D. W. Griffith: Otec filmu

• USA D.W. Griffith: Father of Film

Fabienne

Třídílný dokument vykresluje život a dílo D.W.Griffithe vcelku komplexně. Máme možnost sledovat, jak Grifftih během své kariéry postupně vyvíjel některé scény až k dokonalosti. První část zachycuje jeho mládí a především film Zrození národa. Je dobře, že se tvůrci neupnuli na pouhé popisování a analýzu výjimečných scén. Je to obsáhlý pohled na tento snímek - nechybí rozhovory, záběry z kamerových zkoušek, dobové novinové reakce. Nejzajímavější je svědectví čeronocha, který se účastnil promítání v kině pro barevné. Druhý díl dokumentu se nejprve věnuje Intoleranci - mimo jiné uvádí na pravou míru mýty o propadnutí tohoto filmu. Následně se dozvídáme o Griffithově pobytu na válečně frontě a jeho dalších (stále ještě úspěšných) snímcích. Poslední část se zabývá klesající úrovní snímků, která byla způsobena především neschopností přizpůsobit se filmovým konvencím bouřlivých 20.let. Griffith si začíná po naprostém propadu snímku Zápasužívat bezstarostného života, cestovat ale také pít. Hollywood si uvědomil až po jeho smrti, o jakou osobnost přišel. ______ Přestože D.W. Grifftih nevynalezl filmovou gramatiku, jak se o něm říká, byl to on, kdo ji dovedl použít nejlépe ze všech. Slova Charlese Chaplina to vystihují: "Byl učitelem nás všech." _____Dokument poskytuje nejen zajímavé informace a vzácné záběry, ale působí nostalgicky a vyvolává nesplnitelné přání zažít atmosféru rané éry klasického Hollywoodu. Vidět Griffithův film v době jeho uvedení v některém z honosných filmových paláců by byl nepřekonatelný zážitek. ()