Ve dvanáctém století byla celá severní Itálie v područí armády německého císaře Fredericka Barbarossy. Ale hory Lombardie se nedaly tak snadno podmanit. V nich žije odvážný horal a vůdce povstalecké skupiny Dardo Bartoli (Burt Lancaster). Během návštěvy správce území v obci, hraběte Ulricha (Frank Allenby), dojde k potyčce mezi Dardem a hrabětem. Ten ze msty odebírá Dardovi malého syna a bere si ho do výchovy. Dardo vede povstalce proti dobyvatelům za svobodu vesničanů a svého syna. (ilclassico)

majo25

Warner Bros sa pochlapilo a hoci prišlo s klasickou historickou štúdiovkou, akčnosťou sa vyrovná ktorémukoľvek dobrodružného filmu s exteriérovými lokáciami. Okrem klasických súbojov s mečmi si hlavný hrdina berie do ruky aj luk a nepohrdne i silou svojich svalov. Bonusom filmu sú akrobatické prvky, ktoré ma na starosti aj herec v hl. úlohe - mladý Lancaster. S tak bohatou šticou na hlave som ho ešte nevidel, ale to, čo predvádza so svojím telom a nepotrebuje pri tom žiadnych kaskadérov, je na snímanie klobúka. Až potom som sa dozvedel, že mal v mladosti gymnastickú výchovu i artistické skúsenosti z cirkusu. Zápletka je síce klasicky jednoduchá, miestny obľúbenec a zároveň psanec má čo do činenia s lokálvládcom, ale plne sa v nej využíva akcia už od začiatku, nielen teda až vo finále, ako tomu je u konkurencie. Nechýba sympatické osadenstvo a väčšia porcia humoru, čo v spojitosti s príjemnou stopážou nedáva nude šancu. ()

MacGuffin

H. - Burt Lancaster (Dardo); Virginia Mayo (Anne); Robert Douglas (Alessandro); Aline MacMahon (Nonna Bartoli); Frank Allenby (Ulrich von Hessen); Victor Kilian (lékárník); Gordon Gebert (Rudi); Nick Cravat (Piccolo) ()

Pohrobek

13. století. Lombardie úpí pod krutovládou vévody z Pisy(Frank Allenby). Jediný odvážný, jenž se mu postaví je statečný Bardo Bartoli ( Burt Lancaster). Motivován je i tím, že mu vévoda unesl syna... No, vlastně takový italský Robin Hood. Film z kategorie těch lehčích, které by dnes asi neuspěly. Nejpodivnější je, že jak Lancaster, tak i většina jeho druhů neumí vůbec chodit, běhat a skákat. Namísto toho musí neustále předvádět své gymnasticko-opičí kousky. Jedná se především o cvičení prostných, ale ani hrazda, kruhy, ba ani skákání na trampolíně nepříjdou zkrátka. To se chtěl Lancaster kvalifikovat na olympiádu, nebo co? ()

kaylin

Že byl Burt Lancaster skvělý herec, to jsem viděl, ale až nyní jsem zjistil, že začínal v cirkuse. To se skvěle projevilo právě ve snímku "The Flame and the Arrow", kde svoje akrobatické schopnosti ukázal. Příběh je hoodovský, ale režie Jacquese Tourneura a právě zajímavá akrobacie, která je naprosto skvěle zachycena, ho dělají zajímavým. ()

• Kaskadérsky veterán Duke Green bol vážne zranený pri kaskadérskom kúsku v tomto filme. Mal sa zachytiť nohou do pasce a byť vystrelený nohami nahor do vzduchu. Lano sa však pretrhlo a on spadol na zem a zlomil si krk. Ako-tak sa z tohto zranenia zotavil a v niekoľkých filmoch ešte predviedol pár ľahších kaskadérskych kúskov, ale toto zranenie fakticky ukončilo jeho 25-ročnú kariéru kaskadéra. (Dale)
  • Nick Cravat, ktorý hrá Piccola, bol akrobatom spolu s Burtom Lancasterom predtým, než sa z Lancastera stala hviezda. Objavuje sa v mnohých Lancasterových filmoch, no v tomto a v snímke The Crimson Pirate (1952) hrá nemého. Dôvodom bol jeho silný brooklynský prízvuk, ktorý by nebol príliš vhodný v takýchto dobových filmoch. (Dale)
  • Tvrdenie reklamného oddelenia Warnerov, že Burt Lancaster robil všetky svoje kaskadérske kúsky sám, rozhnevalo kaskadérskeho veterána Dona Turnera, ktorý herca zastupoval minimálne v troch bojových scénach. Všetky akrobatické scény ale Lancaster zvládol bez kaskadéra. (Dale)