Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Lima

Nevěřím, že v budoucnu někdo natočí lepší verzi Frankensteina, než je tato Brannaghova. Invenční režie, výrazná výtvarná stylizace a neodolatelně odporný De Niro. Nechci urážet černobílou klasiku, ale zatímco Boris Karloff ve mně spíš vyvolává smích, De Nirovo monstrum budí skutečný děs smíšený se soucitem. ()

Galadriel

Velmi povedené zpracování literární klasiky, kterou jsem bohužel ještě nečetla, ale film na mě zapůsobil dobrým dojmem. Naprosto fantastičtí herci, umělý muž má své city a ty ho polidšťují (skvělý Robert De Niro), Frankenstein je zapálený mladý vědec, který si je vědom toho, že udělal chybu, ale z lásky a pobláznění je schopen jí udělat znovu (výborný Keneth Branagh), a takhle bych mohla popisovat dobře zahrané a napsané postavy ještě dlouho... ()

Gemini

Další Branaghovo zpracování klasiky, tentokrát perly devatenáctého století, jež vzešla z manželství dvou výjimečných osobností, Percyho Bysshe Shelleyho a Mary Wollstonecraft Shelleyové, respektive z několika snových vizí, jež Mary Shelley údajně měla během jedné literární seance na panství dalšího velikána - lorda Byrona. Branagh režisér i herec podávají skvělý výkon, i když je místy přidáno na naturalismu a pokud dojde k "režisérské licenci", vždy to znamená více krve a násilí. To však lze pochopit, pokud uvěříme, že je to využito jen k budování intenzivní atmosféry kdesi mezi "horrorem devatenáctého století" a filmem schopným šokovat i v naší době. Skoro to vypadá jako Coppolovo pojetí Draculy, ale přiznejme si, že FF se od původní předlohy odchýlil mnohem více a mnohem, mnohem zásadněji i co do vyznění filmu. Naproti tomu Branagh vede Frankensteina tak jak ho autorka sepsala. S Draculou je zde ještě jedna podobnost, a to v hudbě. Wojciech Kilar i Patrick Doyle rozhodně nepatří mezi hvězdy, které byste čekali u kormidla soundtracku k tak ambicióznímu titulu. Navíc oba OST jsou si velmi podobné svým duchem, a ne že bych chtěl nějak dehonestovat Patricka Doyla - ten svou prací neustále dokazuje, že je když ne výjimečný, tak alespoň všestranný, nicméně nemůžu se rozhodnout, jestli je opravdu ta podoba jen záležitost stejného žánru a doby vzniku jak předloh, tak filmů. Herecké výkony, obzvlášť dvojice Vynálezce/Stvořitel - Monstrum, jsou úchvatné. Ne že by Helena Bonham Carterová, Ian Holm nebo John Cleese nešli do svých rolí naplno, ale jde "jen" o zásadní vedlejší postavy. Zkrátka a dobře, Frankenstein je precizně vyvedené dílko, ale nikdy to nebude srdcovka na pět hvězd. Ty by si zasloužil jen pokud bychom ho hodnotili striktně jako zpracování knihy, neboť ve srovnání s takřka fenomenální předlohou obstál na výbornou. ()

Matty

Klasický monster-horor, který má nejspíš být víc než jen hororem. Bohužel se mi nepodařilo zjistit čím. 65% Zajímavé komentáře: ScreamJay, honza-tesa, plissken ()

J*A*S*M

Vynikající to zpracování Frankensteina. Tempo je zprvu velmi pomalé, no s příchodem demonického De Nira se vše mění k lepšímu a finiš už je naprosto úžasný. Některé scény jsou geniálně výtvarně řešené - kupříkladu běh hořící postavy chodbou je pastvou pro oči. Nečekal jsem to, ale nakonec se mi tenhle film moc líbil. Horror movie of the year ()

Anthony

Kenneth se věrně držel knihy a dobře udělal. Navíc chvílemi nasadil skutečně ďábelské tempo (scéna stvoření), angažoval zajímavé herce a s důvěrou se moudře obrátil na svého stálého spolupracovníka, hudebního skladatele Patricka Doylea. Výsledek je velmi dobrý. ()

Pohrobek

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře. ()

Rob Roy

Velmi působivé zpracování. Kenneth Branagh udělal z Frankensteina temný, ale realistický tragický příběh se silnou atmosférou (skvělá hudba a nádherné prostředí nasnímané dobrou kamerou - např. Frankensteinův pochod přes hory). ()

Fr

Žij! Žij!! Žij !!!…. Nečekejte HOROR, tedy film při kterém vám bude tuhnout krev v žilách a srdce tlouct jako o závod. Je to HOROR plný lásky a strachu z věcí příštích. K.Branagh uvádí další tragédii o cestě za ztrátou ,,svojí“ duše. Příběh, který nemůže být pravdivý. Příběh O POSEDLOSTI stvořit bytost jež nezestárne a neonemocní. Bytost lepší než my. Inteligentnější. Vyspělejší. Obdivoval jsem práci maskérů, protože BYTOST je opravdu děsivá a R.De Niro k nepoznání. Spolu s režií, herci a hudbou vytvářejí téměř dokonalou atmosféru. ZVÁŽIL JSI NĚKDY DŮSLEDKY SVÉHO POČÍNÁNÍ??? K.Branagh zřejmě ano! ()

