O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

TV spot

sator

Co chybí ve scénáři to doženeme pitvořením...Scéna kdy čarodějnice - Růžičková a Blanarovičová stojí ve věži hradu Frýdštejn, nešlo natočil s Helenou protože do 15 metrové věže nevyšla. Nakonec ji zaskočil kameraman filmu Brabec který si oblékl její kostým. ()

sir-dave

Pro mě zůstává nejlepší pohádka od Trošky Princezna ze mlejna, kde dotáhl Blanarovičovou k dokonalosti :-) Zde mě obzvlášť princezna Jasněnka nějak nezaujala. Když bych pominul několik absurdních scén vzhledem k tomu, že to je pohádka, tak dějově prázdné. Žádná z postav nemá pro mě ani potřebné charisma, které by hlavně u pohádek mělo být. Přeci jen tady byla aspoň od pohledu sympatická Kuklová, ale s tím Jíííro Jíííro to přeháněla... ()

Adam Bernau

Dodnes si pamatuji, jak byl vánočkový národ šokován Troškovou pohádkovou prvotinou. Reflektoval to dokonce i Dikobraz ("Pohádka končí, diváci vylézají z úkrytů"). Tehdy Troška ale ještě nebyl totální Troška, duo kanálnických (opravdu strašných) čarodějnic bylo něčím šokantně novým (navíc byly zlé a s poměrně jednoznačně určitelným pohlavím), celkem pohádka měla svůj půvab, ačkoli lakované lodičky jako erbovní atribut hlavního hrdiny mi dost kazily dojem. Jak dalekosáhle se tady nerespektují zákonitosti žánru, mě upozornila teprve otázka tehdy ještě ne pětileté dcery: "Jak to, že si dávají pusu, když se ještě nevysvobodili?" ()

Ainy

Dělá Kuklová tady něco jiného než že fňuká, kvičí, vzdychá a volá "Jííírooo". Normálně docela fajn pohádka, ale Kuklovou tam fakt nemůžu vydýchat. Nejde to. Jsem na to její kňourání taaak alergická. Každopádně si říkám, proč se dnes na Troškovu tvorbu nemůžu ani podívat? Co se stalo, že to nejde, že jeho současná práce stojí v mých očích za nic? A tak to bylo kdysi supr ... škoda. ()

Paldiny

Prekladať české názvy do slovenčiny je rovnaký nezmysel ako titulkovať česky znejúce reklamy v slovenských televíziách. O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi, Kriste pane, to už rovno môžeme používať názov Dievča na metle. To len na okraj jediná pripomienka k vôbec najlepšiemu filmu z Troškovej dielne. Rozprávka má skrátka všetko čím sa vyznačovali najsilnejší predchodcovia českých filmových pohádek. Máme tu zákerné čarodejnice ich nebezpečného poskoka, chudého ale odvážneho šuhaja oslobodzujúceho zakliatu princeznú, čierny humor a nejaké to poučenie odsudzujúce lenivosť. Ako pridaná hodnota sú slušné triky, miestami skvelá atmosféra (kráľovstvo Slnka) a dramatické akčné finále. Keď si to spočítam nevidím jediný dôvod prečo nezvýšiť hodnotenie na maximum. ()

• Helena Růžičková (čarodejnica z Čiernych lesov) zaspomínala, že líčenie a maskovanie jej a Yvetty Blanarovičovéj (Černava, dcéra čarodejnice) trvalo každý natáčací deň dve hodiny a keď ju na konci dňa odlíčili, vôbec si nemohla siahnuť na tvár, lebo ju mala celú opuchnutú. (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kde Jíra letí za princeznou na hrad, si můžete v jednom záběru všimnout vlasce u nohou, který ho drží. (Dlee)