• Česko

Mary Shelley's Frankenstein

Drama / Horor / Fantasy / Sci-Fi

Velká Británie / Japonsko / USA, 1994, 118 min

• zelvopyr

U tohoto filmu se pro mne něco zlomilo a od něj dál Branaghovi tak nějak... nevěřím. Dokud adaptoval Shakespeara, tak to pro mne byl mistr mistrů...(24.7.2008)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $22,006,296Tržby Celosvetovo $112,006,296/60%/(26.5.2007)

Neskutecnej masakr. Zatimco prvni Frankenstein je spis k smichu a novej od Nispela je kokotina, tohle je vynikajici hororovy drama. Sice jsem necet knizku, ale jelikoz tenhle film ma v nazvu jmeno autorky, rek bych ze se drzel predlohy ze vsech nejvic. Od zacatku filmu do vas cpe Branagh, kterej skvele reziruje a i skvele hraje, jednu silnou scenu za druhou a tempo polevi jen v jednom okamziku filmu a to je utek Frankensteina na farmu a schovavani, ale to nevydrzi dlouho a za chvily uz film jede na plne obratky. Navic tu je Tom Hulce, kteryho znam jen z Amadea a tady je fakt dobrej, skoro k nepoznani John Cleese, super Ian Holm a sympaticka Helena Bonham Carter. A samotnej Frankenstein to je fakt lahudka, De Niro se v roli vyziva a je to fakt videt, protoze jeho Frankenstein neni tupy smesny monstrum, ale skoro clovek s citama, kterej vam bude hnusnej, ale zaroven ho budete litovat. Navic se Brannagh nestiti ani nejakyho toho krvavyho zaberu a par nechutnejch scen se tu taky najde. K tomu navic skvela kamera, vynikajici hudba, pekne vypadajici triky a velkolepy zabery. Takle nak podobne by to podle me zreziroval Tim Burton. Proste neskutecna jizda a dokonale atmosferickej film.(20.12.2006)

Veľmi dobré spracovanie jedného z najlepších a najsmutnejších príbehov hororovej histórie. Jediné čo mi vadilo bolo ústredné duo. Kenneth Branagh je do role nevhodný, príliš starý a Robert De Niro má až veľmi opozeranú tvár a bohužiaľ občas sa spolieha len na svoje overené ksichty (smutný nechápavý vykrútený výraz tváre). Nie žeby bol priamo zlý, ale viem si predstaviť lepšie Frankensteinove monštrum. Zato Helena Bonham Carter bola úžasná. Škoda, že Branagh monštrum spravil dosť zavčasu "zlým", mohol viac rozvinúť tu nechápavosť prostredia a odcudzenosť kvôli inakosti. Knihu som čítal a páčila sa mi viac. 7/10(26.5.2007)

Dokonalá pocta madam Shellyové, která si svého Frankensteina nemohla představovat jinak, než jak ho na plátno převedl Kenneth Branagh a jak ho ztvárnil Robert De Niro. Žánrově naprosto skvěle odvedená práce a splněný úkol. Přes úchvatnou výpravu, do detailu propracovaný scénář až po všechny herecké výkony. Několik pouze romantizujících míst je skvěle setřeno těmi hororovými, kdy se předvedl Robert De Niro, který své postavě vdechl všechny tragické rozpory a emoce, kterými měla trpět; který Frankensteina předvádí jednou jako citlivého chlapíka, aby ho posléze prezentoval jako před ničím se nezastavivší, běsnící zrůdu. A ten make-up mu docela slušel, klidně by v něm mohl pokračovat ve své další kariéře.(23.12.2004)

• - Kenneth Branagh původně chtěl, aby roli Elizabeth hrála Emma Thompson (jeho tehdejší manželka). Té ale byla nabídnuta role ve filmu Plameny lásky (1995) a režisér souhlasil, že to pro ni bude lepší příležitost. (Morien)

• - O roli Elizabeth se také ucházela Kate Winslet. Nakonec ji dostala Helena Bonham Carter, ale Branagh byl Winsletovou tak unesen, že jí nabídl roli Ofélie ve své shakespearovské adaptaci Hamleta z roku 1996. (Morien)

• - Tekutina, ve které byla Bytost přivedena k životu, byla ve skutečnosti vařící želatina. Během natáčení scény, kdy Frankenstein pomáhá Bytosti na nohy, oba herci opravdu uklouzávali a nemohli stát pevně a dokonce došlo k nehodě, kdy se na netvořím obleku objevila velká puklina, jež se potom musela skrývat před kamerami. (Morien)