Zámek v oblacích

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Japonsko, 2004, 118 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Cesta do fantazie me kdovijak nebrala, ale tentokrat se to Miyazakimu povedlo. A pritom film v nicem vylozene nevynika, jenze proste jako celek to funguje. Pribeh je sice fajn, nastesti to neni, jak se zpocatku tvari, jen pohadka o zaklety "princezne", ale postupne se prijemne zkomplikuje, ale na druhou stranu, ono se tu toho kdovikolik nedeje, opravdu sem do tech dvou hodin slo narvat vic deje. Co se tyce animace, ta je pekna, ale jen to, co je nejbliz na obrazovce, nejakejma vecma v pozadi si tvurci moc hlavu nelamali a ty jsou jen tak odflakle nacrtly. Navic mi kdovijak nesedlo to divny prostredi, takovej preplacanej mix mezi pohadkovejma vecma a technikou, ale musi se uznat, ze vetsina veci je vymyslena a nakreslena hodne originalne. No ale i pres tyhle vytky ty dve hodinky slusne utecou a proste to je hodne pohodovej a povedenej animak.(16.3.2009)

Lamentuju rukama nad hlavou, když mi někdo podsouvá při sledování MÉHO filmu JEHO názory (ahoj, tati :D). Prostě při výtce typu: "Animace jako v Pokémonech" vnitřně vybuchuju a mám takovou zlost, že bych rázem postavil Eifelovu věž ze slaných tyčinek. Proto raději zabořím nos do hrnku čaje a mlčím___ Ale i přes tuto "láskyplnou výměnu názorů" byl Miyazaki pořád se mnou. Jeho nádherné cukrbliky a perfektně vymyšlené postavy, mě meditativně uklidňovali. Možná to bude znít přihlouple a dětinsky, ale jako kdyby vám skrze obrazovku vzkazoval, že zase všechno bude v pohodě. Právě proto mám pro Miyazakiho tvorbu slabost. Jeho filmy jsou nejpoctivějším relaxem a já jsem vždycky rád, když se ho mohu zúčastnit. Bravo!(12.12.2008)

Scénář: Hayao Miyazaki .. Děti, dveře, stará bába, mluvící oheň, zámek kuří nohy, sliz, válka, koupelna, čarodějnice, stereotyp, pustina, květiny, proměny, zeleň, onanie, vyčpělost, ?, kolovrátek. Padesátka.(7.12.2008)

Deduško Miyazaki nám na staré kolená vymäkkol i keď zo svojich kvalít nestratil ani chlp. Natočil totiž a teraz sa podržte romantickú fantasy love story. Hoowl´s moving castle je totiž asi prvým Miyazakiho filmom, kde si postavy otvorene vyznávajú lásku, avšak v hraniciach vkusu a uveriteľnosti. Ďalším nóvom je dôraz na mužské postavy. I keď hlavný part tu má opäť mladé dievča Sophie, prekliate zlou čarodejnicou a obraté o svoju mladosť, všetku moju pozornosť si ukradol čarodejník Hauru (Howl) . Miyazaki (ak nerátam Porco Rossa) ešte nikdy nestvoril tak charizmatickú a silnú mužskú postavu ako práve tohto rozporného antihrdinu, do ktorého sa dámska časť divákov určite na prvý pohľad zamiluje, rovnako ako Sophie. Dej je situovaný do nemenovanej monarchie, silne inšpirovanej predvojnovým Rakúsko-Uhorskom. Táto vedie neustále vojny s okolitými kráľovstvami za pomoci mágie kráľovskej čarodejnice Suliman. Opäť tu narazíme na nevyhranené postavy a jediné Sulimanine kecy o dobre a zle sú Sophiou okamžite zmietnuté prehliadnutím jej zámerov a Hauruovej motivácie. Miyazaki vraj oznámil, že toto bude jeho posledný film. Ja osobne (ak to pomôže) sa budem každý deň modliť aby toto rozhodnutie zmenil. Plná recenzia TU 10/10(29.9.2005)

• Dudek

V mnoha filmech lze najít nějakou větu, která se perfektně hodí pro ohodnocení daného díla a ani Hauru no ugoku shiro není výjimkou. V tomto animovaném snímku známého Hayaa Miyazakiho se do podobného hodnocení pouští rovnou hlavní postava, a musím přiznat že neskutečně trefným způsobem. Říkají tomu zámek, ale uvnitř je to jen hromada šrotu. Nemám co dodat.(7.12.2008)