Zámek v oblacích

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Acuši Okui

Tošio Suzuki

Oscar 1 nominace: Animovaný film . . . . . . Zlatý Lev - výběr(31.1.2006)

WTF název? Zámek v oblacích? Fatální chyba distributora, který zaměnil dva filmy. /// Film ve mně zrál až uzrál na asi 8. zhlédnutí naplno. Až kýčovité kulisy odvádějí pozornost od více než dvou hlavních příběhů - Howlova dospění a přijetí odpovědnosti za vlastní život, Sofiina zlomení kletby tím, že přestane být šedivou myší bez vlastního života a vezme ho pevně do rukou... v jistém smyslu u obou boj o své srdce. Merkl je podle mě projekce osoby režiséra, který vyrůstal za války a přesně ji ukazuje, jak si ji pamatuje v parádě i hrůze. I linka obou čarodějnic jako ambiciózních matek a tchýní je zajímavá... Nostalgická a romantická nádhera s omračující hudbou a vývojem postav, který může kdejaký film jen závidět.(28.8.2006)

// Production Companies: Buena Vista Home Entertainment //(9.4.2014)

Miyazaki se tímto optimistickým, magickým, snově neuchopitelným, hlubokým a z jiného světa vytrženým klenotem zakresluje do mé režisérské topky. Nemám slov.(5.2.2009)

Je to sotva pár dnů co jsem si u Přejezdu Kassandra postěžoval na to, že to není ideální snímek pro zvýšené teploty. Zámek v oblacích je přesným opakem. Těžko hledat ideálnější film pro ukrácení chvil během nemoci. Ona tak nějak celkově je Miyazakiho imaginace pro blouznivé stavy jako dělaná. Člověk mu pak hnedka lépe rozumí. Bizarní záležitostí je totiž tenhle doposavad nejvyspělejší projekt studia Ghibli (co na tom, že dle dětské knížky). Zvedne náladu, potěší, překvapuje po jakých nevyšlapaných dějových stezkách se ubírá a především naprosto odzbrojuje svými nápady i originalitou. Nefalšované umělecké dílo, a to nejen animačně. Osobně by mě zajímalo, zda lze na poli klasické ruční animace jít ještě dále. Upřímně o tom pochybuji.(4.7.2008)

• - Volně založený na románu Diany Wynne Jones. (HellFire)

• - Poznávací značka auta, kterým poprvé jede Sofie je 667. (HellFire)

• - Hayao Miyazaki a Lauren Bacall, oba dlouholetí fanoušci vzájemné práce, se potkali na promítání s titulkami v New Yorku. Bacall se údajně žertem zeptala Miyazakiho, zda je ženatý. (glitter)