• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Čekal jsem úplně něco jiného, ale i přesto mě to docela bavilo.. 7/10 = 70%(17.7.2011)

Poměrně zdařilá adaptace nejslavnější knihy Mary Shelleyové, kterou si vzal na paškál Kenneth Branagh a zároveň se ujal i hlavní role. V roli monstra, které Frankenstein stvořil, se neobjevil nikdo menší než sám velký Robert De Niro, který mi svým zevnějškem bude ve snech strašit ještě hodně dlouho. Atmosféra je vynikající, stejně jako hudba, kostýmy, výprava a herecké výkony. Jedno z nejlepších Branaghových děl, které je věrné své předloze (teda až na závěr) a celkově se jedná o slušný neobyčejný filmový zážitek......(23.5.2008)

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře.(23.12.2004)

Solidní atmosféra, vyýprava a obsazení nezachrání všechno. Tuplem ne, pokud ve výsledném sestřihu chybí 30 minut materiálu, Branagh hraje idiota, jehož prokouknutí nemá dostatečnou oporu, a samotná zrůda s lidskými parametry na tom není o moc líp. Speciálně velké mínus za úletový casting Heleny Bonham Carter, která je tu i na své poměry opravdu odpudivá, a proto jako love-interest totálně nefunkční.(2.1.2010)

118 minut se mi tajil dech...(18.11.2008)

• - Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)

• - Pôvodne mal film režírovať Roman Polanski. (misterz)

• - Sean Connery byl jednou z prvních voleb pro roli profesora Waldmana. Nakonec ji dostal John Cleese a svých pár scén točil dva týdny. (Morien)