poster

28 dní poté

 • Velká Británie

  28 Days Later...

 • Francie

  28 jours plus tard

 • Slovensko

  O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Cival
  *

  30%. Danny Boyle si opět vzal slušný námět a opět ho (jako u Pláže) se scenáristou zmastil obludným způsobem. Děj má spoustu logických zádrhelů, což mě při tom, jak chytře se film tváří nesmírně iritovalo. Dialogy jsou jak z dementní telenovely (monolog holčičky na střeše!) a vývoj postav je absolutně nevěrohodný. Poslední čtvrthodina, kde se to už jen řeže vytahuje 28 days later na jeden a půl hvězdičky - skvělá kamera. Kde jsou doby Trainspottingu? Daleko předaleko... Vylidněný Londýn je fajn a snímek jako celek má nezpochybnitelnou historickou hodnotu pro vývoj celého subžánru, jeho obsah mě ale dere.(28.5.2003)

 • Dudek
  *****

  Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů.(6.6.2005)

 • Douglas
  ****

  Film, který rezignoval na stříkající Niagary tělesných tekutin ze všech přirozených i uměle vytvořených otvorů v lidských schránkách a víc se zaměřil na chování lidí v situaci, kdy podle nich padly veškeré brány morálních pravidel a přestala existovat budoucnost. Velmi nepříjemný pohled. A na rozdíl od těch přiznaných adaptací jde o velmi vydařenou inspiraci Dnem trifidů. Jen těch stromů je tam míň...(17.6.2003)

 • JFL
  ****

  Snímek "28 dní poté" by sice striktně řečeno neměl být řazen mezi zombie filmy, protože z povahy původu zdejší apokalypsy by měl spadat spíše mezi nákazové filmy, jenže jednak na mnoha úrovních přímo čerpá z tradice filmů o zombie apokalypse, ale navíc měl jeho mezinárodní kasovní úspěch zásadní vliv na revitalizaci zombie filmů v novém tisíciletí. Zcela evidentní je zde dědictví romerovské tradice zombie filmů, kde monstra a apokalypsa s nimi spojená slouží coby katalyzátory pro drama hrstky přeživších i coby zrcadlo soudobé společnosti a jejích neduhů. Danny Boyle a Alex Garland se konkrétně zaměřili na celosvětový fenomén hněvu, který přinejmenším v Anglii vidí jako výsledek frustrace z nenaplněných ideálů o hodnotě a významu jednotlivce v demokratické společnosti. Užití digitálních kamer pak zpřítomňuje jednak bezprostřední napětí postav, ale také asociuje dnes už nejen britský fenomén masivního rozšíření bezpečnostních kamer, které sice mají občany chránit, ale při tom jen přispívají k úzkosti, pocitu ztráty soukromí, ale také zveřejňováním zachycených kriminálních činů stupňují strach obyvatel.(15.9.2013)

 • Djkoma
  *

  Tak tohle byla hrozná slabota. Nezlobte se na mě, ale Danny Boyle přestřelil a nevím jestli chtěl vytvořit kritiku čehokoliv nebo jen natočit nějaký film s tématem podobném zombikům. Jestli film měl být horror nenacházím žádnou část filmu, kde bych se bál. Jako sci-fi mi to vůbec nic neříká a thriller? Opravdu bych tento film nezařadil. Možná kdyby tam bylo o trochu víc humoru byla by to jasná komedie. Hudba je naprosto tragická a závěr s vojáky je tak ujetý nápad, že určitě scénárista patřil mezi nakažené. Určitě dejte ruce pryč a pokud se budete i přes mé upozornění nakazit, je to vaše věc.(17.3.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace