28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

rozpočet : $8 million tržby celosvetovo : $82,719,885(13.12.2006)

No jako horor film moc nefunguje, ale jinak to je parada. Vyobrazeni sveta po nakaze se totiz povedlo na vybornou, taky diky zvlastni kamere, kdy celej film pusobi jako dokument, ale kamera nastesti neni rozklepana. Vetsinu casu sice hlavni hrdinove jen jedou za zachranou, ale film nenudi a obcas tu je nakej utok nakazenejch, ktery jsou udelany slusne a cely to je docela krvavy a napinavy. Z hercu me nejvic potesila pritomnost Christophera Ecclestona, nicmene i Murphy v hlavni roli je slusnej. Film je sice na stokrat omlety tema, ale presto pusobi jinak, originalne a zajimave a 4* si zaslouzi.(13.9.2008)

Nad akcí a potoky krve, které by se apriorně v tomto specifickém sci-fi subžánru daly očekávat, převládá naštěstí Boylův zájem o jednání člověka v mezních situacích (ten je v podstatě leitmotivem všech jeho filmů) a jeho skvělá (až živočišná) filmařina. Danny Boyle disponuje úžasným filmovým cítěním, dovede namíchat ten správný mix videoklipu (akční scény s nakaženými), meditujících pasáží (apokalyptické vize liduprázdného Londýna) i nosných scén posunujících příběh a až na občasné zaskřípění scenáristické (likvidace vojenské posádky...) jeho film správně plyne... Není to sice umělecký předěl redefinující svůj subžánr, ale jsou to skoro 2 hodiny čiré zábavy...a to také není málo... Podobné filmy: 28 týdnů poté, Já, legenda, Soudný den(14.2.2009)

• Cival

30%. Danny Boyle si opět vzal slušný námět a opět ho (jako u Pláže) se scenáristou zmastil obludným způsobem. Děj má spoustu logických zádrhelů, což mě při tom, jak chytře se film tváří nesmírně iritovalo. Dialogy jsou jak z dementní telenovely (monolog holčičky na střeše!) a vývoj postav je absolutně nevěrohodný. Poslední čtvrthodina, kde se to už jen řeže vytahuje 28 days later na jeden a půl hvězdičky - skvělá kamera. Kde jsou doby Trainspottingu? Daleko předaleko... Vylidněný Londýn je fajn a snímek jako celek má nezpochybnitelnou historickou hodnotu pro vývoj celého subžánru, jeho obsah mě ale dere.(28.5.2003)

Snímek "28 dní poté" by sice striktně řečeno neměl být řazen mezi zombie filmy, protože z povahy původu zdejší apokalypsy by měl spadat spíše mezi nákazové filmy, jenže jednak na mnoha úrovních přímo čerpá z tradice filmů o zombie apokalypse, ale navíc měl jeho mezinárodní kasovní úspěch zásadní vliv na revitalizaci zombie filmů v novém tisíciletí. Zcela evidentní je zde dědictví romerovské tradice zombie filmů, kde monstra a apokalypsa s nimi spojená slouží coby katalyzátory pro drama hrstky přeživších i coby zrcadlo soudobé společnosti a jejích neduhů. Danny Boyle a Alex Garland se konkrétně zaměřili na celosvětový fenomén hněvu, který přinejmenším v Anglii vidí jako výsledek frustrace z nenaplněných ideálů o hodnotě a významu jednotlivce v demokratické společnosti. Užití digitálních kamer pak zpřítomňuje jednak bezprostřední napětí postav, ale také asociuje dnes už nejen britský fenomén masivního rozšíření bezpečnostních kamer, které sice mají občany chránit, ale při tom jen přispívají k úzkosti, pocitu ztráty soukromí, ale také zveřejňováním zachycených kriminálních činů stupňují strach obyvatel.(15.9.2013)

• - Scéna, kdy se Jim, Selena a Mark kryjí před explozí tím, že se schovají za zeď mezi okny je inspirována fotografií pořízenou z bombového výbuchu v severním Irsku. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy Jim uniká před dvěma vojáky, kteří se jej chystají popravit, byly záběry letadla pořízeny Danny Boylem. (HellFire)

• - Vojáci mají ve filmu zbraně L85A1 rifle ráže 5.56x45mm. (dc125)