Pláž

The Beach

Pláž

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA / Velká Británie, 2000, 114 min

Ráj bez systému, peklo bez systému. Do palice se mi na věky věků vryla scéna s útokem žraloka, která díky kontrastu velice přesvědčivého gore a pohodičkové tropické utopie vytváří geniální atmošku soukromé apokalypsy.(16.1.2016)

Komunita, která se vzdala života ve městech a jako svůj nový domov si vybrala džungli, to je pro mě velice zajímavé téma a musím jít s hodnocením vysoko. Perfektně vykreslený Ráj na Zemi. Na hudbu nemůžu zapomenout, i když ji tady chválí skoro každý a to právem. Leo je v Pláži přesvědčivější než v Titanicu, takže pro fanynky jasná volba.(30.1.2010)

DiCapria moc nemusim, ale tohle mě fakt dostalo...nádherná výprava, očistný příběh a perfektní hudba!(25.8.2002)

• stilgar1

Dannyho slabší chvilka, DiCapriův průměr, Tildin velevýkon (což je pro ni však standardem). Danny chtěl svým filmem napodobit ráj, nicméně vytvořil spíše pekelnou nudu.(2.12.2007)

„Samozrejme, nikdy nezabudneš, neprispôsobíš sa. Ale ideš ďalej." Knižnú predlohu Alexa Garlanda som bohužiaľ nečítal, každopádne film PLÁŽ milujem napriek tomu, že užívateľom marihuany nepoviem inak, ako feťáci. Leonardo DiCaprio (nahradil pôvodne zamýšľaného režisérovho kamaráta Ewana McGregora, na ktorého by baby do kina vraj nechodili v takom húfnom počte, ako na vtedy ešte sladky tínedžerského Lea) dominuje plátnu napriek tomu, že ho (a režiséra Boyela) štúdio Fox krotilo, "aby „neboli až takí zlí“ (= aby na film mohli chodiť aj decká a urobili z v jadre kontroverzného príbehu neškodný komerčný trhák, čo sa nakoniec nestalo, hoci hovoriť v súvislosti s PLÁŽOU ako o vyloženom finančnomprepadáku tiež nie je práve dvakrát presné). Ďalšími plusmi sú rozprávková výprava "strateného ostrova" a poetická/atmosférická hudobná zložka s kilami hypnotických pesničiek. Nechýbajú vizuálne atraktívne ľudské telá oboch pohlaví, nezabudnuteľné scény (žralok, pitie hadieho jedu, Carlyle, záver, ukrývanie v marihuanovom poli) ani Tilda Swintonová ako „pani ostrova“ (po nociach zrejme rada čítajúca Williama Godinga).(13.11.2004)

• - Jako hlavní lokace pro natáčení oné bájné a nádherné pláže se stala pláž Hat Maya nacházející se na thajském ostrově Phi Phi Leh. Tento ostrov je dostupný trajektem z Phuketu či z ostrova Krabi. V obou případech cesta trvá přibližně 90 min. Scény s vodopádem se natáčely v národním parku Khao Yai. Jedná se o druhý největší park v Thajsku. Vodopád se jmenuje Haeo Suwat a nachází se na konci silnice Thanarat v centru parku. Samotný park je asi tři hodiny jízdy od Bangkoku. Scény v Thajsku se dále natáčely v Phuketu a na ostrově Krabi. (Posheidon)

• - Thriller Pláž se sice nesetkal moc s ovacemi, ale na život Leonarda DiCapria měl nečekaný dopad. Film totiž vznikal v thajské rezervaci a filmaři čelili obvinění, že nabouravají místní ekosystém. Z Leonarda se od té doby stal učiněný aktivista, podporoval kampaň za čistou vodu pro všechny obyvatele Země, přestal létat soukromým tryskáčem a pořídil si auto na elektrický pohon. (Pumiiix)

• - Během natáčení se odehrál vážný incident na lodi, v ohrožení života byl údajně jak režisér, tak i DiCaprio. Je ale fakt, že takové zprávy se objevují při natáčení čím dál častěji, spekuluje se o umělém upoutání pozornosti na film. Každá reklama dobrá. (don corleone)