Zámek v oblacích

Japonsko, 2004, 118 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki
  • RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(19.11.2009)

Cesta do fantazie me kdovijak nebrala, ale tentokrat se to Miyazakimu povedlo. A pritom film v nicem vylozene nevynika, jenze proste jako celek to funguje. Pribeh je sice fajn, nastesti to neni, jak se zpocatku tvari, jen pohadka o zaklety "princezne", ale postupne se prijemne zkomplikuje, ale na druhou stranu, ono se tu toho kdovikolik nedeje, opravdu sem do tech dvou hodin slo narvat vic deje. Co se tyce animace, ta je pekna, ale jen to, co je nejbliz na obrazovce, nejakejma vecma v pozadi si tvurci moc hlavu nelamali a ty jsou jen tak odflakle nacrtly. Navic mi kdovijak nesedlo to divny prostredi, takovej preplacanej mix mezi pohadkovejma vecma a technikou, ale musi se uznat, ze vetsina veci je vymyslena a nakreslena hodne originalne. No ale i pres tyhle vytky ty dve hodinky slusne utecou a proste to je hodne pohodovej a povedenej animak.(16.3.2009)

Okouzlující a krásné ve všech směrech.(16.2.2013)

Zatímco my máme na likvidování zbytků od jídla slepice, v Japonsku je požírá ohýnek (obzvlášť skořápky od vajíček jsou pro něj delikatesou :-D ). ---- "Ty lodě jsou nepřátelské nebo naše?" - "A jaký je v tom rozdíl?"(16.9.2007)

Při sledování nejnovějšího Miyazakiho filmu mě napadla myšlenka, že jeho imaginace snad ani nepochází z tohoto světa a věci jako prostředí či logika děje jsou jen jakési berličky pro nás obyčejné smrtelníky, abychom z ní také něco měli. I když bych nakrásně chtěl, nedokážu u Miyazakiho uplatnit běžná měřítka pro posuzování filmů. Ta se totiž pod tímto darem lámou jako stébla slámy.(8.3.2006)