Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

rozpočet : $2.5 million tržby americké : $2,079,569(13.12.2006)

Danny Boyle a jeho celovečerní debut na téma V nouzi poznáš přítele.. Černý humor postupně zapadající do bažiny dusného thrilleru, vhodně zvolená hudba (dlouhodobě režisérova veliká přednost) a filmařská forma podněcující diváckou paranoiu. Na druhé straně nadbytečná pointa, nesympatičtí představitelé a nepříliš uvěřitelně podaný přerod jednoho z hrdinů (psychické Maléry pana účetního). Nic naplat, ukrývat mrtvolu v mělkém hrobě zavání svou nedefinitivností průserem. To Tony Toupee z Bronxu vždycky tvrdil, nač kopat díru v lese, když ho můžeme přimíchat do základů..(12.7.2012)

Napsat o Mělkém hrobu, že je to černá komedie je jako tvrdit, že Charles Manson byl drobný kriminálník. Ano, je to komedie, komedie (a)morální, mrazivá a děsivá. Danny Boyle, režisér kultovního Trainspottingu, debutoval právě tímto celovečerním příběhem o trojici přátel, které spojuje zprvu jeden byt, později i jedno krvavé tajemství. Je to film o přátelství, lásce a penězích, jen v trošku jiné podobě, než na jakou jste nejspíš zvyklí. Násilí zde úmyslně nepůsobí legračně, naopak až bolestně realisticky. Díky tomu jsou napínavé scény skutečně napínavé. V druhé polovině filmu jsem byl v neustálém napětí, kdo odkud na koho vyskočí a rozmlátí mu kladivem lebku. Ale nenechte se odradit, on je to skutečně vtipný film plný nadsázky, jen kdesi pod povrchem, pod tou maskou psychologického dramatu pojednávajícího zcela seriózně o věcech, jenž by mohly postihnout každého. Přinejmenším každého smolaře. Velmi potěšující je svižná režie (ani jsem se nerozkoukal a uběhla polovina filmu), která si sem tam neodpustí nějakou tu vizuální libůstku a způsobuje, že ještě dvanáct let od vzniku budí Mělký hrob dojem moderního, současného filmu. John Hodge napsal mnoho chytrých dialogů a zasadil je do odměřeně zvráceného příběhu s několika vtipnými zvraty. Z tehdy neznámých herců bude dnes pochopitelně budit největší rozruch účast Ewana McGregora. Nedá se říct, že zcela právem. Zatímco McGregor si již zde zvyknul střídat několik očekávatelných poloh, Christopher Eccleston a Kerry Foxová hrají skutečně komplikované osobnosti s neodhadnutelným jednáním a hrají je výtečně. Pokud preferujete černou kávu s lžičkou cukru a pokud máte rádi ne zbytečně komplikované úvahy nad otázkami etiky, je zde solidní šance, že se vám Mělký hrob bude líbit stejně jako mi. 80%(30.10.2006)

"Ještě je tady?" - "Jo, nemohl nastartovat auto." DVD s filmy Dannyho Boyla mám doma už nějaký čas, ale dlouho jsem je odkládal. Proč? To mi teď po úžasném Mělkém hrobě nejde do hlavy. Páni, to bylo něco. Poslední čtvrthodinu jsem, myslím, snad ani nedýchal. Vskutku nezapomenutelná věc - brilantně natočená přehlídka snad všech možných lidských emocí, která vás spolkne, přežvýká, vyplivne, a nechá, ať si jdete po svých.(10.5.2011)

Ó ano, věřím v přátele… věřím, že je potřebujeme; ale když jednou zjistíte, že už jim nemůžete důvěřovat… co potom.. Co potom, pak už stačí pouze uvěřit v Dannyho Boyla a jeho emočně strhující drama Shallow Grave. Jenž je naprostou souhrou a harmonií pro vzniklou situaci zvanou příležitost.(24.6.2011)

• - Film byl natočen za 30 dní. (Chatterer)

• - Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)

• - První filmová role Ewana McGregora v celovečerním filmu. (Chatterer)