Poslední metro

Posledné metro

Last Metro, The

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1980, 128 min

Přestože Truffaut překvapuje jemnými zvraty i perfektním závěrem a dělá z Catherine Deneuve hereckou bohyni, je to právě oceňovaná divadelní vyprávěnka, která mě z režisérovy biografie příliš neoslovila. Možná za to může překvapení z nejednoznačné nálady a pocit, že si François s divákem občas hraje až moc a nebere se v klíčových okamžicích dostatečně vážně. Nenásilná satira tak podráží nohy příběhu a perfektní celkové uchopení pak vyzní trochu naprázdno.(27.4.2012)

Skvělá záležitost s vynikajícími herci a perfektní atmosférou prken, která znamenají svět. Dramata za scénou i na ní v době okupace Paříže kdy se lidé chodili odreagovat alespoň do divadla či kina. Pro mě osobně jedna z nejlepších "truffautovek".(10.12.2006)

Divadlu jsem nikdy neholdovala, nikdy mě nijak zvlášť nebavilo ani naživo ani když jsem na něj třeba koukala v TV, ale tenhle film to prolomil. Tohle je nádhera. Nikdy bych netušila, že byl Gérard takový krasavec.. já ho stále vidím jako onoho Obelixe.. avšak zde mě obdoural, ostatně i jako Catherine.(16.4.2009)

Dokoukáno napodruhé, protože prvně to šlo na ČT před pár dny dost pozdě v noci. Solidní film s výtečným dabingem (Bartoška, Donutil, Steinmasslová), kterému ale chybí napětí a erotika. Scény s nacvičováním hry jsou tradičně dlouhé, od premiéry až do konce filmy se naopak zbytečně spěchá.(26.7.2014)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(30.6.2004)

• - Valentin by rád natočil příběh o jeptiškách nazvaný Andělé milosrdenství, což je zjevná narážka na drama Roberta Bressona Andělé hříchu (1943). (Matty)

• - Když Lucas mluví s Marion o hře, kterou viděl v Londýně, míní Plynové lampy Patricka Hamiltona, který byly také dvakrát zfilmovány. (Matty)

• - Film sklidil řadu ocenění. Krom nominace na Oscara a Zlatý globus vyhrál rovných deset Césarů. (Matty)