Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Matty

Napsat o Mělkém hrobu, že je to černá komedie je jako tvrdit, že Charles Manson byl drobný kriminálník. Ano, je to komedie, komedie (a)morální, mrazivá a děsivá. Danny Boyle, režisér kultovního Trainspottingu, debutoval právě tímto celovečerním příběhem o trojici přátel, které spojuje zprvu jeden byt, později i jedno krvavé tajemství. Je to film o přátelství, lásce a penězích, jen v trošku jiné podobě, než na jakou jste nejspíš zvyklí. Násilí zde úmyslně nepůsobí legračně, naopak až bolestně realisticky. Díky tomu jsou napínavé scény skutečně napínavé. V druhé polovině filmu jsem byl v neustálém napětí, kdo odkud na koho vyskočí a rozmlátí mu kladivem lebku. Ale nenechte se odradit, on je to skutečně vtipný film plný nadsázky, jen kdesi pod povrchem, pod tou maskou psychologického dramatu pojednávajícího zcela seriózně o věcech, jenž by mohly postihnout každého. Přinejmenším každého smolaře. Velmi potěšující je svižná režie (ani jsem se nerozkoukal a uběhla polovina filmu), která si sem tam neodpustí nějakou tu vizuální libůstku a způsobuje, že ještě dvanáct let od vzniku budí Mělký hrob dojem moderního, současného filmu. John Hodge napsal mnoho chytrých dialogů a zasadil je do odměřeně zvráceného příběhu s několika vtipnými zvraty. Z tehdy neznámých herců bude dnes pochopitelně budit největší rozruch účast Ewana McGregora. Nedá se říct, že zcela právem. Zatímco McGregor si již zde zvyknul střídat několik očekávatelných poloh, Christopher Eccleston a Kerry Foxová hrají skutečně komplikované osobnosti s neodhadnutelným jednáním a hrají je výtečně. Pokud preferujete černou kávu s lžičkou cukru a pokud máte rádi ne zbytečně komplikované úvahy nad otázkami etiky, je zde solidní šance, že se vám Mělký hrob bude líbit stejně jako mi. 80% ()

J*A*S*M

Nepříliš objevné (takových zápletek je ve filmovém světě plno), ale sympaticky černohumorné, velmi zábavné, nenudící a svým vyústěním (a vlastně i průběhem) až nečekaně ujeté. Danny Boyle se za svůj debut stydět rozhodně nemusí. ()

Isherwood

Nápad je to fajn, exnuté tělo feťáka, jež po sobě zanechalo balík peněz. Ale Boyle musel celý děj dvakrát mohutně zlomit přes koleno, aby se dostal až na konec. Díky Bohu ukázal, kolik talentu v sobě má a velmi obratně přebruslil jak přes regulérní psychothriller, tak osobitou variaci Dostojevského Zločinu a trestu. Pravda, celek nakonec shodil v prvoplánově laciné, ale o to zábavnější pointě. Genialita nebo neschopnost? Nachytal jsem se a pobavil zároveň, takže díky Danny! ()

Radyo

Výborný film, ne až tak známý, ale rozhodně dost povedený. Skvělý Ewan McGregor, kvalitní režie, perfektní zápletka, skvělá pointa... Pobavil jsem se nad očekávání dobře. ()

Renton

Scénář: John Hodge .. Hravé, chytré, cynicky černé. Danny Boyle nakročil do světa velkých filmů více než dobře. John Hodge je skvělý scénárista a jeho se měl Danny držet víc než nyní Alex Garlanda. ()

Faye

..... “Když nemůžete věřit svým přátelům, co pak? “ Ano, přátelství je nestálé a mít v podnájmu mrtvolu, pravda s kufrem peněz, to nejenom vztahy prověří, ale řádně s nimi zacloumá. Drsné a velmi bolestivé zjištění, nádherně brutální humor... „Já myslím že to nezvládnu.- Ale, Julie, ty jsi doktor. Zabíjíš lidi každý den.- To je rozdíl“. Výborný film o tom, že občas se člověk nestačí divit, koho (ve své naivní představě) měl za kámoše. Naštěstí většina z nás k tomuto poznání nemusí rozřezávat mrtvé tělo! Nicméně a pro jistotu, doporučuji se podívat kam až by mohl vést špatný úsudek a špatná volba. „Jistě. Věřím v přátelství. Myslím, že přátele potřebujeme. Ale, když jednoho dne zjistíš, že už jim nemůžeš víc věřit.....co pak? Co s tím?“ ()

Superpero

Už se mi dlouho nestalo, aby mne u něčeho takhle mrazilo. Danny Boyle je prostě talentovanej. Rozpočet na tohle měl asi pakatelózní ale emoce dokázal vybudit dokonale. Něco takového by se s klídkem dalo natočit i u nás...jenže netočí. ()

