poster

Divoké dítě

 • Francie

  Enfant sauvage, L'

 • anglický

  Wild Child, The

Drama / Životopisný

Francie, 1970, 83 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  V jednom rozhovoru shrnul Truffaut poselství filmu větou „Člověk bez druhých není ničím“. Jindy by toto poznání vyznělo banálně, Divokému dítěti s jeho přímostí přidává na naléhavosti. Černobílá kamera zdůrazňuje dokumentární nádech (stejně jako u Divotvůrkyně, kterou chtěl Truffaut původně režírovat) a zároveň jakoby symbolizovala jakousi čistotu, upřímnost filmu. Striktně chronologicky řazený záznam proměn vztahu mezi neobyčejně chápavým učitelem a nadobyčejně aktivním žákem se maximálně drží reality a končí přesně v okamžiku, kdy si oba uvědomí to nejpodstatnější. Zásluhou autentických hereckých výkonů i dělení do určitých vývojových etap (kruhové zatmívačky představují jediné formální zpestření) utekl snímek nad očekávání rychle. Divokému dítěti je snadné porozumět již během prvního sledování a společně s Nikdo mě nemá rád, Americkou nocí a Kapesným patří k divácky nejpřijatelnějším počinům milovaného režiséra. Což neznamená, že by bylo méně hodnotné než filmy vybízející bezprostředně po zhlédnutí k přečtení jejich mnohastránkové analýzy. Péče mu byla věnována stejná. 80% Zajímavé komentáře: Jeanne, Stilicho(17.12.2008)

 • Baxt
  ****

  François Truffautovi byla cizí představa filmu, jak jej vidí většina režisérů - film měl dle jeho slov vyjádřit lásku nebo nenávist k procesu natáčení / tvoření (nejzářnější je jasně i jeho nejprofláklejší Americká noc). Sám přirozeně inklinoval k pozitivnímu postoji, jak ukázal i zde. Fascinující příběh (zajisté sloužil jako inspirace k jinému "černobílému přežitku" moderní kinematografie - Lynchovu Slonímu muži) o podstatě lidskosti ho opět vynáší do režisérského nebe. Z minimalistického prostředí dělá svou ctnost. Herce často snímá z polocelku a umísťuje je do interiérů. Spolu s širokoúhlým formátem se skoro až nabízí ztráta pozornosti, to by ovšem Truffaut nesměl zavrhnout barvu a náročnou výpravu (přítomno je jen potřebné). V klíčových scénách se nebojí obraz i zakrýt. Aby uzavřel kruh, Truffaut sám si střihnul i hlavní roli chápavého Jeana Itarda. Kontrola nad tématem je tedy z jeho strany absolutní, ze snímku sálá pochopitelná něha, co ani na chvilku nebalancuje na hranic s patosem. Ten je hluboko pod mistrovu úroveň.(21.10.2011)

 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $61,373Tržby Celosvetovo $-(14.5.2010)

 • xxmartinxx
  ***

  Slušná filmová rekonstrukce, nic víc, nic míň. Rozhodně ne plnohodnotný film a rozhodně ne špatný film v tom, co zřejmě chce dělat. Jen nevím, co je na tom přesně zajímavé...(14.10.2012)

 • Maemi
  ***

  Příběh Victora je jistě velmi zajímavý a jeho ztvárnění taktéž. Zobrazuje nepřesné názory některých lidí, kteří se domnívají, že lidský tvor je natolik dokonalý a inteligentní, že i když vyrůstá někde v lese mezi divou zvěří v naprosté izolaci od lidské populace, vytvoří si stejné návyky jako civilizovaní lidé. Jedinci, kteří se chovají jako ta zvěř, jsou zaostalí a mentálně retardovaní. Zobrazuje pokus na mladém Victorovi, kdy se doktor Itard a paní Guerin rozhodli, že světu dokážou, že člověk je schopen chovat se jako člověk teprve působením jiných jedinců, učením a láskyplnou péčí. To se jim povedlo do té míry, že Victor byl schopen projevit city a přizpůsobit se dnešnímu životu. Bohužel už film nezobrazuje, co se dělo dále, na konci bych uvítala komentář, takto mi to přišlo neuzavřené... Proto lepší 3*, rozhodně to ale byl silný zážitek, který třeba jednou ráda zopakuji.(2.5.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace