Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

"Ještě je tady?" - "Jo, nemohl nastartovat auto." DVD s filmy Dannyho Boyla mám doma už nějaký čas, ale dlouho jsem je odkládal. Proč? To mi teď po úžasném Mělkém hrobě nejde do hlavy. Páni, to bylo něco. Poslední čtvrthodinu jsem, myslím, snad ani nedýchal. Vskutku nezapomenutelná věc - brilantně natočená přehlídka snad všech možných lidských emocí, která vás spolkne, přežvýká, vyplivne, a nechá, ať si jdete po svých.(10.5.2011)

Prvotina Dannyho Boyla si zaslouží sakra pozornost jako top britského černého humoru své doby. Film začíná jako čistá komedie, ovšem rázem překročí hranici žánru krimi, aby rozjel psychologickou partii několika hlavních postav, směřující k vyvrcholení, které je vyváženou kombinací všech zmíněných. Z mého pohledu ideální zábava. Doporučuji!(23.10.2012)

Nenadchlo mne to. Příběh je v podstatě velice banální a stokrát přehraný, pohříchu lépe. U vědomí této omšelosti se režisér a kameraman zřejmě snažili ozvláštnit postavy a děj spoustou "dodatků zvenku", čímž potvrdili známou pravdu: jestliže umělec neví, co chce, většinou začne samoúčelně zdobit. Když si ale tyhle ozdůbky odmyslíte, zůstane vám triviální poznatek, že peníze kazí přátelství.(17.11.2009)

Odlečený, zábavný rozjezd - parta mladých lidí hledá spolubydlícího, ale pak se něco zvrtne, začne přituhovat, nervy povolí a z nerozlučných přátel se stanou neúprosné hyeny. Zní to skvěle, ale ve skutečnosti atmosféře a pocitům (mrazivosti) z filmu ještě něco chybí. Nicméně jako exkurze do 90. let v Anglii a jako debut pro spousta zúčastněných se jedná o povedený film. 7/10(20.8.2015)

Je to taková psychologická hra s vydařenou, napínavou atmosférou a vyborným hereckým obsazením - hlavně Christopher Eccleston vyniká. Na druhou stranu mám pocit, že není tak "vybroušenÁ", jak by mohlA být, a časem se propadne do mělčiny zapomění. 3 a půl *.(14.1.2009)