Rob Roy

Extrémně černé ( úder, který inkasuje jedna ženská postava, snese srovnání jen se Zuřícím býkem nebo Peckinpahovým Alfredem Garciou a že ten se s tím nemazlil, to mi věřte ) a vizuálně stylové - výrazné barevné ladění ( červená, modrá, zelená ), temné stíny, pohyblivá kamera. Jedna sekvence je prachsprostá vykrádačka Mafiánů.... zkrátka dobrý debut :)) ()

EvilPhoEniX

Shallow Grave je přesně typ thrilleru, který v lásce příliš nemám, navíc na tohle téma je jich natočeno spousta, ale musím říct v Boylovém podání mi tohle hodně sedlo! Sakra černohumorná, energická a napínavá jízda od začátku do konce! Bavil jsem se mnohem více než při Simple Plan. Doporučuji kdo neviděl.75% ()

B!shop

Tenhle film neni bezchybnej, ale na to, ze to je Dannyho debut, to rozjel slusnym zpusobem. Nejvic na filmu potesi vyvoj postav, hlavne Davida. Taky ma film hezkej zaver a Ewan hraje perfektne. Povedly se i kamerove filtry a svizna hudba. Ale i tak je to porad jen pribeh o trech kamaradech a co s jejich pratelstvim udela mrtvola a kufr penez. Ale musi se nechat, ze tu jsou fajn drsny sceny a zaroven i slusne cernohumorny sceny a celkove docela slusna atmosfera. Ale jednu vec tvurci nedomysleli. Po tom, jak rozmlatej na sracky ty mrtvoly, fakt nechapu, jak mohli detektivove zjistit, o koho de a jit se vyptavat zrovna k hlavni trojce. To bylo naky nedomysleny. Ale jinak si nemam prakticky na co stezovat, snad jen, ze je ve filmu neco malo hluchejch mist. ()

Oskar

Zprvu černá komedie, zanedlouho psychothriller. Kdybyste někomu převyprávěli děj, nemá šanci pochopit, v čem je ten film tak dobrý. Ono nejde ani tak o to, O ČEM vypráví, ale JAK. Promyšlená režie a kamera vás totiž přivedou do takového zmatku a nejistoty, že začnete být stejně paranoidní jako hlavní hrdinové. Nebo aspoň já jsem byl. :-) Ze všech dosavadních filmů Boylea a Hodge se mi Mělký hrob líbí nejvíc. 90 % ()

emma53

Netradiční, úděsné, kruté a absurdní britské psychodrama, ale výborně zpracované a s vynikajícími hereckými výkony. Jsem ráda, že jsem z toho bytu odešla a už se tam nehodlám vrátit. Nicméně bych chtěla dodat, že jsem byla unešená z barevného ladění interiéru celého bytu a když jsem se dočetla, že se nechali inspirovat obrazem Edwarda Hoppera, tak jsem hned jednu hvězdu přihodila. Ale za třicet dní něco takového natočit je určitě úctyhodný výkon. ()

Marius

Myslím že o dosť lepšie ako Trainspotting, síce pomalšie ale rozhodne prepracovanejšie a kompaktnejšie. O tom, že keď medzi priateľov na život a na smrť príde kufor peňazí, zmenia sa na kamarátov na smrť ;o) ()

Lateef

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální. ()

H34D

Odlečený, zábavný rozjezd - parta mladých lidí hledá spolubydlícího, ale pak se něco zvrtne, začne přituhovat, nervy povolí a z nerozlučných přátel se stanou neúprosné hyeny. Zní to skvěle, ale ve skutečnosti atmosféře a pocitům (mrazivosti) z filmu ještě něco chybí. Nicméně jako exkurze do 90. let v Anglii a jako debut pro spousta zúčastněných se jedná o povedený film. 7/10 ()

xxmartinxx

Vynikající a stylový debut, kterým se Bolyle skutečně vyznamenal. Není to sice ultimátní jízda jako Trainspotting, ale má to své hodně silné momenty. ()

dobytek

Moh by to bejt opravdu super film ve stylu třeba Blood simple nebo Fargo, ale to by někdo musel trochu zapracovat na scénáři. Možná je to tim, že chyběly finance, tak se prostě některý scény vyškrtaly a diváku, ty si to už nějak přeber sám. Třeba ta proměna ušlápnutýho účetního na chladnokrevnýho zabijáka byla nějaká hrozně rychlá. Taky jsem moc nepochopil, proč se hlavní postavy začnou chovat jako totální idioti. Vztahy mezi nima byly pro mě taky poněkud nejasný a celkově mi ta hlavní trojice byla sympatická asi jako hřebík v prdeli. Pro mě to byl takovej průměrnej thriller s prvkama černý komedie, na kterym mě nejvíc ze všeho zaujala muzika hned na začátku (Leftfield). 60% ()

flanker.27

Máte přátele do nepohody a navždy? Jste šťastný člověk. Ne vždy to tak bývá. Film o tom, že si nemůžeme být jisti lidmi okolo sebe ani sami sebou, pokud neprožijeme opravdovou zkoušku charakteru. Danny Boyle zatím svůj první skutečný film nepřekonal. ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)