Bota jménem Melichar

• slovenský

Bota jménem Melichar

Rodinný / Komedie

Československo, 1983, 71 min

Těžko uvěřit tomu, že tento film režíroval Zdeněk Troška. Příjemný, pohodový, oddychový film pro rodinné odpoledne. Co víc k otmu dodat? Z tohoto filmu čiší bezstarostnost mladých lidí navštěvujících základku. Jsou zde více či méně úsměvné postavy a nechybí ani super hláška: "Já si počkám, já mám času dost!" Prostě super filmík, který mi nevadí vidět několikrát. Už jsem ho viděl asi popáté a ještě ho určitě mnohokrát uvidím. A ztotožňuji se s tím, že toto je vrchol tvorby pana Trošky...(13.8.2007)

• raroh

Film, který malinko reflektuje dobu začátku 80. let, kdy jsem chodil do ZŠ coby školák, ale na druhou stranu mu chybí aspoň kachyňovské poetično, pro mě spojené se světem mého dětství.(8.3.2010)

Výborná česká komedie z prostředí školy, kde se žáci zamilovávají, závidí, ale hlavně baví a jejich život na základní škole vypadá tak dokonale ideálně plný pouze humoru a spolužáků. Zápletka je naprosto jednoduchá a jde pouze o příjemnost celého snímku, hlavně postav. Učitelky a žáci působí velmi příjemně a skutečně až na malého hošíka, který je na svůj věk nějak moc chytrý.(11.8.2007)

Příjemný dětský film. Asi nejvýraznější Troškova prvotina.(14.11.2004)

"Nakoupit, do čistírny a na hřbitov. Babička má dneska narozeniny." Tak i nějaký ten problém dospělých se tady řeší, ale hlavní je škola. A tady přichází na řadu povzdech: Že já se hůř neučil. Jenže mě to nenapadlo, že by se dalo propadnout z kreslení ze školy do školky. Ale pozdě bycha honit, takže tohle je ta správná vzpomínka na soušky učitelky, přezůvky, pubertu či socialistickou diskotéku v tělocvičně. A samozřejmě na Standu s Péťou, protože na ty jejich odrhovačky nelze zapomenout.(22.6.2016)

• - Do konkursu na roli Michaely Lamkové, kterou nakonec hrála Milada Štýbrová, se přihlásila i Veronika Kánská, která později ztvárnila Blaženu v trologii Slunce, seno...  (Peregrina)

• - Bota jménem Melichar byl celovečerním debutem Zdeňka Trošky. Ten se práce na něm ujal poté, co pět režisérů před ním scénář odmítlo realizovat s připomínkou, že příběh je pouze o dětech a o tom se tradovalo, že filmař má tři nepřátele - děti, zvířata a sníh. Zdeněk Troška tehdy jako pomocný režisér dokončil práci na filmu Krakonoš a lyžníci, který obsahoval všechny tři nepřátelské elementy a i když se zpočátku rovněž zdráhal, nakonec nabídku na natočení Bota jménem Melichar přijal. (Rodriguez)

• - Při jedné vyučovací hodině učitelka Adamová (Eva Matejčková) cituje: "Stal by se jednou snad divoucí div", což je verš z básně Fráni Šrámka "Kdybych byl pastevcem koní." (orkadimenza)