Po letech mě Želary iritovaly asi stejně, jako mě v době premiéry bavily - tj. docela dost.(5.9.2003)

Pár masařek bych nesporně našla, aniž bych se o to příliš snažila - film je přes štědrou stopáž zkratkovitý, takže se mnoha postavám dostane žalostně málo prostoru, jednání a proměna citů hlavní hrdinky mi chvilkami přišly nelogické, epilog je zbytečný a narušuje celou linii a ten Jozův pejsek je sice krásný, ale silně pochybuju o tom, že by se bernští salašničtí psi potulovali v době druhé světové války po našich zapadlích vsích. Což mu ale ráda odpouštím zásluhou rozmáchlé epické filmařiny, která se v dnešní době jen tak nevidí, podmanivé hudby a především díky hereckým představitelům. Geislerová a Cserhalmi jsou výborní, Miroslav Donutil ve mně po dlouhé době vzbudil sympatie, ale nejvíc mě chytili za srdce Jaroslava Adamová, Iva Bittová a Jan Tříska, kteří vzdor tomu, že jsou osobnostmi světových parametrů, budili dojem, že se ve slovácké vísce narodili. Celkově nádherný a velmi přesvědčivý zážitek.(31.8.2007)

„Dojdu pro doktora.“ – „I na kněze je pozdě.“ Komplikovaný, svojrázny, mozoľnatý a tvrdohlavý film, pri ktorého pozeraní budete mať stále pocit, že mohol byť lepší. Budú vám prekážať do prázdna šumiace zbytočné udalosti (hrdinku sa niekoľkokrát pokúsia znásilniť len aby sa Anna Geislerová zasa vyzliekla), skratkovité charaktery rázovitých obyvateľov horskej dedinky (v partizánskom závere to takmer vyzerá, že sme si mali vytvoriť k – inak geniálnemu, ale tomu odvážnemu a obdivuhodnému človeku proste stačí BYŤ V ZÁBERE, so scenárom jeho genialita v tomto prípade bohužiaľ nijako nesúvisí – Janovi Třískovi... s ktorým sme dovtedy strávili 7 minút) a rušivé „slávne tváre“ (nech budete robiť čo budete robiť, budú vám v tomto drsnom prostredí udierať do očí režisérov brat Ivan Trojan, Donutil a Dušek). Nevraviac o ďalších „drobnostiach“ (úchvatne sa striedajú všetky ročné obdobie... ale deti akosi nerastú), ktoré narúšajú atmosféru celého diela. Napriek tomu ma ŽELARY (i vďaka dôležitým posledným sekundám o tom, SPOILER ako to vyzerá, ak sa po rokoch vrátime na miesta, na ktorých sme vyrastali a ktoré sme odvtedy nenavštívili SPOILER) zaujali, pobavili, strhli, dojali, rozhodili i troška znudili. A úchvatná príroda/kamera je samozrejme bez debaty.(27.10.2009)

• - K natáčení byly využity parní lokomotivy 310.072 z Plzně a 423.009 z Letohradu. (tzv)

• - Maďarští a rakouští herci György Cserhalmi, Reinhard Simonischek a Gabriela Schmoll byli do češtiny nadabováni až v postsynchronech. (funhouse)

• - Film Želary získal diváckou cenu - Velkou Tachovskou dýni za rok 2003. Snímek získal nejvyšší možný počet bodů - 160. Cenu osobně převzal 26. listopadu v Tachově režisér filmu Ondřej Trojan. Na dalších místech se umístily filmy Pupendo a Fimfárum Jana Wericha. (Zdroj: ČSFD.cz)