Daddko

Ďaľší z dielne skvelej maďarskej režisérky M. Meszáros. Počet hodnotení naznačuje že jej filmy sú sledované skôr fajnšmekerami ktorých zaujíma história a v tomto prípade maďarská občianska vojna v 1956. Osudy ľudí, ktorí stáli na rôznych stranách barikád i keď boli rodinami alebo predtým priateľmi. To čo si zažili Maďari po WWI, WWII a v 1956 je neporovnateľné a podstatne krutejšie ako v ČSR vrátane1968. Trianon, 2 maďarské armády zničené v službách wermachtu (najmä pod Stalingradom), zverské plienenie a znásilňovanie vojskami ČA, za tým okupácia a vyvrcholenie odporu v 1956. Na rozdiel od ČR na Slovensku je omnoho vyššia popularita Ruska. Samozrejme bol 68 ale aj SNP a oslobodenie ČSR vojskom ČA (samozrejme aj Američania a Rumuni), tak sa to dá ako tak pochopiť. Ale jednička podporovateľov Ruska v rámci EU je Orbán. Nechcem politikárčiť, ale ako Maďari prehltli túto temnú históriu sa mi nedarí analyzovať.  Pozn.: obsadenie Janom Nowickim nebol dobrý nápad. Hodí sa tak do operety napr. Čardášová princezná. To chcelo herca s prirodzeným rešpektom vodcu. Na doplnenie viď aj môj komentár https://www.csfd.cz/film/124528-denik-pro-me-deti/prehled/ ()