28 dní poté

28 jours plus tard

O 28 dní...

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA / Nizozemsko / Francie, 2002, 108 min

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že si z nás Danny Boyle (a s ním i Alex Garland) dělají po celou dobu srandu. Nezávislý film, točený na digitál určitě nepostrádá autentičnost. Je to něco mezi solidním béčkovým hororem a klasickou apokalyptickou vizí. Místy zábavné, místy nudné, celkově až na pár momentů nepříliš zajímavé. Především ale strašlivě roztříštěné.(26.5.2003)

• Djkoma

Tak tohle byla hrozná slabota. Nezlobte se na mě, ale Danny Boyle přestřelil a nevím jestli chtěl vytvořit kritiku čehokoliv nebo jen natočit nějaký film s tématem podobném zombikům. Jestli film měl být horror nenacházím žádnou část filmu, kde bych se bál. Jako sci-fi mi to vůbec nic neříká a thriller? Opravdu bych tento film nezařadil. Možná kdyby tam bylo o trochu víc humoru byla by to jasná komedie. Hudba je naprosto tragická a závěr s vojáky je tak ujetý nápad, že určitě scénárista patřil mezi nakažené. Určitě dejte ruce pryč a pokud se budete i přes mé upozornění nakazit, je to vaše věc.(17.3.2006)

Rozhdoně lépe zpracovaný film na stejné téma než Doomsday (2008) a proto se stydím, že jsem tenhle snímek Dannyho Boyla neviděl dřív. Tohoto režiséra si budu muset zapsat za uši, protože jeho "klaustrofobické" filmy dokáží opravdu vyvolat ten stísněný pocit (Mělký hrob o člověku v hrobě, Trainspotting - uvěznění v drogách, Pláž - uzavřeni na ostrově, Sunshine - ve vesmírné raketě). Po scénáristické stránce se příběh drží daných pravidel a proto taky dobře funguje. Expozice je jasná během prvních pár minut, poznáme hlavního hrdinu, který ke konci projde změnou a úplně se obrátí na ruby. Jen ten konec mě trošku zklamal, nevím zda bych znova věřil armádě. Ale snad to dopadlo/dopadne dobře.(23.7.2008)

Danny Boyle dokázal natočit syrovou a nápaditou zombiárnu, jejíž největší přednost tkví v síle uvěřitelnosti. Vylidněný Londýn, pocit osamělosti a zmatku - to vše Boyle vykresluje velice dobře a i když zvolený vizuální styl zrovna nepodporuji, musím uznat, že k dané látce celkem sedí...(17.6.2003)

je to určitě výborný film, ale přece jenom mě se víc líbil film Úsvit mrtvých, který je daleko víc akčnější a je ve větším tempu, tohle se trošku moc táhne a je málo akční i když někdy jsou tam slušný akce a děj určitě taky neni k zahození, ale něco tomu schází. Herecký výkony nejsou nic extra, ale čtyři hvězdičky si to zaslouží(6.3.2005)

• - Slovo fuck je použito 61x. (HellFire)

• - Tunelová scéna se natáčela v nově postaveném tunelu. Filmaři dostali speciální povolení. (HellFire)

• - Jima měl původně hrát Ewan McGregor. Když to nevyšlo, byla role nabídnuta Ryanu Goslingovi, který však musel odmítnout kvůli nabitému rozvrhu. (HellFire)