Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 94 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(28.4.2009)

"FEŤÁKOVI SE VŠECHNY STAROSTI SMRSKNOU JEN NA JEDNU - SEHNAT DALŠÍ DÁVKU." Na mě trochu roztahané, ale po všech stránkách parádní, od scénáře přes režii, herce, techniku až po velkolepý soundtrack. Od teď si při poslechu PERFECT DAY vždycky vybavím perfektní den podle Rentona :)(25.9.2010)

(1001) Fantastická rozprávka o hledání zlaté, která mě nejvíc zaujala právě tím, že mě nabila pozitivní energií mnohem víc než kdejaké filmy s daleko optimističtějšími náměty. Kdybych tedy neviděla žádný jiný film o feťácích (jako třeba My děti ze stanice Zoo), tak po shlédnutí Trainspottingu bych si raději vybrala závislost na heroinu než třeba nešťastnou lásku. - Po letech navštěvuji své mladické názory a říkám si, že Boyle je pěkný demagog.(12.1.2009)

Oscar 1 nominace: Scénář - A(20.2.2004)

Filmům o drogách se programově vyhýbám. Není to moje téma a navíc pohrdám způsobem, jakým bývá ve filmu zpracováváno. Drogové podsvětí je buď rotující Disneyland plný veselých "zhulenců" s intelektem Sámera Issy, nebo slizká kanálová špeluňka, kterou se přízračně plíží umolousaná iundividua zpod mostu. Ano, je to jistě líbivé a autorsky pohodlné, ale já tomu prostě nevěřím. Ovšem síla Trainspottingu je právě v tom, že není tak černobílý a plakátový. Ukazuje uvěřitelné postavy v uvěřitelných situacích a nemoralizuje jako nějaký naučný dokument pro totální idioty. No vidíte - a přesto, vlastně PRÁVĚ PROTO! - jistě odradí mnohem víc lidí, než tv beseda s psycholožkou v kostýmku. A ještě něco - scéna s mou nejoblíbenější písní Perfect Day je jedna z nejemotivnějších, co jsem viděl. 80 %(6.4.2005)