Poslední metro

Posledné metro

Last Metro, The

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1980, 128 min

Divadlu jsem nikdy neholdovala, nikdy mě nijak zvlášť nebavilo ani naživo ani když jsem na něj třeba koukala v TV, ale tenhle film to prolomil. Tohle je nádhera. Nikdy bych netušila, že byl Gérard takový krasavec.. já ho stále vidím jako onoho Obelixe.. avšak zde mě obdoural, ostatně i jako Catherine.(16.4.2009)

Truffautova režisérská taktovka zde dokonce zastiňuje i francouzské herecké velikány. Jeho divadelní epilog jen podtrhává jeho smysl pro experiment a hravost. Výborní nejsou jen Depardieu, či Deneuve, ale například i Bennent v roli režiséra Steinera, či krásně bezpáteřně ztvárněný cenzor. Deneuve dokonale zahrála ono rádoby nenápadné přehlížení Grangera. A Depardieu...škoda, že jej dnes těžko uvidíme v takové velké roli. Je to milý film, ale rozhodně to není taková bomba jako U konce s dechem. Chybí tomu více režisérovi nekompromisnosti(5.1.2009)

Překrásné retro s vynikajícími herci mi hned dalo vzpomenout na stejně skvělou Truffautovu Americkou noc, tentokrát s tím rozdílem, že jde o divadlo. U závěrečných titulků jsem byl po dlouhé době skutečně dojat. Levné knihy si zaslouží obří pochvalu za to, že levně vydávají tak úžasné bijáky.(2.8.2006)

Na dvě hodiny jsem se najednou octinul v době druhé světové války v jednom pařížském divadle, sledoval nedivadelní drama divadelných herců a neodvážil jsem se při tomhle vynikajícím představení ani zakašlat. Z hereckých výkonů Catherine Deneuve a Gérarda Depardieuho jsem byl tak odbouchlej , že by mě před rypákem ujelo i poslední metro.(1.1.2008)

Truffautovská vzťahová rošáda, v ktorej je javisko a zákulisie malým svetom, a okupovaný Paríž veľkým divadlom. 80%(21.7.2014)