kiddo

Milý deníčku, už nikdy se nebudu znovu dívat na filmy, které mě v raném mládí definovaly, to zklamání mi za to nestojí. Nevadí mi, že se Branagh silně odchyluje od nejlepšího gotického hororu vůbec, nevadí mi důraz na melodrama, nevadí mi vsunutí obehraných motivací a zpřehlednění. Vadí mi, že zatímco Shelleyová měla zcela očividně co říct i mimo prostého „člověk fantazíruje a moc to nedopadne“, Branagh nenabízí nic než zmatenou, mizerně (a tím myslím opravdu mizerně) sestříhanou a dost amatérsky režírovanou skrumáž tu hezkých, tu docela divných obrázků bez nějakého dalšího plánu (nepočítám-li jako další plán narážku na Michelangelovo Stvoření Adama, která je asi tak jemná jako mnohačetný úder kladivem do hlavy). Pryč je důraz na osobní zodpovědnost, na morálku, do háje jde psychologie postav a náznak, že Frankenstein je vlastně nebetyčný hajzlík, antihrdina s tendencí vidět v sobě Boha a sobecký hlupák, který do poslední chvíle neprohlédne, dokonce i to úvodní zdánlivě ostře protivědecké ladění vyzní zcela do ztracena. Tím nechci říct, že do filmu promítám, co bych v něm chtěla vidět, a pak se rozhořčuju, když to tam nenacházím. Tím chci říct, že Branagh všechna tahle témata někdy v průběhu filmu nakousne a pak je nechá ležet ladem. Těch pár scén, které ve mně rezonovaly v sedmnácti, sice stále zanechává aspoň slabou odezvu, ale to je tak všechno. Nezbývá než zamáčknout slzu a zpět se nadále neohlížet. ()

EvilPhoEniX

Frankenstein si zaslouží pochvalu! Jednoduše efektní a zábavný film, který má štávu. Důmyslnost a naprostá zářivost, dělá tuhle klasiku exkluzivní. Robert de Niro zde hraje perfektní bestii a jeho herecký výkon ve výsledku ukázal, co je opravdový strach a smutek. Super! 80% ()

tron

Pôvodne mal toto ultimátne spracovanie kultovej a skvelej knižky od Mary Shelley režírovať osobne Coppola (ako to urobil pri Draculovi s Garym Oldmanom), ale nakoniec sa uspokojil „len“ s produkciou a réžiou poveril divadelného shakespearovca Kennetha Branagha. Ten sa zároveň ujal titulnej úlohy šialeného vedca a ťažko povedať, či je diabolskejší ako herec, alebo ako satanský režisér, ktorý má v malíčku gigantickú vizuálnu stránku (od lodí uväznených v strašných snehových kryhách, cez nádherné európske obrovské domy a prírodné scenérie, až po realistické, obnoseným dojmom pôsobiace kostýmy). Strhujúci, hnusný, nežný i beštiálny a surový, taký je Frankenstein v jeho podmanivom režijnom vedení. Výnimočnému hereckému obsadeniu (napriek tomu, že všetci sú skvelí) dominuje v menšej úlohe Monty Python Cleese ako profesor Waldman. Krása a strach dýchajú snáď z každého záberu. ()

B!shop

Neskutecnej masakr. Zatimco prvni Frankenstein je spis k smichu a novej od Nispela je kokotina, tohle je vynikajici hororovy drama. Sice jsem necet knizku, ale jelikoz tenhle film ma v nazvu jmeno autorky, rek bych ze se drzel predlohy ze vsech nejvic. Od zacatku filmu do vas cpe Branagh, kterej skvele reziruje a i skvele hraje, jednu silnou scenu za druhou a tempo polevi jen v jednom okamziku filmu a to je utek Frankensteina na farmu a schovavani, ale to nevydrzi dlouho a za chvily uz film jede na plne obratky. Navic tu je Tom Hulce, kteryho znam jen z Amadea a tady je fakt dobrej, skoro k nepoznani John Cleese, super Ian Holm a sympaticka Helena Bonham Carter. A samotnej Frankenstein to je fakt lahudka, De Niro se v roli vyziva a je to fakt videt, protoze jeho Frankenstein neni tupy smesny monstrum, ale skoro clovek s citama, kterej vam bude hnusnej, ale zaroven ho budete litovat. Navic se Brannagh nestiti ani nejakyho toho krvavyho zaberu a par nechutnejch scen se tu taky najde. K tomu navic skvela kamera, vynikajici hudba, pekne vypadajici triky a velkolepy zabery. Takle nak podobne by to podle me zreziroval Tim Burton. Proste neskutecna jizda a dokonale atmosferickej film. ()

Flipnic

Do poloviny filmu mne to všechno dost nudilo. Celé to bylo takové protahované, hlavní hrdina mi rozhodně k srdci nepřirostl ... vše se ale změnilo po tom, co se na scéně objevil Robert De Niro jako Frankensteinův "šílený" výtvor. Šílený píšu záměrně v uvozovkách, protože to, co De Niro předvedl za herecký koncert, převzal absolutně celý film, myšlenku, scénář a děj na sebe, pak to byla jízda jak prase!! Naprosté emocionální orgie, všichni herci hráli extra suprově, radost pohledět, ale "monstrum - De Niro" tomu dával tak neuvěřitelnou jiskru a šťávu, že jsem z toho byl emocionálně úplně roztrhanej. Přesně jako monstrum samo!! Film graduje v druhé polovině zásadní myšlenkou podstatou lidství jako souboru emocí a pocitů. Otázkami na člověka, jako bytost stvořenou z emocí, cítící bytost, otevírá otázky další a další... Na některé menší se pokouší odpovědět, ty zásadní filosofické však účelově nechává otevřené ... Naprostý skvost, ale spíše než horor mi to přišlo jako nějaký psychologicko/filosofický thriller ... ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)