Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

Ó ano, věřím v přátele… věřím, že je potřebujeme; ale když jednou zjistíte, že už jim nemůžete důvěřovat… co potom.. Co potom, pak už stačí pouze uvěřit v Dannyho Boyla a jeho emočně strhující drama Shallow Grave. Jenž je naprostou souhrou a harmonií pro vzniklou situaci zvanou příležitost.(24.6.2011)

Výborný film, ne až tak známý, ale rozhodně dost povedený. Skvělý Ewan McGregor, kvalitní režie, perfektní zápletka, skvělá pointa... Pobavil jsem se nad očekávání dobře.(19.10.2004)

"Ještě je tady?" - "Jo, nemohl nastartovat auto." DVD s filmy Dannyho Boyla mám doma už nějaký čas, ale dlouho jsem je odkládal. Proč? To mi teď po úžasném Mělkém hrobě nejde do hlavy. Páni, to bylo něco. Poslední čtvrthodinu jsem, myslím, snad ani nedýchal. Vskutku nezapomenutelná věc - brilantně natočená přehlídka snad všech možných lidských emocí, která vás spolkne, přežvýká, vyplivne, a nechá, ať si jdete po svých.(10.5.2011)

Máte přátele do nepohody a navždy? Jste šťastný člověk. Ne vždy to tak bývá. Film o tom, že si nemůžeme být jisti lidmi okolo sebe ani sami sebou, pokud neprožijeme opravdovou zkoušku charakteru. Danny Boyle zatím svůj první skutečný film nepřekonal.(15.12.2005)

Boyle má tah na bránu a dokáže z minima vytěžit maximum. V tomto případě to byla slušná muzika za velmi málo peněz, které ještě sháněl po všech čertech. Avšak vyplatilo se. Začátek je sice relativně bídný a aby snímek dospěl do svého napínavého konce, musí divák snést nemalý počet kiksů a slepých uliček, ale celek působí sympaticky a byla na něm vidět snaha tvůrců, takže není důvod neakceptovat danou situaci. Nejvíce vadí okatě televizní zpracování, otravný přízvuk hlavních hrdinů a některé nepochopitelné scény, kde jakoby vypadne několik minut podstatných vazeb a klíčových informací, které divák potřebuje k "secvaknutí". I tak ale stojí tento projekt za vidění. Minimálně na něm McGregor nastartoval svou kariéru.(14.4.2008)

• - Film, který Ewan McGregor sleduje v televizi, je The Wicker Man. (Chatterer)

• - Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

• - První filmová role Ewana McGregora v celovečerním filmu. (Chatterer)