Čert a Káča

Animovaný / Rodinný / Pohádka

Československo, 1955, 46 min

Lehce nadprůměrná pohádka.(18.8.2008)

• gudaulin

Dnes už poněkud archaický snímek pro filmové fandy a pamětníky. Vychází z výtvarné tvorby Josefa Lady. Pro nejmenší je příliš dlouhý a pro ty odrostlejší moc infantilní. Technická kvalita je po tolika letech už taky problematická..Mluvené slovo působí spíš rušivě, animace odpovídá své době, ale výtvarná stránka je stále ještě pozoruhodná, především pak "pekelná" část. Byrokraticky pojaté peklo plné seznamů a dokumentů mi připomnělo některá oddělení naší firmy :). Celkový dojem 45 %.(7.5.2007)

• ripo

Na známé klasické národní pohádce Boženy Němcové o resolutní Káče a hloupém čertu Kokešovi nastiňují autoři malým divákům obraz vesnického života za feudálních dob a smíchem a vtipem se vypořádávají s církevními představami o pekle. Film je určen pro nejširší distribuci a je promítán v pásmu spolu s filmy Černý démant, Ježkova dobrodružství a Tábor. Filmový přehled 13/1956(2.2.2010)

Skvělá animace, skvěle namluvené party, skvělá pohádka... Ovšem musí se na ní dívat někdo, kdo si uvědomuje, že animované filmy existovaly i před Pixarem...(18.1.2012)

Podle mého názoru nejlepší náš animovaný film. Dodnes nepřekonatelný. Že má horší technickou kvalitu? O důvod víc film odborně restaurovat a digitalizovat!(26.4.2012)

Taková ta Ladovská kresba a styl dodávají těmto pohádkám zvláštní šmrnc. I když je toto téma hodněkrát natočeno, tak já jsem byl velmi spokojen. 70%(12.9.2015)

Co si budeme povídat, kdyby nebylo kresby podle Lady a známý hereckých hlasů, pravděpodobně by tahle pohádka zapadla. Jedná se o celkem tradiční zpracování, které ukazuje, že Ladova kresba nemusí být pro animaci tou nejvhodnější. Právě z hlediska animace film spíše zklame, než aby skutečně nadchnul, některé scény ale dokážou vytvořit správnou, až děsivou atmosféru, ale jen na krátkou chvíli. A proč musí být Káča kreslená jinak? Ten potřebný efekt se z toho nedostavil.(3.1.2014)

Mě to teda zas taková nuda nepřišla. Pravda, je to už dost starý snímek a je trošku někde jinde, ale po technické stránce je natočen výborně. I když skoro by se to obešlo bez "mluvení".(11.3.2004)

Pecka, ani nevím, zda jsem ji někdy předtím viděl.(23.7.2012)

Nebylo to až tak špatné. Určitě lepší, než některé dnešní animované české filmy. Ale pravda je, že jisté nedostatky to mělo. Mohlo to být zpracováno trochu záživněji a lépe.(27.3.2011)

Výborná záležitost s vynikající hudbou. Pohádka rozhodně spíše pro děti.(20.9.2015)