Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 94 min

Nejlepsi film Dannyho Boylea a zaroven jeden z nejlepsich filmu o drogach, kterej se sice nesnazi o nejaky desny bububu, ale bere to spis zabavnou formou, coz ovsem neznamena, ze by nedokazal ukazat, jak jsou drogy na hovno. Jinak celej film je vicemene jen sled scenek s partickou kamosu v cele s perfektnim pohublym McGregorem a psychopatickym Carlylem. Jenze scenek dokonale natocenejch, kamera je fakt spickova, podlozenejch skvelym soundtrackem a nehorazne sviznejch, misty drsnejch a misty vtipnejch. Proste devadesatiminutova dokonala jizda.(14.11.2009)

Tak to byl jeden z nejsilnějších snímků na námět "drogy" co jsem kdy viděla. Ke klukům, co se se těch feťáckých rolí ujali nemám vůbec žádné výhrady, protože to zahráli maximálně uvěřitelně. I když je ironie, že v reálu jsem viděla zfetovaných lidí asi tolik, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky, takže posuzovat uvěřitelnost je trochu mimo mojí mísu. Na mě to byl tedy hodně depresivní film a jsem ráda, že drogy mě v životě minuly a doufám, že minou velkým obloukem.(15.6.2013)

|| Scenár: John Hodge / Based on Trainspotting by Irvine Welsh | Hudba: Trainspotting Soundtrack - Various Artists | Produkcia: Andrew Macdonald | Distribúcia: PolyGram Filmed Entertainment | Rozpočet: 3,5 miliónov $ | Tržby: 72,000,000 $ || Čo je dôvodom hlavnej postavy brať drogy? Toto mi vrtá hlavou každým jedným videním. A možno je to aj zámer, neodpovedať na všetko. Trainspotting je dobrý tak, ako je. Hlavne vďaka jeho neľútostnej audiovizuálnej schopnosti odzrkadliť des a hrôzu spôsobenú drogami. Dokonalé. Koniec s balíkom penazí už menej.(10.1.2012)

Filmům o drogách se programově vyhýbám. Není to moje téma a navíc pohrdám způsobem, jakým bývá ve filmu zpracováváno. Drogové podsvětí je buď rotující Disneyland plný veselých "zhulenců" s intelektem Sámera Issy, nebo slizká kanálová špeluňka, kterou se přízračně plíží umolousaná iundividua zpod mostu. Ano, je to jistě líbivé a autorsky pohodlné, ale já tomu prostě nevěřím. Ovšem síla Trainspottingu je právě v tom, že není tak černobílý a plakátový. Ukazuje uvěřitelné postavy v uvěřitelných situacích a nemoralizuje jako nějaký naučný dokument pro totální idioty. No vidíte - a přesto, vlastně PRÁVĚ PROTO! - jistě odradí mnohem víc lidí, než tv beseda s psycholožkou v kostýmku. A ještě něco - scéna s mou nejoblíbenější písní Perfect Day je jedna z nejemotivnějších, co jsem viděl. 80 %(6.4.2005)

Robert Carlyle si jen utvrdil svou pozici v čele mého žebříčku nejoblíbenějších herců. Dobrý příběh, skvělí herci, zajímavé zpracování. Je to tak na 85%.(12.6.2008)