• Česko

Frankenstein podle Mary Shelleyové

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

Naprosto odlišné od verze ze 30. let. Není tu žádné bezduché hloupé monstrum, nýbrž stvoření, které myslí, mluví a hledá přátelství a city. Skvěle zahrané postavy a úchvatná hudba.(23.11.2003)

Tam v končinách zimních, kde jeho stopy končily, tam v očích strach se blyštil. Legendární horor mladičké Britky o šíleném vědci a jeho nepovedeném díle se dočkal stovek různých adaptací. Od legendárního Borise Karloffa v roli monstra přes Lona Chaneyho juniora až po Brooksovskou parodii. Ale gotičnost, temnost a mrazivost mu vrátil až Kenneth Branagh. Dva legendární horory 30tých let, tedy Frankensteina a Frankensteinovu nevěstu sešil v jeden film, oblékl do moderního hávu, doplnil skvělou hudbou a velmi kvalitním hereckým obsazením. Robert De Niro je pan herec a tady to jen potvrdil. Sledoval videa lidí po mrtvici a učil se od nich. Protože stejně jako člověk postižený mozkovou příhodou co se musí znovu učit věci jenž považoval za samozřejmé, tak i monstrum sešité z několika lidských těl po návratu do života znovu hledá způsob jak komunikovat se světem. Už to není Boris, ale je to Robert a to je kult součastnosti. Už to není síla jednoduchosti a objevování kouzla filmařiny, ale pocta hororovému řemeslu a klasice se vším všudy. Tam kam sahá lidská představivost, tak tam sahá i lidský strach a možná ještě dál. Pět hvězdiček ovšem nedávám jen za to co jsem tu jmenoval, dokonce ani za svižný děj, ale hlavně za tu chuť pozvednout klasiku nad svůj obvyklý stín. Frankenstein je tak asi nejlepším historickým hororem posledních X let a překonat ho dá pořádnou fušku. Gotika alive!!!!!!!(30.7.2004)

Konečně adaptace Frankensteina která nepůsobí směšně (ať už úmyslně nebo ne) a navozuje opravdu tísnivou a šílenou atmosféru. Branagh svůj vůz kočíruje bez zaváhání, stejně tak si s jistotou střihl i titulní roli, Helena Bonham Carter je famózní, především ve své "druhé" poloze, kde zastíní i skvělého De Nira.(5.2.2006)

Branagh tu dramatizaci na můj vkus přehání, navíc se prý v mnohém liší s předlohou, kterou mám již dlouhá léta v plánu si přečíst. De Niro je odporný a hraje výborně, ale čekal jsem ještě trochu větší zrůdu.(15.2.2013)

• Kusko.t2

Filmové spracovanie románu Marry Shelleyové “Frankenstein“. Keďže knižnú podobu poznám, môžem porovnávať. Tie pocity, ktoré mi ponúkla písaná verzia sa nezopakovali, preto aj také nízke hodnotenie. Film sa riadi a drží síce predlohy, zabúda však na celistvosť príbehu a prepracovanú psychológiu týchto zaujímavých postáv. Okrem iného absentuje aj umenie vtiahnuť diváka do príbehu - je to celé také statické, ploché a to hlavne v závere. Čo sa týka hereckého osadenia, nemyslím si, že Robert De Niro aj napriek jeho kvalitám bol pre postavu vhodnou voľbou. Všetky moje výhrady ale asi stoja a padajú na znalosti a spojenom zážitku z predlohy.(12.3.2007)