Nejlepší Brabcův počin. Vtipně a s fantazií zpracované klasické téma Erbenových balad, podpořené skvělými výkony herců i neherců - vy víte, koho myslím - dává dohromady úchvatnou skládanku, která při tom správném přístupu navodí atmosféru stejně spolehlivě, jako četba chmurných básní K.J.E. Z výkonů bych vyzdvihl Bártu, Rodena a Polívku. Ostatní byli jaksi tuctoví, včetně Zrzi Áni Geisleroi(5.10.2006)

Těšil jsem se strašně moc až shlédnu tyhle zfilmované balady z Erbenovy Kytice. Těšil jsem se zřejmě až moc neboť mé očekávání bylo obrovské a proto jsem ve výsledku spíše zklamán. Některé balady obvzláště Vodník a Polednice jsou povedené, ale takový Štědrý večer či Dceřina kletba jsou opravdu hodně nepovedené. Za pochvalu určitě stojí Brabcova kamera oceněná Českým lvem a také hudba, která dostala stejné ocenění. Z herců mě zaujal hlavně Bolek Polívka coby Polednice a Aňa Geislerová. Ve výsledku mi to vychází na průměrné tři hvězdičky. Jsem moc zvědavý jak se F. A. Brabec vyřádí na Máchově Máji, který má už za pár měsíců premiéru.....(29.4.2008)

„Hoj, má panenko, tu jsme již! Nic, má panenko, nevidíš?“ – „Ach proboha! Ten kostel snad?“ – „To není kostel, to můj hrad!“ Brutálne „audiovizuálna“ adaptácia slávnych básničiek dopláca na svoju „poviedkovosť“. Takže niektoré príbehy sú vyložene zbytočné a nudné. Iné by si, naopak, zaslúžili rozšíriť. Ale to je v podstate len detail, lebo týmto sa trápiť nebudete musieť. Namiesto toho sa necháte ovládať bombastickým hereckým obsadením (Polívka ako „polednica“, Bárta ako vodník, Roden ako lietajúci zombík), famóznou vizuálnou stránkou (niečo ako najlepšie scény zo Scottovej LEGENDY, natiahnuté na celovečernú minutáž) a pozoruhodnými veršami, ktoré snímke dodávajú veľmi zvláštnu atmosféru (z produkcie Juraja Jakubiska). Kino Považan 2000(27.12.2004)

Jeden z nejzajímavějších a nejkreativnějších českých filmů - zákulisní tahanice mě nějak minuly a já jen vnímal atmosféru a ta je na jedničku. KJE by mohl být na výsost spokojen.(15.5.2003)

Po návštěvě hřbitova ve Velharticích, podle kterého napsal Erben svoje Svatební košile, opět jiný zážitek, ale jako vždy dokonalý. Jediné, co bych vyčetla, je naprosté pozměnění a zmrvení významu balady Štedrý den. Jinak dokonalé dílo ve všech směrech, řekla bych takový český Klan létajících dýk. Také jeden z mála filmů (snad jediný), kde akceptuji Aňu Geislerovou. A Jiří Schmitzer je nejlepší mrtvola na světě. Hned po Rodenovi. ♥♥♥(19.11.2006)