Ukradené polibky

Ukradnuté bozky

Stolen Kisses

Drama / Romantický / Komedie

Francie, 1968, 90 min

Pentalogie nejen tápání a nacházení, ale také důsledků nenapravitelných vad a chyb ve výchově v rozrušeném rodinném prostředí, které hlavního hrdinu osudově poznamenává do dalších dílů této volně pojaté řady zrání a dospívání. Z pobytu v polepšovně si mladý Doinel odnáší sklon k únikovým řešením a despekt k oficiálním společenským prostředím a občanským závazkům. Vojna to jen dotvrzuje: jeho další kroky po propuštění z armády znamenají jen pokračování v již nastoupené cestě. Kolísání mezi ženskými náručemi, neschopnost vytvořit stabilnější vztah pokračují v neustávající řadě náznaků sociální infantility. Lepý Leaudův zjev, jakoby nerozhodná gesta stále tak trochu dětského, jinošského mladíka jsou kamufláží; trhliny v osobnosti však zakrýt nedokáže. A Truffaut je ani zakrývat nechce. Jakoby šlo i o něj. A ještě jedna tehdy začínající herecká osobnost mě v tomto filmu fascinuje: dnes již také zesnulá Claude Jadová. Její osobitý půvab jakoby byl ženským kontrapunktem Leaudova tápání životem. Tápání i nacházení jsou v tomto případě nadčasová. Alespoň pro mne.(20.10.2007)

Jako pokračování života malého chlapce, kterého nikdo nemá rád, je to moc pěkná podívaná. Nová vlna se už odvlňuje a sám film nese jakousi křeč - nic se ve filmu neděje, neplyne z něj žádná zásadní myšlenka a sám film se bojí, jestli uspěje, když divákům Nová vlna zestárla...(6.12.2008)

Ukradené polibky byly mým vůbec prvním setkáním s dílem nejvyzdvihovanějšího představitele francouzské "Nouvelle Vague". Jedná se o romantickou komedii přetékající pozitivní energií, její humor je náznakový, řekl bych až něžný, hlavním hrdinou je sympatický mladý Francouz, který ví, co od života chce, jen nemá odvahu tomu jít vstříc. Ukradené polibky jsou lehko stravitelnou chuťovkou, devadesát minut s nimi strávených uteklo celkem rychle a rovněž se opovažuji tvrdit, že jsem pochopil jejich hlavní myšlenku. Až na občas zmatený střih jsou Polibky velmi přesvědčivým důkazem Truffautova režisérského mistrovství. 75%(23.9.2006)

Que Reste-t-il De Nos Amours... :) Co dodat!? Prostě - Antoine Doinel, jeho dobrodružství....a Christine Darbont, Christine Darbont, Christine Darbont,.....Fabienne Tabard, Fabienne Tabard, Fabienne Tabard, Fabienne Tabard :) :) :) Truffauta miluju svým filmovým srdíčkem!!(28.1.2014)

Neskutečně pozitivní snímek, který trpí poměrně slabší první polovinou. Ta sama o sobě postrádá dramatičtější i humornější náboj a spíše jen sekunduje, připravuje půdu chcete-li, geniálnímu druhému dějství. To je mixem romantiky, komedie i dramatu a i když nemám rád fráze jako jsou – film, který pohladil po duši – tak mě v tomto případě nic lepšího nenapadá. Kdo by nechtěl být soukromým detektivem a prožít románek s dinosaurovou ženou na pozadí teatrálního případu. A navíc ten geniální vtípek s testem uchazečů o práci. Takhle umí balit boty kdekdo.....Film, který je věnovaný francouzskému filmovému archivu dokáže zaujmout prakticky stejně, jako cokoliv jiného od jednoho extrémně nadaného režiséra.(26.3.2005)