Zámek v oblacích

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Scénář: Hayao Miyazaki .. Děti, dveře, stará bába, mluvící oheň, zámek kuří nohy, sliz, válka, koupelna, čarodějnice, stereotyp, pustina, květiny, proměny, zeleň, onanie, vyčpělost, ?, kolovrátek. Padesátka.(7.12.2008)

Miyazaki se tímto optimistickým, magickým, snově neuchopitelným, hlubokým a z jiného světa vytrženým klenotem zakresluje do mé režisérské topky. Nemám slov.(5.2.2009)

Japonský maestro animace Mayao Miyataki se s Zámkem v oblacích znovu ponořil do své prostorné a živé představivosti, která se odlišuje od asijského folklóru. Vstupujeme tak do evropského pohádkového světa obydleného čarodějnicemi a čaroději. Neúnavný příval nápadů a vynálezů potěší všechny od dětí až po dospělé. I když se jedná o adaptaci románů Diany Wynne Jonesové, režisérova animace zůstává věrná rukopisu a příběh se odehrává na konci 19. století kdesi v Evropě a částečně v britském přístavním městečku, takže stále tam bude pocit, že jde o jakousi západní pohádku s prvky Disneyho stylu. Zámek je středem filmu a je jakousi směsicí Monthy Pythonů s Hieronymus Boschem. Přestože se film kvůli adaptaci jiného příběhu nevyrovná originálním filmům jako je Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke, tak stejně nabízí zábavu plnou údivu a šarmu.(9.2.2011)

Jedno se Miyazakimu musí nechat - jeho filmy představují obvykle originální svět a originální příběh, není to obvyklé ždímání klasických pohádkových motivů, které každý zná nazpaměť. Jeho Zámek v oblacích je gejzír obrazové fantazie, jde o svérázný druh pohádkové fantazy se zřetelně protiválečným poselstvím. Výborná kresba, inspirovaná zjevně klasickou japonskou mangou, pečlivá animace a hlavně barvitý děj, kde ožívá svět magie, démonů a čarodějů.První půlka je spolehlivě na pět hvězdiček, v poslední třetině je ale scénář zbytečně překombinovaný, dobrodružný příběh se mění v romanci, která si na konci s příchodem zachráněného prince, šťastnými úsměvy a pusinkami nebezpečně pohrává s kýčem. Nejvíc mi v paměti utkví čarodějův zámek jako zvláštní kombinace chaloupky na kuří nožce a průmyslového komplexu, který jakoby vypadl z tvůrčí dílny Terryho Gilliama. Celkový dojem: 80 %.(1.5.2009)

Konečně jsem se dostala ke zhlédnutí asi nejznámějších filmů japonského anime. V krátkém čase jsem viděla Zámek, Cestu do fantazie a Princeznu Mononoke. Dlouho jsem je odkládala, protože jsem se strašně bála, že s nimi budu mít podobný problém jako u mnoha skvěle hodnocených slavných filmů - že budu zklamaná. A já tak strašně chtěla aby mě nadchly! Bohužel jsem měla asi přehnaná očekávání a zčásti se to vyplnilo. Příběh je krásný a originální, animace taktéž (jen se mi moc nelíbí animace lidí, ale to je spíš můj problém), hudební doprovod úžasný. Ale mě to přesto za srdce nechytlo. Na anime ale ani tak nezanevřu.(20.7.2011)