poster

Bota jménem Melichar

 • slovenský

  Bota jménem Melichar

Rodinný / Komedie

Československo, 1983, 71 min

 • Djoker
  *****

  Srdeční záležitost z dětství, na kterou nedám nikdy dopustit. Když se u filmu bavíte od první do poslední minuty a ani chvilka vám nepříjde zbytečná, tak je nejvyšší hodnocení na místě. Pocity, které mám při sledovaní filmu, se slovy nedají vyjádřit.(7.3.2010)

 • raroh
  **

  Film, který malinko reflektuje dobu začátku 80. let, kdy jsem chodil do ZŠ coby školák, ale na druhou stranu mu chybí aspoň kachyňovské poetično, pro mě spojené se světem mého dětství.(8.3.2010)

 • Hal_Moore
  ***

  To ještě Troška uměl...(7.3.2010)

 • sportovec
  ****

  Troškův režisérský debut neohromil, ale ve své době se stal jedním z vyhledávaných děl o skutečné tváři našeho školství a školy jako takové. Podobně jako o něco mladší televizní seriál MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ se snaží popsat silnější i slabší momenty této divácky vděčné části našeho života a více se přitom soustředí na prokreslení charakterů žáků ne jedné, ale více tříd a tím i školy jako takové. Za zmínku stojí i Duchoslavův předchůdce Martin Šotola a představitel dalšího z půvabně rozverných kloučků David Rauch (?). Kvality Troškovy režie jsou v rovnováze se scénářem Knitlové a vyúsťují do vcelku vyváženého, ne nenáročného a přitom pohodově zábavného pohledu tradiční české filmové veselohry ze školského prostředí.(27.6.2010)

 • Handle
  **

  Jako je fakt, že film je to koukatelný a občas docela i sympatický, nicméně scénář teda příliš nápaditosti nepobral a film je prakticky naprosto o ničem. Ty tři hvězdy prostě už nevytluču... :) 2,5*.(1.9.2012)

 • - Bota jménem Melichar byl celovečerním debutem Zdeňka Trošky. Ten se práce na něm ujal poté, co pět režisérů před ním scénář odmítlo realizovat s připomínkou, že příběh je pouze o dětech a o tom se tradovalo, že filmař má tři nepřátele - děti, zvířata a sníh. Zdeněk Troška tehdy jako pomocný režisér dokončil práci na filmu Krakonoš a lyžníci, který obsahoval všechny tři nepřátelské elementy a i když se zpočátku rovněž zdráhal, nakonec nabídku na natočení Bota jménem Melichar přijal. (Rodriguez)

 • - Do konkursu na roli Michaely Lamkové, kterou nakonec hrála Milada Štýbrová, se přihlásila i Veronika Kánská, která později ztvárnila Blaženu v trologii Slunce, seno...  (Peregrina)

 • - Natáčení probíhalo v průběhu října až prosince roku 1982 za plného školního provozu. Mezi protagonisty bylo mnoho žáků i učitelů pražské ZŠ Bítovská, kde natáčení probíhalo. (rawboy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace