Drama / Krimi / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

|| Scenár: John Hodge / Based on Trainspotting by Irvine Welsh | Hudba: Trainspotting Soundtrack - Various Artists | Produkcia: Andrew Macdonald | Distribúcia: PolyGram Filmed Entertainment | Rozpočet: 3,5 miliónov $ | Tržby: 72,000,000 $ || Čo je dôvodom hlavnej postavy brať drogy? Toto mi vrtá hlavou každým jedným videním. A možno je to aj zámer, neodpovedať na všetko. Trainspotting je dobrý tak, ako je. Hlavne vďaka jeho neľútostnej audiovizuálnej schopnosti odzrkadliť des a hrôzu spôsobenú drogami. Dokonalé. Koniec s balíkom penazí už menej.(10.1.2012)

Danny Boyle má neuvěřitelný rozsah. Málokterý režisér točí komedie, dramata, sci-fi, horory i poloindické šílenosti, které sbírají jednu cenu za druhou. A to všechno s minimem peněz, ale maximem originality. To je i multižánrový Trainspotting.(6.12.2009)

Zajímavý film. Příliš nemusím filmy o drogách a feťácích hnusí se mi snad více než všelijaké zvěrstva páchané na lidech, zde to ovšem nebylo podáno tak drsnou formou jak Requiem for Dream,. Byl zde i fajn černý humor, McGregor slušný herecký výkon, bavil jsem se. 75%(2.7.2015)

Tady nemá cenu se o filmu nějak výjimečně rozepisovat. Jde o jedno z nejlepších děl britské kinematografie a jde o film, který vynesl Ewana McGregora mezi hereckou elitu a sebe samého mezi nejlepší filmy s drogovou tématikou. Danny Boyle již takový úspěch nezaznamenal (neříkám, že v budoucnu ještě nemůže) a tak je Trainspotting vrcholem v jeho režisérské kariéře. Co se týče drog jako tématu, vítězí u mě novější Requiem za sen pro jeho větší důraz na dramatičnost a větší dopad na případné diváky z řad závislých. I přesto ve mně Trainspotting něco zanechal. Drogy jsou svinstvo.. nemám nic proti lidem, kteří je užívají, ostatně, je to jejich věc, ale doufám, že k nim nikdy nebudu patřit.(28.11.2006)

Chudák Tommy. :-) --- Prostě klasika, co k tomu víc dodat.(7.6.2010)

• - Peter Mullan se účastnil natáčení a měl jen jednu dlouhou mluvenou scénu s Ewanem McGregorem (Renton). Ta mu byla nakonec vystřižena. (Stoka)

• - Kelly Macdonald, která ve filmu ztvárnila 14letou školačku, bylo v době natáčení filmu rovných 19 let. Premiéra snímku pak proběhla v den jejích 20 narozenin. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na soundstracku k filmu najdeme několik písni od Iggyho Popa, kterého ve filmu Sametová extáze (1998) ztvárnil Ewan McGregor, představitel Rentona. (Zdroj: ČSFD.cz)