poster

Poslední metro

 • Francie

  Le Dernier métro

 • slovenský

  Posledné metro

 • anglický

  Last Metro, The

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1980, 128 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Boss321
  *****

  Tak tomuhle říkám prvotřídní podívaná. Dokonalá atmosféra, hudba, herci, scénář a samozřejmě režie mistra. François Truffaut byl opravdu génius a mistr svého řemesla. Ze snímku vysloveně čiší, i když se odehrává v divadelním prostředí, jeho neuvěřitelné zapálení pro film. Obrovské škoda, že se dožil pouhých 52 let. Herecké výkony všech jsou skvělé, ale to co tu předvádí Catherine Deneuve a Gérard Depardieu se slovy popsat nedá, to se musí vidět.........(20.3.2008)

 • Baxt
  ****

  Překvapilo mě, jaký pozitivní a otevřený vztah nám Truffaut k divadlu předkládá. V mládí za druhé světové války, jak sám prohlašoval, prchal do potemnělých sálů kina a volně na toto období navázal prací nekompromisního filmového kritika Cahiers du Cinéma. Právě on, klíčový režisér francouzské Nové vlny, by mohl zavrhovat způsob, jakým jevištní představení ovlivnila kořeny mainstreamového filmu. A ono ne. Poslední metro je pocta, která si je vědoma všech jazykových rozdílů mezi divadlem a filmem. a) Nejistá budoucnost autorské hry Lucase Steinera poukazuje na rozdíly úhlů pohledu, s jakými jevištní představení diváci zpravidla sledují. Film je jistý, kontrolovatelný, finanční úspěch divadla je víceméně "o náhodě". b) Steinerovi nedělá problém celou hru nepřímo režírovat ze sklepa na základě hlasových projevů herců. Zvuk je v divadle neskonale důležitý, od zhruba páté řady jsou vám tváře herců skryty a tak nezbývá, než se držet hlasů a nejrozmáchlejších gest. Na druhou stranu film se i v dnešní době bez zvuku obejde - stačí když bude nahrán a dodán v rámci postprodukce. c) Divadlo zažilo několik generací, v nichž vznikaly rozpory ohledně důležitosti scény. Trend mezi 30. a 40. lety minulého století vrátil realistické kulisy zpátky do hry. Závěr Posledního metra se sebou nese na toto téma jeden kouzelný vtip. ___ A aby toho nebylo málo, Truffaut do ústředního úloh prozíravě obsadil Gérarda Depardieu, zkušeného divadelního herce a Catherine Deneuve, jejíž rodiče na prknech strávili celý život.(25.10.2011)

 • Chrustyn
  **

  Rozhodně jsem nikdy nepochyboval o režisérských kvalitách François Truffauta ale žádný z jeho filmů, které jsem měl tu čest vidět, nebyl mým šálkem kávy a v tomto případě jsem se i velice nudil.(26.8.2012)

 • sportovec
  *****

  POSLEDNÍ METRO není určitě posledním filmovým zážitkem. Snaha o neotřelé a ne zcela pravděpodobné pohledy postihující svým způsobem velmi zajímavé situace protiněmecké rezistence představuje v tomto francouzském případě zcela neobvyklý pohled na pařížskou divadelní scénu. Hlavní postavy, ztělesněné Deneuvovou a Depardieuxem, jimž zdatně sekunduje relativně méně známý - ne méně schopný nebo osobitý - Jean Poiret, nastavují odvrácenou tvář německé okupace tehdy ještě nevichystické části Francie na podzim 1942 a v dalších měsících a letech války. Obraz, který nabízí režisér Truffaut, pro něhož okupace zůstávala zřejmě trvalým traumatem jeho dětství, se v základních ohledech neliší od toho, který známe z českého prostředí. Až překvapivě velká částí inteligence hrdého římskogermánskokeltského národa Vercingetorixova a sv. Jany z Arcu až překvapivě lehce propadla při reparátu z vlastenectví, ale i obyčejné lidské slušnosti. I nejtužší tíseň nezbavuje zcela lidských potřeb a i intimní momenty, odehrávané v ne zcela klasických kulisách zákulisí divadelního prostředí, si v Truffautově líčení zachovávají stále cosi z francouzskké noblesy. Závěrečná děkovací scéna inscenace současného dramatu je v tomto případě víc než symbolická. Poděkovat musí totiž i ten, kdo si našel cestu k tomuto skvostu světové kinematografie.(2.12.2007)

 • liborek_
  *****

  "V Paříži se po jedenácté večer nesmí vycházet. Nikdo si nemůže dovolit zmeškat poslední metro..." V září roku 1942 byla polovina Francie okupována Němci a Truffaut do této doby zasadil jeden ze svých posledních filmů. Poslední metro je krásná variace na jeho starší snímek Americká noc; filmovou kameru vyměnil za prkna, která znamenají svět, a režiséra Ferranda vystřídal skrývající se ředitel divadla, autor a režisér Steiner. V tomto filmu však prim hraje především jeho manželka Marion (Catherine Deneuve) a mladý herec Granger (Gerard Depardieu). Snímek je metaforou přirozeného lidského odporu vůči utlačiteli a především také zobrazením obrovské lásky k divadlu, kterou "obyčejný" člověk chápe jen s obtížemi. Přitom právě kultura hraje nezastupitelnou roli v posilňování jakési národní pospolitosti. Podobně jako ve filmu Jules a Jim i zde se rozvíjí poutavý příběh vztahu trojlístku lidí - dva muži, jedna žena - který se odehrává na pozadí válečného strádání a zoufalé bitvy o divadlo, jehož přežití závisí na úspěchu připravované hry. Jako vždy vynikající režie (mého nejoblíbenějšího) Francoise Truffauta a skvělý Depardieu a Deneuve...v součtu pět hvězdiček.(3.8.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace