Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Když trojice mladých turistů poprvé vstoupila do Ráje, do úžasný Thajský pláže, zavanul ke mě (skrz okno) první jarní vánek. Jediné na co jsem se v té chvíli zmohl, bylo slovo: ku*va. V té chvili to bylo zcela oprávněný. Nijak přikrášlený. Bylo to prostě obrovský vydechnutí, které jsem potřeboval. V ten okamžik jsem tam byl s nima. S lidma, kteří chtěli změnit svůj život. Hledali-našli. Chtěli- dostali. Leonardu DiCapriovi jsem věřil všechno. Od prvních eufórických stavů z Thajské kultury, až po finální zmagoření a procitnutí. Tomuto skvělému herci stál za zády profík. Jasně, Danny Boyle! I The Beach mě utvrdila v tom, že tenhle režisér vytáhne největší trumfy vždycky v závěru filmu. Triviální scéna s fotografií a Dicapriovým lehkým úsměvem, navíc podpořená výbornou hudbou, rozpumpovala můj mozek na maximum. Vzpomněl jsem si na Sunshine, na Jamala a na drogový týpky z anglickýho podsvětí. Vyštrachal ze mě všechno. Všechno, co mělo s ním spojitost. To bylo úžasný. Někdo připodobňuje tenhle film ke scéně, kdy se návštěvníci pláže rozhodují, zda skočí z útesu do vody či ne. Že je film strašně nerozhodnej v tom, co chce říct a jeho poslání je na půli cesty k divákovi. Mě se to nezdá. Boyle to vzal po svém, pokud to někdo nepochopil, jeho problém. Díkybohu, že jsem ve skupině těch "co to pobrali". Velmi intenzivní zážitek, který si nejvíc vychutnáte v tomhle ročním období...(8.4.2009)

• B!shop

Naprosta kravina, nechapu jak reziser Trainspottingu moh natocit takovou sracku. Film je zbytecne dlouhej, zapletka filmu by vystacila ani ne na hodinu. Porad jsem cekal, kdy konecne pride neco zasadniho a proto me film udrzel jakz takz v napeti, jenze kdyz se nakonec nic nestalo, tak jsem byl akorat nasranej, ze jsem se na to dival. Leonardo DiCaprio mi tu prekvapive moc na nervy nelez a kdyz pak zacal bydlet sam v dzungli tak byl docela drsnej. Poslednich zhruba 30 minut je fakt nejlepsich z celyho filmu, az na scenu z videohrou, to musel bejt reziser zrovna nalitej. Dve hezdicky davam za docela dobrej soundtrack, hezkou prirodu a par slusnejch scen - vsechny sceny s Daffym (vynikajici Carlyle), sceny se zralokem a par dalsich. Boyle se mozna snazil o kultovni film, ale stvoril naprostou blbost bez poradny zapletky a bez poradnyho deje.(13.11.2005)

Nemyslím si, že by tahle podivnost zrovna dvakrát sloužila Dannymu ke cti. Mnoho slibných scén pohřbila snaha o pitoreskní "zhulenost" - jinak to nazvat nedovedu.(16.3.2008)

Začiatok filmu je až tak dobrý, že ho nedokáže prekonať ani záver! Danny Boyle hneď z úvodu na nás vybehol, všetko nám v skratke vyrozprával, zo všetkým nás oboznámil a to v tak svižnom tempe, že sa pri tom nedá nudiť.Príchod na ostrov je stále neskutočne fajn a má to aj slušnú atmosféru (miestami), ale potom sa ten film už len ťahá a už to nieje vôbec tak zaujímavé ako začiatok.A potom príde koniec.Trochu ma to sklamalo.Nečakal som od toho vôbec nič ani DiCaprio (ako niektorým) mi nevadil, ale ten záver mi prišiel taký lacný.Ale inak celkom fajn na nudný večer. 70% - 3*(25.10.2010)

Těžko přesně říct, jak se jí to podařilo, ale Pláž mě naprosto pohltila. A to jsem se jí přitom kvůli ne zrovna dobré pověsti poměrně dlouho vyhýbal. Leonardo DiCaprio se mi nakonec líbil více než v řadě novějších snímků a Danny Boyle (ačkoliv říká, že s Pláží také není stoprocentně spokojen) potvrdil, že je mistrem svého oboru a opět vytvořil až neskutečnou, postupně houstnoucí a v závěru infarktově vygradovanou atmosféru. Samozřejmě - jako vždy - za pomoci výborného soundtracku. A film má navíc dobrou myšlenku.(20.1.2015)

• - Po zotmení sa Richard (Leonardo DiCaprio) a Francois (Virginie Ledoyen) prechádzajú po pláži a potom spolu skočia do vody, kde svieti planktón. Plávajú v celkom veľkej hĺbke, začnú sa bozkávať, vyplávajú nad hladinu a zrazu je im voda len po pás. (Raccoon.city)

• - Obrovská hora, která chrání pláž byla dodána později jako počítačová animace. Pláž nebyla ve skutečnosti tak ukrytá. (don corleone)

• - Režisér Danny Boyle a herec Robert Carlyle (Daffy) už spoločne pracovali na filme Trainspotting (1996). (toi-toi)