Reklama

Reklama

28 dní poté

  • Velká Británie 28 Days Later (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Skupinka aktivistů, která bojuje za práva zvířat, vtrhne do laboratoře, kde vědci zkoumají opice infikované vzteklinou. Ochránci pustí opice z klecí ven, ty je okamžitě pokoušou a nakazí.
Pracovník kurýrní služby Jim (Cillian Murphy) se probudí v nemocnici z kómatu a zjistí, že budova zeje prázdnotou. Zděšený a osamělý mladý muž nemocnici opustí, aby objevil celou hrůzu. Londýn se naprosto vylidnil. Někde jsou vidět umírající. Pak potká Selenu (Naomie Harris) a Marka (Noah Huntley). Virus zlikvidoval téměř celé město. Selena pozná, že i Mark je infikován smrtelným virem, proti kterému není obrany, a v pudu sebezáchovy ho zabije. K malé výpravě se přidává Frank se svou dcerou Hannah. Zásoby pitné vody docházejí. Skupinka hledá východisko. Po vyslechnutí zpráv o počasí získají informaci o vojenské jednotce kdesi mimo město. To by mohla být záchrana. Ale deprimovaní trosečníci netuší, kde na ně číhá ještě větší hrozba.
Režisér Danny Boyle (např. Trainspotting, Pláž) předává prostřednictvím filmu divákům brutální vizi apokalypticky opuštěného Londýna a lidí, kteří se stávají tváří v tvář smrtelnému viru cyniky a ztrácejí emoce. Je to zároveň drsné poselství o tom, jak destruktivní je ztráta přirozené lidskosti. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (57)

  • Výrobní náklady byly v přepočtu na cca 8 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Film utržil 45,1 milionu dolarů v Severní Americe a (v přepočtu) 11,7 mil. ve své domovině (Velká Británie). Celosvětový součet pak činil 82,7 milionu. (NIRO)
  • Scéna z londýnského náměstí Piccadilly Circus, kde si Jim (Cillian Murphy) prohlíží velké množství letáčků s pohřešovanými osobami, způsobila kontroverzi. Ozývaly se hlasy, že je necitlivá vůči obětem teroristických útoků na newyorská Dvojčata z 11. září 2001, film se však natáčel ještě před nimi. Režisér Danny Boyle řekl, že scénu napsal v reakci na fotografii zachycující události po zemětřesení v Číně. Také se vyjádřil, že pokud by film vznikal až po útocích z 11. září, nikdy by do něj takový výjev nezařadil. (Morien)
  • Film je nasnímaný běžnou poloprofesionální videokamerou Canon XL-1S v nízkém SD rozlišení. Pouze závěrečná scéna vznikla za pomoci obvyklé 35mm filmové kamery, a flashbacky na 8mm formát. (Hawaj)
  • Vojáci mají ve filmu zbraně L85A1 ráže 5.56x45mm. (dc125)
  • Záběr, kde Jim (Cillian Murphy) vidí mrtvou matku držící tělíčko mrtvého dítěte, vychází z fotografie zobrazující těla Kurdů otrávených plynem. (HellFire)
  • Scéna, v níž se Jim (Cillian Murphy), Selena (Naomie Harris) a Mark (Noah Huntley) kryjí před explozí tím, že se schovají za zeď mezi okny, vychází z fotografie pořízené při bombovém útoku v severním Irsku. (HellFire)
  • Zprávy ze začátku filmu byly inspirovány záběry žurnalisty Soriouse Samury ze Sierry Leone. (HellFire)
  • Do rolí infikovaných obsadil Danny Boyle atlety. Měl za to, že dokáží věci, které jiní lidé neumí, a odrazí se to i v jejich pohybech. (HellFire)
  • Podoba "zuřivého viru" šířeného "zombíky" (tzv. rage virus) vycházela především z poznatků o ebole, hemoragické horečce přenášené krví, která vede k vyrážkám, zarudnutí očí, vnitřnímu i vnějšímu krvácení a selhávání orgánů. (HellFire)
  • Původně se zamýšlelo, že by se virus rozšířil i mimo Velkou Británii. Tvůrci ale změnili názor a napsali dialog, kde seržant Farrell (Stuart McQuarrie) říká, že není možné, aby se virus rozšířil do Ameriky nebo Evropy. (HellFire)
  • Důležitým aspektem nového pojetí zombie ve filmu byla myšlenka, že virus nemusí člověka ovlivnit pouze fyzicky, ale také psychicky. Scenárista Alex Garland i režisér Danny Boyle vnímali proměnu lidí v zombie v důsledku nekontrolovatelné zuřivosti jako dobrou metaforu pro moderní fenomén společenské zuřivosti. Líbil se jim nápad, že virus jednoduše posílí něco, co v sobě máme, místo aby nás proměnil v někoho úplně jiného (jako se to děje v tradičních zombie filmech). (HellFire)
  • Použitý motiv zuřivosti coby hlavní symptom nákazy vychází z teorie, že "každá generace dostane takové zombie, jaké si zaslouží". Scenárista Alex Garland a režisér Danny Boyle cítili, že zombie požírající lidské mozky už nejsou v módě, a pro inspiraci sáhli k aktuálnějším hrozbám v podobě antraxu, biozbraní a nemocí šílených krav, resp. po tématu strachu z virů. (HellFire)

Související novinky

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Momentální krizová situace reagující na probíhající šíření viru Covid-19 měla mimo jiné za následek i uzavření veškerých kinosálů, což pochopitelně vedlo k tomu, že distributoři začali rušit či… (více)

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

Boyle chystá pokračování 28 dní poté

25.06.2019

Zatímco scenárista a režisér Danny Boyle (Steve Jobs, Trans) promuje v rozhovorech svůj nejnovější snímek, hudební komedii Yesterday, rozpovídal se teď i o dalších věcech a kromě toho, že se zaslíbil… (více)

Reklama

Reklama