Stroj času

Mexiko, 1993, 94 min

Guillermo del Toro

Bertha Navarro

Raúl Dávalos

Guillermo del Toro a jeho začátky. Mnoho režisérů by podobný debut mohlo závidět, protože mexický zázrak předvádí velmi vyzrálou, i když chvílemi prázdnou představu o svém vlastním stroji času se vší jeho oblíbenou zvráceností. V mnohém nejde o nijak přelomové dílo, ale setkává se zde poprvé s Ronem Perlmanem, svým věrným druhem a budoucím Hellboyem, a velmi dobře buduje atmosféru na vcelku prostinkém scénáři. Kdyby se stroj času nevlekl jako hodiny dějepisu pro mnohé studenty základní školy, čtyřhvězdičkové hodnocení mohlo být i vyšší...(1.7.2009)

Musím říct, že na ty roky velmi atmosférický a působivý horor. Samozřejmě je to docela nuda, to je u devadesátkových hororů zcela běžný jev, ale jinak se jedná o poměrně inteligentní a zajímavou podívanou,a to především v první polovině. 60%(29.11.2014)

CITÁT - Já jsem věčnost.......... Tyhle věcičky pocházející z hluboké minulosti jsou skoro vždycky nepochopené, zneužité a nebo nebezpečné. Stroj času v tomto příběhu je datován někam do 16. století. A k jeho používání je potřeba přísných pravidel. Jsou dva muži, jeden má stroj a druhý má návod k používání. Sejdou se jejich zájmy ? CHYBA VE FILMU - Okolo 37 minuty je vidět ve skle dveří na střeše hlavu pracovníka štábu........ Film má celkem nevinný název, ale nepouštějte si ho během jídla (Stejně je nezdravé u jídla cokoliv dělat). Například scény okolo 45 minuty "na záchodě" dokážou zvednout i žaludek. CITÁT - Jak může být někdo méně mrtvej ?........ CHYBA VE FILMU - Okolo 50 minuty je řečeno, že tělo nebude mít obřad, nebude ukazováno a bude rovnou spáleno. Přesto je po krátkém střihu tělo vystavené a ukazované....... Asi tak hodinu to bylo napínavé a dobré, ale pak se z toho začala stávat směsice nesmyslností a podivností. Už jen to když se dovíte jméno hlavního hrdiny. Pak se mi to přestalo líbit. 60 %. Film je věnován památce Josefin Camros.(8.5.2012)

Melancholický príbeh človeka ktorý nájdením zvláštneho prístroja vysávajúceho krv sa mení na niečo zvláštne, neľudské, inak vnímajúce svet s prílišnou precitlivelosťou na svetlo a chuťou na ľudskú krv. Veľmi zaujímavým prvkom už tak dosť originálneho príbehu je vnučka spevádzajúca svojho meniaceho sa deda... Film opäť zaujme tou atmosférou ktorou oplýva každý mexický film Guilma del Tora (El Espinazo del Diablo, El Laberinto del Fauno) po ktorej v hollywoodskych filmoch tohto tvorcu nie je ani stopy (Mimic, Blade II, Hellboy).(3.6.2007)

• Chrustyn

Hračička Del Toro si pro svůj celovečerní debut vybral téma věčného života, ale bohužel toto téma v mých očích nezpracovává, tak poutavě, jako všechny své další snímky.(19.11.2013)

• Ron Perlman