poster

Mělký hrob

 • Velká Británie

  Shallow Grave

 • Slovensko

  Plytký hrob

Drama / Thriller / Komedie / Krimi

Velká Británie, 1994, 92 min

Režie:

Danny Boyle

Scénář:

John Hodge

Kamera:

Brian Tufano

Hudba:

Simon Boswell

Producenti:

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lateef
  ****

  Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální.(30.11.2007)

 • Vitason
  ****

  Vybrat spolubydlícího není lehká věc. Nový obyvatel vašeho bytu může poslouchat jinou hudbu, fandit konkurenčnímu týmu, chodit po bytě nahý (to bych u hezké slečny toleroval), může vám vyjídat ledničku (to bych ani té slečně neodpustil) a spoustu dalších věcí, které vám jsou proti srsti. A tak si hlavní hrdinové snímku Mělký hrob svého spolubydlícího poctivě vybrali. Ten chlapík se zdál být ideální, jenže darebák si dovolil během první noci zemřít (no není to k vzteku?). Tak alespoň po sobě nechal kufr plný peněz (díky Hugo). Jenže peníze nemusí vždy nutně přinášet štěstí. Někdy se může stín chamtivosti zažrat i mezi nejlepší přátele, kteří si tak přestávají postupně věřit. Danny Boyle vylézá svým debutem z filmařské hrobu na denní světlo a ukazuje tak, že je nadmíru talentovaný tvůrce (už bych ho měl zařadit do své Topky). Mělký hrob je skvěle napsané a zrežírované drama, které ač se prakticky celé odehrává v jednom bytě, si drží úžasnou atmosféru, která vám nedovolí vydechnout. To celé je ozdobeno výbornou kamerou a znatelným rukopisem mladého režiséra, který do snímku vnesl velkou řadu vychytávek.(8.9.2007)

 • flanker.27
  *****

  Máte přátele do nepohody a navždy? Jste šťastný člověk. Ne vždy to tak bývá. Film o tom, že si nemůžeme být jisti lidmi okolo sebe ani sami sebou, pokud neprožijeme opravdovou zkoušku charakteru. Danny Boyle zatím svůj první skutečný film nepřekonal.(15.12.2005)

 • emma53
  ****

  Netradiční, úděsné, kruté a absurdní britské psychodrama, ale výborně zpracované a s vynikajícími hereckými výkony. Jsem ráda, že jsem z toho bytu odešla a už se tam nehodlám vrátit. Nicméně bych chtěla dodat, že jsem byla unešená z barevného ladění interiéru celého bytu a když jsem se dočetla, že se nechali inspirovat obrazem Edwarda Hoppera, tak jsem hned jednu hvězdu přihodila. Ale za třicet dní něco takového natočit je určitě úctyhodný výkon.(29.8.2014)

 • sud
  *****

  Luxusní nízkorospočtová černota, která snad nemohla vzniknou nikde jinde, než ve Velké Británii. Debutující Danny Boyle za pomocí jednoduchého scénáře a minimálních prostředků stvořil zajímavý mix černočerné komedie a psychothrilleru s údernou závěrečnou pointou. Hitchcock (a ostatně i Peckinpah) by měl radost. 95%.(23.11.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace