Zlořečení (festivalový název)

Horor / Sci-Fi

USA, 1981, 89 min

Eric Weston

Charles Tetoni

Evilspeak je další z několika desítek tzv. "videonasties" filmů, které byly dlouhou řadu let ve Velké Británii zakázány a do dnes některé jsou či existují v této zemi pouze v různých CUT verzích ... Tento film sice nepatří mezi ty nejdrsnější a njzvrácenější, které na tomto seznamu najdete, ale i tak je dost brutální, "nasty" a "sleazy", aby byl i tak v mnoha zemích ne přímo zakázán, ale alespoň označen nálepkou 18, R apod. ... Toto je jeden z posledních filmů z výše zmiňovaného seznamu, který jsem donedávna neviděl a zadařilo se až později ... V podstatě do poloviny filmu jsem si íkal, proč zrovna tento film patří do výše zmíněné škatulky... Neuvěitelně kvalitně natočené psycho-drama o šikanovaném týpkovi na vojenské univerzitě. Šikana přichází jak od žáků, tak od vygumovaných a úchylných učitelů. Vše prfektně podané a zahrané, člověk alespoň vidí, jak to na vojně chodí (tedy já na vojně nebyl a věděl sem proč tam nechci ...). Oběť je sice obtloustlejší a mírně upocený nešťastník, ale garantuju vám, že to je právě on, kdo vám celý film bude jedinný ze všech postav sympatický a že mu budete vyloženě držet palce... Tento hrdina narazí na středověké artefakty ve sklepení univerzity a zapojí si zde krásně zastaralý počítač (opět velká hodnota filmu - vidíme jaká "výpočetní technika" se na počátku 80. let používala-tedy alespoň jak asi vypadala ...). Pomocí PC se mu podaří spojit se středověkým satanistou a ten mu pomůže zosnovat pomstu na všech šmejdech, kteří mu kdy co udělali ... Od půlky filmu pak na nás vyskočí prvních pár gore scén a docela nechutný a dramatický thriller se začne rychle měnit a gradovat v opravdu grandiozní horror!! Finále je opravdu úžasné a celý film pak zvedá o laťku víš, spousta násilí, brutality, chaosu, špičkově provedených gore scén, usekané hlavy, rozmašírovaná těla obětí divokými prasaty ... GENIÁLNÍ horror!!!! Nic nevykrádá, naprosto originální, špičkově provedený, řádně nchutný, násilný, krvavý, brutální, napínavý, ... A ke všemu ta úžasná temná středověká hudba ... Ta vše žene ještě více vpřed ... Chápu, že vyznávání satana, různé formulace a zaříkávadla, pentagramy, text ústředního hudebního motivu a samotný závěr (text na obrazovce počítače) není zrovna to, co by měla mládež a děti vidět a vstřebávat .. Já rozhodně nejsem žádný satanista a tuhle ideologii (či demagogii ...) vůbec neberu vážně, ale v tomto filmu prostě vyzněl satanismus jen jako nástroj dokonalé pomsty. Opravdu špičkový horror, který každému doporučuji (v UNCUT verzi)...(30.1.2010)

První hlavní role herce a uchyláka Howarda dopadla na výbornou. Howard je typ herce kterýho když vidím tak jsem rád, má správně nechutnej výraz a už od pohledu vypadá na nechutnýho hajzla(což udajně není, prý je to veselý a hodný chlap), a já ho mám celkem rád. Ale i tak jsem se bál že neutáhne celej film sám. Ale opravdu jsem se zmýlil. On to utáhl a hrál výborně. Jen teda to není moc horor jako spíše film o šikaně která se na konci dost obrátí. Konec je jedna velká gore scéna a výborná. A ta šikana a způsoby šikany byly výborné. Nic přehnanýho a zároven jste fandily Howardovi at je všechny nakope. Příjemnej méně známej film.(6.5.2012)

Vojenská škola, šikana, zaprášená knížka ve sklepě, okultismus, satanismus....k tomu (moc dobrý) prasečí xicht v hlavní roli, prasečák a jeho lidožraví obyvatelé ve vedlejší roli, no na rok 1981 dost dobré, dnes už však poměrně nezajímavé. 67% sedí...(25.2.2013)

• sochoking

Totálna chujovina s meganesympatickým hrdinom v hlavnej úlohe, ktorého terorizuje banda kokotkov až som mu po chvíli normálne začal nadržiavať. Avšak záverečný ' armagedon ' ma tak rozvalcoval smiechom, že film si zaslúži aspoň dve hviezdičky podľa mňa.(23.9.2014)

Docela nenápadný a polozapomenutý kousek ze zakázaných "videonasties" hororů. Úspěšně skloubil několik žánrů do jednoho, aniž by vypadal přeplácaně a vyzněl trapně. Z drtivé většiny se jedná o drama mladíka, jehož šikanují spolužáci z vojenské školy a učitelům je zase jenom pro smích. Pak trochu toho sci-fi, ale to jenom kvůli starému počítači, skrz něhož obtloustlý hrdina naváže spojení s dávno zesnulým satanistou. A právě tady se dostáváme k satanskému prvku, díky kterému se Evilspeak mění v tu správnou řezničinu. Ze šikanovaného mladíka se stává posel satanův, aby se konečně pomstil všem svým trápitelům. Závěrečných 15 minut se až šokujícím způsobem změní v nehorázný masakr, kde není nouze o brutální mňamky jako usekané hlavy, vytrhnuté srdce a sežrání zaživa prasaty. Už jenom tenhle krvavoučký konec si zaslouží napařit hvězdu navíc.(8.2.2011)

• - Clint Howard a Don Stark sa dohodli, že sa nebudú stýkať počas natáčania filmu, aby sa udržal nepriateľský vzťah medzi ich postavami vo filme. (beso74)

• - Ve Velké Británii byl film zakázán a umístěn na seznam tzv. "Video Nasty" filmů. (hladass)