Standardní historický film své doby nese všechny znaky romantického uchopení historické látky. V českém prostředí by mu nejvíce odpovídal JAN ROHÁČ Z DUBÉ. Hodnotím-li film z tohoto hlediska, vyniknou více v tomto rámci historické znaky konfliktu přes více či méně prezentní uchopení postavy krále Vladislava I. -Jagiella. Bitva u Grunwaldu znamenala fakticky zastavení středověkého Drang nach Osten a v případě polského státu dočasný mocenský, územní, ale i hospodářský rozmach. Za připomenutí stojí i ve filmu zmíněná účast českých žoldnéřských bojovníků na polské straně.(26.8.2007)

Keďže som tento film nevidel aj vyše 10 rokov a jedná sa o snímku o ktorú sa naše televízne spoločnosti akosi nebijú, vydanie tohoto filmu na DVD som uvítal a ani chvíľu som neváhal a kúpil som si ho. Ako to mnohí užívatelia uvádzajú obraz je v absolútne otrasnom stave, ešte horšie je to však s dabingom, ktorý nielenže v češtine nijak ľúbezne neznie, navyše je do neho počuť aj poľský originál. Okrem aj samotný zvuk je nahratý tak, že sa sústreďuje hlavne na dialógy, čím okolité zvuky úplne zanikajú, rovnako ako hudobná zložka. Ak by som mal hodnotiť teda kvalitu DVD, tak by odomňa poťažko dostal 1*. So samotným filmom je to aspoň zato omnoho lepšie. Sienkiewicz napísal Križiakov v roku 1910, k 500. výročiu bitky pri Grunwalde a keď sa Poliaci o 50 rokov neskôr pustili do filmovej verzie tohto impozantného diela stvorili film, ktorý má aj dnes čo ponúknuť. I keď po mnohých stránkach už dnes nie je úplne dokonalý, v dobe svojho vzniku to musela byť paráda. Filmu trocha trvá kým pridá na tempe, výhodou však je že Alexander Ford vedel rovnako dobre nakrútiť dialógy ako aj bojové scény. Poliaci sa v posledných rokoch celkom predviedli v adaptáciach Sienkiewicza a myslím si, že znovu nakrútenie Križiakov by mohlo byť veľmi zaujímavou udalosťou.(18.5.2008)

Kdo miluje historické filmy, pro toho je to lahůdka. Tento film je už dnes klasika. A když se tak nad tím zamyslím, tak chudáci Němci vlastně dostávali od těch Slovanů (byť sjednocených) už v 15.stol. v bitvě u Grunwaldu na prdel. A pak nás mají mít rádi...!(14.3.2008)

• Britrik

Jo, je to propaganda. Ale primárně ne komunistická, nýbrž národovecká - polská. Četl jsem i knihu a opravdu se filmu nedá vytknout nic, co by se nedalo vytknout knize. Snad jen ty příšerné kulisy a kostýmy - rok 60 však poskytuje jistou omluvu. Nevím, čím to je, ale filmy z této doby na mne zhusta působí (tedy ta většinová produkce) jako by všichni herci děsivě přehrávali. Proto se jim snažím vyhýbat. Je fakt, že bitva pod Gruenwaldem byla jedna velká ostuda, ze které se Řád už nikdy nevzpamatoval. Tedy, ostuda pro každého vyznavače řádového rytířství. Zlaté století 13. To ještě stálo za to umřít pro ideály mariánských rytířů.(11.8.2011)

Jako malý kluk jsem četl Sienkiewiczovu knížku Křižáci a dodnes je v mém srdci zapsána nesmazatelným písmem. Tento film je písmem trochu méně viditelným, ale přece jen velmi potěšil. Přes svou délku nenudil a na skoro tři hodinky mne vrátil do mého oblíbeného rytířského středověku. Velmi potěšitelné byly i bojové scény a středověké reálie vůbec. Poláci mají bohatou historii a na tyto velkofilmy jistě talent. Více o filmu je možno dozvědět se zde: http://filmpolski.pl/fp/index.php/122230(29.6.2009)

• - Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)

• - Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)

• - Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)