmosférický a (nejen) díky použité digitální kameře nepříjemně realistický film se silnou režií a obsazením (Murphy, Gleeson, Eccleston), plus se scénářem plným silných scén, ale také obrovských logických lapsů. Pokoušet se jen tak z prdele projet zablokovaným tunelem okupovaným zombíky, který můžu klidně objet nebo vypustit zombii na vojáky, kteří drží mé přátele jako rukojmí, přičemž zombie by mohla zabít i je, to si mohl Garland odpustit. ()

• Verše z "Bible" na pohlednici, o kterou se tak zajímá Jim (Cillian Murphy), jsou z knihy "Nahum". Nahum byl prorok, který předpověděl zkázu Nineveh, hlavního města velkolepé a ve své době vzkvétající Asyrské říše. Destrukce měla být trestem za prohřešky jeho obyvatel. (HellFire)
  • Scenárista Alex Garland a režisér Danny Boyle se hodně zabývali sociálními nepokoji. Ve filmu se proto odrážejí např. i události z Rwandy a Sierry Leone (mrtvá těla v kostelech), aktuální záběry z těchto konfliktů nicméně chybí. (HellFire)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

25.06.2019

Zatímco scenárista a režisér Danny Boyle (Steve Jobs, Trans) promuje v rozhovorech svůj nejnovější snímek, hudební komedii Yesterday, rozpovídal se teď i o dalších věcech a kromě toho, že se zaslíbil… (více)