Alexander Veliký

• Francie

Alexandre

Alexander Veľký

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický / Válečný / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko / Francie, 2004, 175 min (SE: 214 min, Director's cut: 167 min)

Rozpočet $155miliónovTržby USA $34,297,191Tržby Celosvetovo $167,298,192/videl v kine: 70%/(18.5.2005)

Ocenit se musí snaha o propracovanější psychologii postav, což není u historických filmů moc obvyklé. Bohužel je film trochu nevyrovnaný a především moc dlouhý. Dobrá bitva v Indii. Dobrý Vangelis.(12.1.2005)

KVIFF - The Ultimate Cut(4.7.2013)

Alexandr v žádném případě není velkofilm plný bitev a soubojů a hodných a zlých hrdinů, jakým je například Gladiátor. Alexandr je psychologické drama o skutečném muži, které velice přesně cituje historické prameny (snad jedinou výjimkou je užití perspektivy u některých obrazů). Alexandr je vyobrazen jako člověk, který šel za svými sny a to někdy až velmi slepě, což z něj už samo o sobě nedělá vyloženě kladnou postavu. Celý příběh je retrospektivní vyprávění, v němž jsou Alexandrovy činy objektivně hodnoceny.(16.2.2005)

Zdaleka ne takové, jak to líčily některé odsuzující ohlasy, ale hlavním kladem je především excelentní bitva u Gaugamély, která patří mezi nejlépe ztvárněné hitorické bitvy vůbec (zatímco Hydaspes je spíš na efekt). Film rozhodně oplývá několika výbornými momenty (zkrocení Bukefala), proti tomu stojí několik momentů vyloženě podivných (novomanželská noc s Roxanou), nehledě na celkem nelogicky umístěnou scénu Filippovy smrti. Pro Stonea je prostě těžištěm Alexandrova duše, bohužel vidíme spíš to, jak si jí "svědomitý Američan" představuje sám. O jeho dějinném významu tak prostě jen mentorsky slyšíme od Ptolemaia, než abychom si ji odvodili z událostí ve filmu. Osobně mi Alexandrův obraz ve filmu moc nesedl, působí často příliš přejemněle a "fňukavě" (jiný slovo mě prostě nenapadá) a na největšího vojevůdce je tu toho o vojenském umění málo. Oceňuji ovšem, že nejde jen o další podbízivý film typu Statečné srdce.(6.4.2006)