• Kulmon
  ****

  Jako malý kluk jsem četl Sienkiewiczovu knížku Křižáci a dodnes je v mém srdci zapsána nesmazatelným písmem. Tento film je písmem trochu méně viditelným, ale přece jen velmi potěšil. Přes svou délku nenudil a na skoro tři hodinky mne vrátil do mého oblíbeného rytířského středověku. Velmi potěšitelné byly i bojové scény a středověké reálie vůbec. Poláci mají bohatou historii a na tyto velkofilmy jistě talent. Více o filmu je možno dozvědět se zde: http://filmpolski.pl/fp/index.php/122230(29.6.2009)

 • curunir
  ****

  Keďže som tento film nevidel aj vyše 10 rokov a jedná sa o snímku o ktorú sa naše televízne spoločnosti akosi nebijú, vydanie tohoto filmu na DVD som uvítal a ani chvíľu som neváhal a kúpil som si ho. Ako to mnohí užívatelia uvádzajú obraz je v absolútne otrasnom stave, ešte horšie je to však s dabingom, ktorý nielenže v češtine nijak ľúbezne neznie, navyše je do neho počuť aj poľský originál. Okrem aj samotný zvuk je nahratý tak, že sa sústreďuje hlavne na dialógy, čím okolité zvuky úplne zanikajú, rovnako ako hudobná zložka. Ak by som mal hodnotiť teda kvalitu DVD, tak by odomňa poťažko dostal 1*. So samotným filmom je to aspoň zato omnoho lepšie. Sienkiewicz napísal Križiakov v roku 1910, k 500. výročiu bitky pri Grunwalde a keď sa Poliaci o 50 rokov neskôr pustili do filmovej verzie tohto impozantného diela stvorili film, ktorý má aj dnes čo ponúknuť. I keď po mnohých stránkach už dnes nie je úplne dokonalý, v dobe svojho vzniku to musela byť paráda. Filmu trocha trvá kým pridá na tempe, výhodou však je že Alexander Ford vedel rovnako dobre nakrútiť dialógy ako aj bojové scény. Poliaci sa v posledných rokoch celkom predviedli v adaptáciach Sienkiewicza a myslím si, že znovu nakrútenie Križiakov by mohlo byť veľmi zaujímavou udalosťou.(18.5.2008)

 • Mariin
  **

  Na tomto polském filmu Alexandra Forda je poznat, že vznikl za komunistů. Snahou bylo očernit středověk a je to celé děláno se záští, sice s velkým nákladem, ale bez lásky. Podobá se našim komunistickým filmům Otakara Vávry (Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem). Ohněm a mečem Jerzyho Hoffmana je mnohem, mnohem lepší.(26.6.2007)

 • tahit
  ****

  Polský historický velkofilm režiséra Alexandra Forda byl velice v Polsku populární a také v roce 1960 nejdražším polským filmem. Film sklidil u polských diváků úspěch a nelze přehlédnout, také dobu vzniku. A porovnání s Vávrovou trilogií, není na místě, protože historicky vzato je to epos lásky na pozadí střetu moci, trilogie o husitech je spíše revoluční záležitost v socialistickém hávu.(6.4.2008)

 • Lima
  ****

  Díky tomuhle filmu se ve svém dětstvím zaznamenal své jediné dvě záškolácké absence :o) Za komoušů v našem kině dvakrát týdně běžela takzvaná „Dopolední promítání pro důchodce“ (fakt, nekecám), kde si za symbolickou pětikorunu člověk mohl zpestřit den. V jeho rámci tam promítali i tenhle dvoudílný historický velkofilm, takže škola zkrátka šla stranou, já jako milovník dějepisu jsem neměl na vybranou :o) Následné poznámky v Žakovské knížce mě opravdu nevzrušovaly, hlavně že křižáci v bitvě u Grünwaldu dostaly nehorázně na prdel :o). Opravdu, pro milovníky historického žánru je tohle vydatná potrava, epicky rozmáchlá, výpravná podívaná se silným příběhem a pěknou bitvou na konci.____Jenom musím varovat před zdejší DVD edicí, která se u nás prodává a jejíž OBRAZOVÝ PŘEPIS JE NAPROSTO OTŘESNÝ (!!!) a vypadá jak ze stokrát šmirglem omleté VHS-ky, navíc ještě s bočním ořezem! Opravdu hnus, velebnosti…….(9.3.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace