• flanker.27

Vousáč z Jižních Čech své sexuální preference ve filmu nezapře. Hlavně že se tam hodně piští a trylkuje, zvláště čertík v transsexuálním podání paní Blanarovičové. Jedna za Andreu Černou.(25.12.2008)

"Znáááám jedno oudolí, krásnej bílej mlejn..." Kdo tohle neumí nazpaměť, je teda pořádná lama ;).(7.1.2014)

Pamatuji si, kdy tahle, dnes už letitá, pohádka byla nová - vánoční. Komentářů je tu hodně, ale přesto přicházím se svou troškou do mlejna. Jindřich miluje pohádky a příběhům, které jsou vyprávěny dětem, věří natolik, že je přesvědčen, že se mu podaří osvobodit některou z mnoha zakletých princezen, které se vyskytují všude a budou šťastně žít až do smrti. A svým způsobem se mu to podaří, protože Eliška ze mlejna bude panovat jeho srdci, jen chvíli potrvá, než si to Jindřich přizná. Jako hold české klasice vnímám scénu, kde se vodník a čert promění na Belzubu a Vodněnu - Holka nebo kluk? Pohádka má ještě další dvě strašidla, čarodějnici a knížete. A taky spoustu hezkých písniček a lišku pomocnici.(24.8.2010)

Já tu pohádku miloval. Eliška! :-) Naprostá bomba to tehdá byla. Supr písničky, skvělé postavy a povedený příběh. Pro mě patří tato pohádka mezi TOP 5. 90%(23.1.2008)

Zde už pomalu začínala vystrkovat růžky novodobá koncepce Troškových pohádek, tedy mylně nabytý dojem, že aby se rozprávka dětem líbila, je třeba do ní vtěsnat co největší množství neustále ječících, křičících a přihlouplých „legračních“ postaviček. První díl Princezny ze mlejna to naštěstí ještě odnesl v poměrně snesitelné normě, kdy tuto charakteristiku obdržely jen čtyři základní postavy, Knížepán, Čert, Vodník a Čarodějnice. Navíc všechny tyto postavy byly zahrány obstojnými herci, tak lze s klidným svědomím říci, že byly snesitelné, což se ovšem Troškovi v pohádce povedlo naposled. Jinak samotná PzM je poctivá pohádka zaměřená především na ty nejmenší, obsahuje prvoplánově vtipné situace založené na tom,že zlý Knížepán spadne do vody , nebo že si Čert připálí ocas. Ústřední dvojici to sluší, „Petře Petříčku“ je líbivá písnička a dobro a zlo je jasné, prostě děti budou nadšené, dospělí ne, ale nudou taky neumřou.(26.1.2007)

• - Scéna, kdy vodník (princezna Vodněna - Jakub Zindulka) a čert (princezna Belzuba - Yvetta Blanarovičová) chtějí pro Jindřicha (Radek Valenta) sehnat nějakou princeznu, je natáčena na zámku v Březnici (okr. Příbram). (Záry)

• - Ve vesnici Náhořany na Strakonicku se natáčel také film Trhák (1980). (M.B)

• - V některých scénách je možné si všimnout, že herce v hlavních rolích v rámci postprodukce dodabovali. Jednoznačně to jde vidět ve chvíli, kdy Jindřich (Radek Valenta) oznamuje na konci filmu, že vyprovodí kapelu od mlýna. (ricky4)