Mělký hrob

Simon Boswell

Andrew Macdonald

Scénografie:

Kave Quinn

Hutné drama o partě obyčejných spolubydlících, kteří se dostanou do neobyčejné situace... a zjistí navzájem kým skutečně jsou. Jen pár postav a minimalní prostředky stačí k rozehrání psychologicky syrového dramatu ve které mrazí z každého záběru a snaha diváka předvídat v ději je stejně nemožná, jako nesmyslná, mnohem zajímavější je zkoumat odrývající se charaktery postav a jejich vzájemné střety. Škoda jen příliš odlehčeného "trainspottingovského" závěru, který se ke zbytku filmu příliš nehodí a narušuje temnou katarzi, jinak... vynikající. 8/10(3.11.2008)

Nepříliš objevné (takových zápletek je ve filmovém světě plno), ale sympaticky černohumorné, velmi zábavné, nenudící a svým vyústěním (a vlastně i průběhem) až nečekaně ujeté. Danny Boyle se za svůj debut stydět rozhodně nemusí.(19.5.2011)

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální.(30.11.2007)

Moh by to bejt opravdu super film ve stylu třeba Blood simple nebo Fargo, ale to by někdo musel trochu zapracovat na scénáři. Možná je to tim, že chyběly finance, tak se prostě některý scény vyškrtaly a diváku, ty si to už nějak přeber sám. Třeba ta proměna ušlápnutýho účetního na chladnokrevnýho zabijáka byla nějaká hrozně rychlá. Taky jsem moc nepochopil, proč se hlavní postavy začnou chovat jako totální idioti. Vztahy mezi nima byly pro mě taky poněkud nejasný a celkově mi ta hlavní trojice byla sympatická asi jako hřebík v prdeli. Pro mě to byl takovej průměrnej thriller s prvkama černý komedie, na kterym mě nejvíc ze všeho zaujala muzika hned na začátku (Leftfield). 60%(4.10.2008)

Danny Boyle je rešpektovaný, uznávaný, skúsený, oscarový režisér. Má na svojom konte viacero výrazných, kvalitných titulov. Stačí spomenúť filmy ako "Milionár z chatrče", "127 hodín" či kultový "Trainspotting". Svoj celovečerný kino debut natočil v roku 1994. Snímok "Plytký hrob" je surový dramatický thriller o troch spolubývajúcich, ktorí urobili velice zlé rozhodnutie, čo malo pre nich fatálne následky. Odhodlali sa ku činu, ktorý radikálne zmenil ich vzťahy i životy. ****(29.9.2016)

• - První filmová role Ewana McGregora v celovečerním filmu. (Chatterer)

• - Tvůrci filmu museli v jeho průběhu dražit některé z rekvizit, aby měli dostatek kapitálu na jeho dokončení. (don corleone)

• - Režijní debut Dannyho Doyla. (Chatterer)