• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Čekal jsem úplně něco jiného, ale i přesto mě to docela bavilo.. 7/10 = 70%(17.7.2011)

Pôvodne mal tento „ultimátny“ horor režírovať F.F. Coppola (KRSTNÝ OTEC I – III). Chcel vytvoriť ďalšiu „definitívnu“ adaptáciu „ultimátnej hororovej knihy“ (po „ultimátnom DRACULOVI). Nakoniec sa uspokojil „len“ s produkciou. Do hlavných a podporných rolí obsadil strhujúce výkony podávajúcich hercov a réžiou poveril... divadelného shakespearovca Branagha. Ten sa zároveň ujal titulnej úlohy „šialeného vedca“ a ťažko povedať, či je diabolskejší ako herec,alebo satanský režisér, ktorý má v malíčku gigantickú vizuálnu stránku (od lodí uväznených v strašných snehových kryhách cez nádherné európske obrovské domy a prírodné scenérie až po opotrebovaným dojmom pôsobiace kostýmy). Strhujúci, hnusný, nežný i beštiálne surový (vytrhnutie srdca). Výnimočnému hereckému obsadeniu (napriek tomu, že všetci sú skvelí) dominuje v menšej úlohe Monty Python Cleese ako profesor Waldman. Krása a strach dýchajú snáď z každého záberu.(30.10.2004)

Jak jsem uz napsal u puvodniho dila - novejsi verze tentokrat jasne porazila original.(23.5.2002)

Klasický monster-horor, který má nejspíš být víc než jen hororem. Bohužel se mi nepodařilo zjistit čím. 65% Zajímavé komentáře: ScreamJay, honza-tesa, plissken(9.1.2006)

Na druhé shlédnutí (nějakých 12-13 let po prvním) jsou dojmy o něco slabší. Snad za to částečně může samotný Kenneth Branagh, jehož afektovaný hlas mi docela lezl na nervy, snad celkové přehrávání většiny zúčastněných, jakási přemrštěná teatrálnost množství scén, což jsem dříve nevnímala. Scénář je působivý, atmosféra rovněž, některé okamžiky dechberoucí (třeba z tanečku s nevěstou solidně mrazí) a Robert de Niro je prostě fenomenální - jeho herecký výkon i maska jsou hlavním důvodem, proč neodeberu hvězdičku z hodnocení. Nějak už mi tolik výrazná stylizace po letech nesedla a pro jednou musím český dabing označit za lepší oproti originálu, přesto jde o velmi povedenou adaptaci románu. 75%(12.12.2008)