Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Komunita, která se vzdala života ve městech a jako svůj nový domov si vybrala džungli, to je pro mě velice zajímavé téma a musím jít s hodnocením vysoko. Perfektně vykreslený Ráj na Zemi. Na hudbu nemůžu zapomenout, i když ji tady chválí skoro každý a to právem. Leo je v Pláži přesvědčivější než v Titanicu, takže pro fanynky jasná volba.(30.1.2010)

Spomienka na krasnych, sladkych 16, amfiteater, leto, teplo, lasku :) Na tento film nedam dopustit a na jeho soundtrack uz vobec nie. Aj ked ma druha polovica filmu vazne trhliny, tak ja Plaz milujem a milovat vzdy budem.(18.9.2009)

Docela zvláštní film, ale mě teda zrovna moc nezaujal a ani obsazení do hlavní role Leonarda Di Capria moc nepomohlo i když pár scén stojí za to to skouknout, třeba útok žraloků byl docela zajímavej, ale jinak jsem se spíš nudil, možná i proto že tam byl Di Caprio na všechno sám, protože všichni ostatní tam byly více méně navíc a brát jako dobrou zápletku hledání nějakýho rádoby ráje mi nepřišlo zas tak dobrý, aby to mělo 2 hodiny, ale za hudbu tu jednu hvězdičku ještě přidám(6.5.2005)

• Radyo

Tak tohle se docela dost nepovedlo. Váhal jsem mezi jednou a dvěma hvězdičkam, ale nakonec dávám dvě, hlavně kvůli výbornému soundtracku. Ani ten však nemohl vytáhnout film z bahna. Scénář je totiž tak tragický, že by to snad ani žádný jiný režisér nedokázal přetvořit v nějaké smysluplné dílo. Tudíž je jasné, ža Danny Boyle byl od počátku postaven před neřešitelný úkol a tenhle film byl odsouzen k nezdaru ještě před svým vznikem. No a ještě slůvko k hlavní postavě - Di Caprio je naprosto zoufalý, je to bezkonkurenčně jeho nejhorší role. Ale i tohle souvisí s tím zmíněným scénářem. Jinak stála za zmínku už jen kamera - ta nechávala místy pěkně vyniknout krásy místní přírody, hlavně při záběrech zezhora. Jinak mě celkem "pobavila" pasáž, natočená ve stylu videohry. Na tohle lze říct jen: "Hmmm..."(9.7.2003)

The Beach je tak trochu paradoxním filmem. Zatímco duchem se film mimo jiné snaží kritizovat přebubřelý turistcký konzum a ukazuje jeho líbivější alternativu, samotná produkce tohoto filmu byla lehce obludná. Tvůrci točili na pláži v chráněné oblasti, ale aby toto místo odpovídalo představám režiséra, bylo tedy přizpůsobeno. Byly zde vysazeny nepůvodní vhodné rostliny a stromy, ty původní zase byly odstraněny, proběhly teréní úpravy apod. Na neučesanou pláž tak musely nastoupit bagry, či podobná technika a byla přetvořena, tak aby, splňovala představy o ráji na zemi. Což vzhledem k jízlivým záběrům na americké obézní turisty nechající si masírovat záda a libující si ve všech vábeních průmyslu cestovního ruchu působí zvláštně. Jedna mašinérie kritizuje druhou jejími prostředky. Divákovi se ihned vybaví citát o kázání vody. Onomu dojmu nepomáhá ani fakt, že filmový scénář, byl oproti skvělé původní knize pohollywoodštěn, tak aby nepůsobil na fanynky Leonarda Di Capria moc krutě. Bohužel toto przění předlohy, jedné z nejoriginálnějších vůbec, je asi nejhorším kiksem tohoto filmu, protože prostě ten tak končí úplně jinak než by měl. Místo konečné trgédie se dočkáme líbivého happy endu. A tyto dvě mouchy znamenají totální ztrátu autenticity poselství a kazí jinak dobře zvládnutý film.(8.7.2010)

• - Film má väčšie množstvo odchyliek oproti knižnej predlohe Alexa Garlanda. Je vynechaná postava Jeda, ktorej konanie si rozdelili vo filme Sal (Tilda Swinton), Etiénne (Guillaume Canet) a Keaty (Paterson Joseph). Taktiež Richard (Leonardo DiCaprio) bol v knihe Angličan, vo filme je Američan. Ďalšia významná odchýlka oproti predlohe je, že Richard nikdy nič nemal so Sal alebo Francois (Virginie Ledoyen), do ktorej bol tajne zamilovaný. (toi-toi)

• - V scéne, keď sa Richard (Leonardo DiCaprio) snaží ujsť pred žralokom, má na hlave potápačkské okuliare a trubicu, v ďalšom zábere mu však trubica chýba avšak v nasledujúcom ich už opäť má. (Isomut)

• - Obrovská hora, která chrání pláž byla dodána později jako počítačová animace. Pláž nebyla ve skutečnosti tak ukrytá. (don corleone)