Pláž

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

• Legas

Tak tohle ne, přátelé. Když se chce někdo trhnout od turismu na záhadně zapomenuté pláži, která jako by právě vypadla z katalogů nejluxusnějších zájezdů, které hlavní hrdinové (oblečeni jak na módní přehlídce a vybeveni odlakovači na nechty atd.) nesnášejí... S tímto námětem se nedá dělat absolutně nic. Ze začátku to vypadá, že si Danny Boyle dělal zálusk na další kultovku alá Trainspotting, ale šlápl úplně vedle. Zlatý Zemeckisův Trosečník.(26.3.2003)

Podobným nápadom rozhodne treba dať priestor a ja som rád, že tento priestor zaplnil Danny Boyle. Z toho sa črtá veľmi efektný a priamočiary vizionár, hlavne čo sa týka zvukovej a obrazovej stránky filmu. Tie dokázal krásne spájať pasážach, na ktoré by som inokedy povedal, že sa hodiť nebudú. Tým naberá snímok popri miniaturizovanom príbehu úplne iný smer. Dobrodružná atmosféra a zaujímavý erotický podtón strieda nekvalitnejší psycho záver a rovnako aj logické prvky, ktoré súvisia so životom a iných aspektoch okolo ostrova nedávajú filmu možnosť dosiahnuť na vyššie hodnotenia. Ale mne to stačí. 75%.(29.11.2007)

Možno preto 5*, že som našla, čo ani sám básnik nevedel, že tam je. Pre mňa to bola vzorka spoločnosti. A náš strach z utrpenia, čo všetko sme schopní urobiť pre zdanie - či už dokonalosti, alebo vlastnej autority. A ako sa niekam trepeme, aj keď vieme, že nás tam nechcú a že je tam sra*iek po kolená. Ale my si musíme ušpiniť aj vlastné topánky a keď sme v tom až po krk, tak by sme fňukali. K tomu skvelá hudba a skvostné exteriery nezabudnuteľnej matky prírody...mňam(6.11.2005)

Už od prvních minut filmu, jsem začal přemýšlet o svém způsobu života, o svých prioritách, svých závislostech a téhle planetě na které je přemnožen tvor, který ztratil respekt ke svému okolí - člověk . Čím více se příběh vyvíjel, čím více se proměňoval Richard, tím více jsem hostil ve své mysli depresi. Jedna myšlenka vyvracela druhou a nepomohla ani okouzlující hudba, ani nádherná příroda s mimořádně krásnými záběry kamery, abych nepřemýšlel nad hledáním neexistujícího. Mimořádný snímek, po jehož skončení můj mozek začal pracovat přesčas a ještě ke všemu velmi rád .(20.4.2008)

Nemyslím si, že by tahle podivnost zrovna dvakrát sloužila Dannymu ke cti. Mnoho slibných scén pohřbila snaha o pitoreskní "zhulenost" - jinak to nazvat nedovedu.(16.3.2008)