28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

28 Days Later jsem před léty odzíval jako nenápaditý mix Dne trifidů a Romerových zombíků. Po nadšeném zhlédnutí Sunshine jsem se k Boyleovu staršímu dílku vrátil, abych zjistil, že rozhodně není špatné, a co mu chybí v originalitě dohání působivou prací s digitální kamerou, herci (Cillian Murphy má oči šílence, to mi nikdo nevymluví) a hudbou. Jinak řečeno na pokračování 28 Weeks Later se začínám docela těšit.(21.5.2007)

Dobrý to bylo.(14.1.2005)

Zdlouhavá vykrádačka jak Romera, tak začínajícího Cronenberga, která má akorát zajímavé výtvarné zpracování. Film opravdu přímo vykrádá co se dá, konkrétní nápady z filmů již od dob "Shivers" a "Night of the Living Dead". Navíc příliš zdlouhavé, nevýrazné. Netvrdím, že je to špatný film (viz moje hodnocení), ale podle mne se o nic převratného ani příliš zábavného nejedná. Boyle měl přijít s něčím novým, nejen s novým a nezvyklým zpracováním obrazu a střihu...(10.6.2008)

Scénáristická zhovadilost, která nemá v mnoha ohledech hlavu ani patu, postavy se chovají naprosto iracionálně, dějová linka se mění podle potřeb a ani ten konec za moc nestojí. Obzvlášť posledních 30 minut je úlet mimo naši soustavu, kdy jsem si říkal, jak mohl někdo provést, s tak nadějnou zápletkou, takový humus. Jenomže Boyle umí točit velice působivě, intenzivně a Cillian Murphy je jako vždy nezapomenutelný. Tak co s tím. 50%(15.3.2007)

Nad akcí a potoky krve, které by se apriorně v tomto specifickém sci-fi subžánru daly očekávat, převládá naštěstí Boylův zájem o jednání člověka v mezních situacích (ten je v podstatě leitmotivem všech jeho filmů) a jeho skvělá (až živočišná) filmařina. Danny Boyle disponuje úžasným filmovým cítěním, dovede namíchat ten správný mix videoklipu (akční scény s nakaženými), meditujících pasáží (apokalyptické vize liduprázdného Londýna) i nosných scén posunujících příběh a až na občasné zaskřípění scenáristické (likvidace vojenské posádky...) jeho film správně plyne... Není to sice umělecký předěl redefinující svůj subžánr, ale jsou to skoro 2 hodiny čiré zábavy...a to také není málo... Podobné filmy: 28 týdnů poté, Já, legenda, Soudný den(14.2.2009)