Sienkiewiczovi Křižáci byli mým dětským kultem, a to jak ve formě románu, tak jako legendární komeťácký komiks od Matějky a Kociána. Film zhlédnutý s odstupem let, je pak celkem zklamáním. Nejsem sice fanda na ten typ lkaní, jak se film nikdy nevyrovná knize, ale když je to srdcovka, tak se halt nedá nic dělat. Křižáci jsou koukatelné dílko, které však zdaleka nedosahuje epické velkoleposti knihy a samozřejmě ani akčnosti komiksu, byť za bitvu u Grunwaldu se nikdo z tvůrců stydět rozhodně nemusí, stejně tak bych pochválil i zapojení autentických lokací (Malbork). Subjektivním a bohužel zásadním problémem byly mé značné nesympatie k představitelům Zbyška, Danuše a Jagienky, což je vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o hlavní postavy příběhu docela špatné. Krpatý Zbyšek rozhodně nepřipomínal onu zabijáckou mašinu prahnoucí po řádové krvi a Danuše s Jagienkou zase bohužel nepřipomínaly ani anděly ani kočeny, co by za ně jeden vedl válku. Na Juranda, komtura a spol. naopak vybrány velmi dobré typy.(14.9.2010)

Keďže som tento film nevidel aj vyše 10 rokov a jedná sa o snímku o ktorú sa naše televízne spoločnosti akosi nebijú, vydanie tohoto filmu na DVD som uvítal a ani chvíľu som neváhal a kúpil som si ho. Ako to mnohí užívatelia uvádzajú obraz je v absolútne otrasnom stave, ešte horšie je to však s dabingom, ktorý nielenže v češtine nijak ľúbezne neznie, navyše je do neho počuť aj poľský originál. Okrem aj samotný zvuk je nahratý tak, že sa sústreďuje hlavne na dialógy, čím okolité zvuky úplne zanikajú, rovnako ako hudobná zložka. Ak by som mal hodnotiť teda kvalitu DVD, tak by odomňa poťažko dostal 1*. So samotným filmom je to aspoň zato omnoho lepšie. Sienkiewicz napísal Križiakov v roku 1910, k 500. výročiu bitky pri Grunwalde a keď sa Poliaci o 50 rokov neskôr pustili do filmovej verzie tohto impozantného diela stvorili film, ktorý má aj dnes čo ponúknuť. I keď po mnohých stránkach už dnes nie je úplne dokonalý, v dobe svojho vzniku to musela byť paráda. Filmu trocha trvá kým pridá na tempe, výhodou však je že Alexander Ford vedel rovnako dobre nakrútiť dialógy ako aj bojové scény. Poliaci sa v posledných rokoch celkom predviedli v adaptáciach Sienkiewicza a myslím si, že znovu nakrútenie Križiakov by mohlo byť veľmi zaujímavou udalosťou.(18.5.2008)

Polský historický velkofilm režiséra Alexandra Forda byl velice v Polsku populární a také v roce 1960 nejdražším polským filmem. Film sklidil u polských diváků úspěch a nelze přehlédnout, také dobu vzniku. A porovnání s Vávrovou trilogií, není na místě, protože historicky vzato je to epos lásky na pozadí střetu moci, trilogie o husitech je spíše revoluční záležitost v socialistickém hávu.(6.4.2008)

Pěkné historické drama, které neudělá ostudu ani v dobách dnešních velkofilmů. Rozsáhlý epos, který rozhodně nebyl z nejlevnějších a Poláci opět potvrdili, že tenhle žánr velice dobře zvládají i v tak vysilujícím čase. Finální bitva u Grünwaldu je pak jen podtržením toho, jak mohutný to byl film. Přesto je již poněkud ošlehaný větrem a zub času se zakousl hluboko. Některé dialogy jsou skoro úsměvné, ale za to autentické a dobové. Měl jsem z toho dobrý pocit a nemohu se rozhodnout mezi 3 a 4 hvězdami. Nakonec však musím snížit hodnocení, jelikož u pozdějších děl jsem se bavil více. Ačkoliv tohle bylo výživné sousto. Smířlivých 70%(17.2.2011)

Ve dvanácti se mi to moc líbilo...(6.7.2012)