Willy Kufalt

Takhle čistokrevně surrealistický film jsem už dlouho neviděl! Většina filmu se odehrává v mysli hlavní postavy během vyšetření a operace pacienta s nádorem na mozku, přičemž celé dění v lebce je pojato jako velkolepá projížďka různými fabriky i zábavnými podniky, hýří krásnou výpravou převažně v duchu různých historických epoch (ale najdou se i futuristické sci-fi prvky) a také množstvím poutavých nápadů. Dost dlouhou dobu jsem byl, alespoň ve vybraných pasážích (a bylo jich dost), fascinován a připraven dát silné 4 hvězdičky. Ta výtvarní stránka je nádherná, námět originální a pozoruhodně rozpracovaný. Zoltán Latinovits asi nikdy nebyl hercem mého srdce, ale nemám problém uznat, že jeho výkon v té zvláštní roli byl povedený. Problém je v tom, že po hodině se moje nadšení naplno vyčerpalo a poté jsem pak už začal netrpělive čekat na konec. S tím vidím se vynáří problém i v tom, že celý děj nijak pořádně nevyvrcholil a nenabídl v rámci tak dlouhé osobité podíváné žádnou myšlenku. Asi na tenhle film tak skoro nezapomenu, ale k větší spokojenosti a vyššímu hodnocení z mé strany to chtělo v této podobě buď zkrátit na stopáž kolem hodiny, nebo přijít v rámci poslední třetiny a vyvrcholení s něčím doopravdy uzemňujícím. Silné 3*: [70%] ()