Princ bez království

Devil

Devil's Backbone, The

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Del Toro mě zase dostal. Když jsem viděl Faunův labyrint, začal jsem se o jeho filmy zajímat víc, ale krom Hellboye a Bladea 2 na první pohled nic moc dalšího nenatočil... To jsem ale přehlížel minimálně tenhle film, ke kterému je Labyrint přirovnáván. Musím říct, že si mě získal stejně jako on. Není to sice pohádka - nadpřirozeno působí spíš hororově a je to ještě surovější a naturalističtější, ale jinak je návaznost zcela očividná. Je opět skvěle zahraý a oproti jiným Torovým filmům obsahuje méně masek, díky čemuž je ale překvapivě ještě lepší. Toro mě opět překvapil, že si snad nakonec seženu i těch jeho pár ostatních filmů.(12.12.2009)

z mojho pohladu je hlavnym nedostatkom tohto inak vobec nie zleho filmu nesurodost zanrov. jednoducho mi nesedi na jednej strane dramaticka zlozka, kde sledujeme vojnou zdevastovane osudy ludi, prepletana prvkami hororu. a prave ta minimalistickejsia hororova zlozka je na tom o dost lepsie. preto mi je obzvlast luto, ze prave strasidelna cast filmu, ked maly (skvele demonicky vyzerajuci) santo pobehuje po chodbach, prevaluje krcahy s vodou, strasi decka, nedostala viac priestoru. obdobne (nie velke) sklamanie na mna dolahlo po torovom faunovom labyrinte - skvele fantasy pasaze vs. rozporuplna (ciastocne nudna) dramaticka cast. 70% ako vysitych. za hellboya ma vsak toro u mna este stale velke sympatie.(20.12.2007)

Nádherně natočené, tady se Del Toro nezapře, ale příběhu chybí šťáva a taková ta magická atmosféra, jakou má třeba ne nepodobný Faunův labyrint, nebo Sirotčinec. Několik zajímavě nakousnutých „linií“ vyzní do ztracena (živá bomba, ďáblův hřbet, stejně tak jako pouze náhodné zabití Santiniho je vzhledem k příběhu „nedůstojné“) a celkově mi film připadal jako jen takový povrchní náčrt něčeho velkého, hlubokého a fascinujícího!(3.6.2009)

K horroru tenhle film jen přičuchl, zato drama je to parádní(30.3.2008)

Wow. Dokonale mrazivý snímek, díky kterému Del Toro opět dokazuje, jak zručný a hlavně inovativní je režisér. Tohle je vážně příběh, jehož atmosféra je nezapomenutelná, a i když se mi film samotný trošku vykouřil z paměti, tak po přečtení obsahu mne polil ledový pot. Vzpoměl jsem si totiž, jak jsem byl tenkrát děsivě napnutý od začátku do konce a nevěděl, co přijde za pět minut.(21.4.2009)

• - Podoba ducha byla inspirována japonskými horrory, jako např. Ringu. (Chatterer)

• - Film byl nominován na cenu Goya Award za nejlepší kostýmy a speciální efekty. (Chatterer)

• - Guillermo del Toro označil tento film za svůj nejoblíbenější počin. (Chatterer)