Píše se rok 1413 a anglický král Jindřich V. vznáší svůj nárok na francouzskou korunu, která mu – podle něj i podle ostatních anglických šlechticů – dědictvím patří. Francouzský následník trůnu však na Jindřichův požadavek odpovídá poselstvím, které mladého krále zesměšní a urazí. Jindřich je odhodlán získat Anglii to, co jí po právu náleží a vyráží s obrovskou armádou a více než tisícem lodí proti nepříteli. Rozhodující bitva se má odehrát na den svatého Kryšpína u francouzského města Agincourt... Již několikátá filmová verze Shakespearova Jindřicha V., z nichž nejslavnější byl Jindřich V. Laurence Oliviera z roku 1944 (Olivier jím tehdy zahájil řadu svých slavných shakespearovských adaptací, podobně i Branagh, který po Jindřichovi natočil ještě filmy Mnoho povyku pro nic v roce 1993, Hamlet v roce 1996 a Marná lásky snaha v roce 1999). Jindřich V. byl jeho prvním – a hned mimořádně úspěšným – režijním pokusem. Film získal Oscara za kostýmy, Branagh sám byl na Oscara nominován jak za režii, tak za své ztvárnění anglického krále. Kromě toho získalo toto dílo řadu dalších mezinárodních cen. V dalších rolích se představí plejáda slavných britských herců: Ian Holm, Derek Jacobi, Paul Scofield, Judi Denchová či Emma Thompsonová. (Česká televize)

filmmovier

A znovu do té průrvy, přátelé! Další skvost velkého klasika v podání velkého klasika. Kenneth opět nejen režíruje, ale opět hraje i hlavní roli. A opět nesmírně zručně, kvalitně a s obrovskou úctou k Wildovi. Naprostý top to sice není, ale i tak je to strašlivě silná, působivá a kvalitní historická velkopodívaná. Je tam sice dost míst, které by tam být nemuseli (ale to není Kennethova vina), a tempo není úplně nejrychlejší (to taky není Kennethova vina), ale zase je to lepší, než to jen číst a obzvlášť bitevní scény jsou zatraceně super a naprosto výborně natočené. A po herecké stránce je to samozřejmě naprostá dokonalost, i díky tomu je radost Jindru sledovat (Derek Jacobi vládne). Jenom mi přišlo, že je to místy až moc doslovné (ale co si stěžuju) a jako DEBUT je Jindřich V. Opravdu nesmírně parádní záležitostí. Kvalitní adaptace, kterou by si žádný fanoušek Wildy (a britské kinematografie, historických filmů a kvalitní kinematografie obecně) neměl nechat ujít. Skvost, síla a jeden z nejlepších filmových Shakespearů. 85%. ()

D28

Neviem, či sa mi páči viac Kenneth-režisér alebo Kenneth-herec ,už v tomto filme však dokázal, že by mohol byť trebárs aj anglickým panovníkom.S hlavnou postavou má spoločné nie len sugestívny prejav,všestrannosť a nadšenie, ale i zmysel pre humor a cit.Naviac cit pre Shakespeara, pre reálne vykreslenie doby i postáv,pre výber hercov a hudby.Plný počet nedám len preto, lebo verím, že pred rokmi vysoko postavenú latku ešte dokáže posunúť. Veľmi sa na to teším. ()

Rozjimatel

Historická dráma, založená hlavne na konverzácii, a to veľmi príjemnej. Keďže je to predovšetkým verne spracovaná divadelná hra, filmové prostriedky sa tu až tak nevyužívajú a to je asi moja hlavná výhrada. Pozdáva sa mi, ako tu je vykreslený stredovek, špinavý a smradľavý, tak ako sa patrí. Z hercov sa mi veľmi páčili Ian Holm a Emma Thompson v jednej zo svojich prvých rolí. Vyzdvihnúť musím ešte krásnu ústrednú pieseň (Non nobis, Domine), ktorú poznám aj v prevedení Blackmore's Night. Za jej tónov sa odohráva silná scéna po rozhodujúcej bitke, na bojisku plnom mŕtvol. Z ďalších scén sa mi ešte páčila roztomilá scéna dvorenia. Okrem lacného divadelného spracovania som mal najväčší problém s kráľovým bohorovným nárokom na krajinu, keď v mene boha (!!!) likvidoval všetko, čo sa mu postavilo do cesty. Je toto naozaj hrdina, ktorého by sme mali ospevovať? Tu si jednoducho nemôžem pomôcť. ()

TheDarKnig

Skvostné, od prvních slov Dereka Jacobiho až po jeho poslední jsem prakticky jenom nadšeně zíral, práce kamery, vytvořené kulisy, herecké výkony, hrdinský patos (leč tentokrát anglický :), ale přitom i překvapivá míra reality a otázek o smyslu všeho toho - to vše Branagh převedl na plátno v naprosto neodolatelném balení. A krásná, postupně gradovaná Doylova hudba zážitek vylepšuje ještě o sto procent. Jistě, že člověk nemůže brát tohoto Jindřicha V. jako toho skutečného, ale Shakespeare a Kenneth (jeho herecký výkon mi sedl neskutečně, sympatičtější postavu aby člověk pohledal) ho jistě v mých očích imortalizovali. Noční tábor, proslov, Non nobis a jaksi vzhledem k zbytku filmu nesedící závěr a o to víc fajn - to nejlepší. ()

ArsenalEagle

Pokud někdo dokáže převést Shakespearea do filmové podoby, nejspíše to bude právě Kenneth Branagh. Jindřich V. se mi hodnotí hodně špatně, protože jako historický film je to spíše průměr, obsahuje obrovské množství postav a člověk se mezi nimi celkem ztrácí, historické reálie jsou spíše pro inspiraci a autor si je upravuje k obrazu svému (jak jinak, je to Shakespeare, ne encyklopedie), místy toto dílo působí zbytečně divadelně a lacině, což je obrovská škoda. Pak ale nabízí hned několik vynikajících proslovů nebo vtipně roztomilé námluvy. Za mne byla divadelnost tak trochu ke škodě a bez všudypřítomného vypravěče bych se obešel, tudíž bych mnohem více ocenil čistý historický film. Ale chápu, že milovníci asi nejslavnějšího dramatika, co kdy žil, se mnou budou nesouhlasit. ()

• Film obsahuje dva flashbacky do jiného díla Williama Shakespeara - Jindřicha IV. Jedná se o moment, kde Bardolph (Richard Briers) radí Jindřichu V. (Kenneth Branagh), aby po korunování králem nikdy nevěšel zloděje, a scénu, kde Falstaff (Robbie Coltrane) z legrace princii a pozdějšímu králi Jindřichovi V. říká, že se jako král může zřeknout všech svých přátel krom Falstaffa samotného. (StarsFan)
  • První voják, který po bitvě začne zpívat "Non nobis Domine", je skladatel soundtracku Patrick Doyle. (StarsFan)
  • Emma Thompson, která ve filmu hraje francouzskou princeznu Kateřinu, se vdala za Branagha v roce 1989, tedy ve stejný rok, kdy měl film premiéru. (StarsFan)

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Michael Mann svolává anglické lučištníky

Michael Mann svolává anglické lučištníky

04.05.2013

Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího… (více)

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

27.10.2010

Mann už zanedlouho rozběhne na HBO osobně režírovaným pilotem seriál z dostihového prostředí Luck (v hlavní roli Dustin Hoffman), ale mezitím se rozhoduje o dalším „velkém“ filmu. V podstatě jsou ve… (více)