Jako malý kluk jsem četl Sienkiewiczovu knížku Křižáci a dodnes je v mém srdci zapsána nesmazatelným písmem. Tento film je písmem trochu méně viditelným, ale přece jen velmi potěšil. Přes svou délku nenudil a na skoro tři hodinky mne vrátil do mého oblíbeného rytířského středověku. Velmi potěšitelné byly i bojové scény a středověké reálie vůbec. Poláci mají bohatou historii a na tyto velkofilmy jistě talent. Více o filmu je možno dozvědět se zde: http://filmpolski.pl/fp/index.php/122230(29.6.2009)

• Britrik

Jo, je to propaganda. Ale primárně ne komunistická, nýbrž národovecká - polská. Četl jsem i knihu a opravdu se filmu nedá vytknout nic, co by se nedalo vytknout knize. Snad jen ty příšerné kulisy a kostýmy - rok 60 však poskytuje jistou omluvu. Nevím, čím to je, ale filmy z této doby na mne zhusta působí (tedy ta většinová produkce) jako by všichni herci děsivě přehrávali. Proto se jim snažím vyhýbat. Je fakt, že bitva pod Gruenwaldem byla jedna velká ostuda, ze které se Řád už nikdy nevzpamatoval. Tedy, ostuda pro každého vyznavače řádového rytířství. Zlaté století 13. To ještě stálo za to umřít pro ideály mariánských rytířů.(11.8.2011)

Polský historický velkofilm režiséra Alexandra Forda byl velice v Polsku populární a také v roce 1960 nejdražším polským filmem. Film sklidil u polských diváků úspěch a nelze přehlédnout, také dobu vzniku. A porovnání s Vávrovou trilogií, není na místě, protože historicky vzato je to epos lásky na pozadí střetu moci, trilogie o husitech je spíše revoluční záležitost v socialistickém hávu.(6.4.2008)

Další kvalitní adaptace románu H. Sienkiewicze, tentokrát z dílny Aleksandra Forda, který příběh převedl na plátno citlivě vůči knižní předloze a zároveň atraktivně pro diváka. Inu - polský historický velkofilm, toť pojem.(6.8.2007)

Nemohu si pomoci, ale poláci historické eposy umí. Velmi silné a kvalitní dílo ....(8.3.2005)