Princ bez království

Devil

Devil's Backbone, The

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

Tak dlouho jsem plánoval se na tohoto del Tora podívat (když už se mi tak líbil podobně se nazývající El Laberinto del Fauno) až to konečně přišlo - je to trochu méně hutné, než právě Faun, ale pořád dost osobité a sdělné. To vše na pozadí španělské občanské války.(7.8.2014)

Vynikajúci atmosferický mix melancholickej drámy a mystického hororu na pozadí španielskej občianskej vojny. Napriek trochu nedostatočnému vyvrcholeniu ide o ukážkový atmosferický horor od božského Guillerma Del Tora. Ten tento istý koncept zopakoval o pár rokov vo Faunovom Labyrinte a bolo to ešte o niečo lepšie.(16.3.2009)

„Co je to vlastně duch? Strašná událost odsouzená k neustálému opakování,možná jen okamžik bolesti, něco mrtvého co se chvílemi zdá jakoby ještě žilo. Pocit, který se zastavil v čase, jako rozmazaná fotografie,jako hmyz polapený v jantaru.Duch...“ Působivé drama s duchařským podtónem který mám nejraději,protože atmosféra se chvílemi dala krájet.Jde poznat že Guillermo del Toro si vymazlil film do nejmenšího vizuálního detailu,zaujme hudba Javiera Navarrete a kamera Guillerma Navarrea.(15.7.2010)

Poněkud omšelou příběhovou kostru s předvítalným koncem bohatě oprašuje a leští do nevídané záře skvělá del Torova režie a (vzhledem k žánru) překvapivě poutavé a dobře zahrané postavy. Navíc, i když samotnému příběhu trocha originality libí, o způsobu, jakým je podán (režijně i scénáristicky) to říct nelze - del Toro je prostě svůj. A to se cení.(28.10.2007)

Nádherně natočené, tady se Del Toro nezapře, ale příběhu chybí šťáva a taková ta magická atmosféra, jakou má třeba ne nepodobný Faunův labyrint, nebo Sirotčinec. Několik zajímavě nakousnutých „linií“ vyzní do ztracena (živá bomba, ďáblův hřbet, stejně tak jako pouze náhodné zabití Santiniho je vzhledem k příběhu „nedůstojné“) a celkově mi film připadal jako jen takový povrchní náčrt něčeho velkého, hlubokého a fascinujícího!(3.6.2009)

• - Film byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii Nejlepší horor. (Chatterer)

• - Film byl nominován na cenu Goya Award za nejlepší kostýmy a speciální efekty. (Chatterer)

• - Guillermo del Toro pracoval na filmu dlouhých šestnáct let. (TylerGage)