28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

Rozhdoně lépe zpracovaný film na stejné téma než Doomsday (2008) a proto se stydím, že jsem tenhle snímek Dannyho Boyla neviděl dřív. Tohoto režiséra si budu muset zapsat za uši, protože jeho "klaustrofobické" filmy dokáží opravdu vyvolat ten stísněný pocit (Mělký hrob o člověku v hrobě, Trainspotting - uvěznění v drogách, Pláž - uzavřeni na ostrově, Sunshine - ve vesmírné raketě). Po scénáristické stránce se příběh drží daných pravidel a proto taky dobře funguje. Expozice je jasná během prvních pár minut, poznáme hlavního hrdinu, který ke konci projde změnou a úplně se obrátí na ruby. Jen ten konec mě trošku zklamal, nevím zda bych znova věřil armádě. Ale snad to dopadlo/dopadne dobře.(23.7.2008)

Miluju počáteční scénu, kdy se Jim 28 dní "poté" v nemocnici probudí a vyjde ven... ven, kde není nikdo, nikdo, nikdo... teda jen zdánlivě "nikdo". V liduprázdných ulicích se sem tam mihne cosi, čemu z lidskosti už moc nezbylo...(nebo ano?). // Danny Boyle se vyřádil, až jsem z toho měla hrůzu.(1.9.2007)

Áno, mohol by niekto vypustiť z klietok zopár takých infikovaných opíc, veď tí zombíci sa niekedy správali lepšie ako ľudia. S čím kdo zachází, tím také schází.(15.1.2013)

rozpočet : $8 million tržby celosvetovo : $82,719,885(13.12.2006)

No jako horor film moc nefunguje, ale jinak to je parada. Vyobrazeni sveta po nakaze se totiz povedlo na vybornou, taky diky zvlastni kamere, kdy celej film pusobi jako dokument, ale kamera nastesti neni rozklepana. Vetsinu casu sice hlavni hrdinove jen jedou za zachranou, ale film nenudi a obcas tu je nakej utok nakazenejch, ktery jsou udelany slusne a cely to je docela krvavy a napinavy. Z hercu me nejvic potesila pritomnost Christophera Ecclestona, nicmene i Murphy v hlavni roli je slusnej. Film je sice na stokrat omlety tema, ale presto pusobi jinak, originalne a zajimave a 4* si zaslouzi.(13.9.2008)