Fenomén

Phenomenon

Fenomén

Drama / Romantický / Fantasy / Sci-Fi

USA, 1996, 123 min

Tady neni moc co okecavat, naprosto prijemny drama s lehkym nadechem mysteriozna, ktery nema zadnej buhvijak slozitej pribeh, ale stoprocentne funguje od zacatku do smutnyho a dojemnyho konce. Navic se tu sesla elitni herecka sestava v cele s perfektnim Travoltou v jedny z jeho nejprijemnejsich roli. Proste muj oblibenej film na kterej vzdy rad kouknu.(2.6.2010)

V tý době jsem chodil do kina na všecko, v čem se Travolta objevil, a tenhle filmík byl ze všech nejdojemnější. Navíc tam hraje i Forest. Po letech jsem si to dokonce před časem dal znovu, což bych u většiny těch ostatních filmů asi neudělal.(15.11.2006)

rozpočet : ? tžby celosvetovo : $152,036,382(18.12.2006)

Téma je sice zajímavé, celistvé - dozvíme se důvod/příčinu Travoltovy psychické změny, avšak pořád mi tam nesedí to záhadné "osvícení", které se stane úplně náhodou za měsíčního svitu. Jinak ale dojemný a inteligentní film pro pohodové chvíle, potažmo normální chvíle, které bez problému pohodovými udělá. Ke konci trochu sentimentální, ale dá se to ustát. Travolta totiž hraje výtečně a jeho postava je natolik plastická, že místo aby člověk kroutil hlavou a nevěřil vlastním očím, spolkne mu love story i s navijákem. Své plus má i velmi hrubý hlas Kyry Sedgwick, která je jako na venek drsná "venkovanka" v kontextu s místem kde se film odehrává mnohem přitažlivější, než spousta jejích krásnějších a vypiplanějších hereckých kolegyň.(7.5.2005)

V devadesátých letech se s filmy Johna Travolty roztrhl pytel. Byl zase v kursu minimálně až do počátku milénia. Ještě než si odbude další comeback, zanechal tady po sobě z druhé poloviny let devadesátých příjemný a melancholicky laděný film neurčitého žánrového ražení, ve kterém ztvárnil muže obdařeného nadpřirozenými schopnostmi, včetně vysoké inteligence, které získal ve středním věku. Není to žádný buran, i když pochází ze zapadákova, který byste stěží našli na mapě. Svůj dřívější obyčejný život automechanika bude nyní muset dát všanc vědě a FBI. Je z něj nebývalý génius. Story rozhodně má něco do sebe, a to i přes absenci nějakého mnohovrstevného přesahu. John Turteltaub je průměrný režisér, jehož režijní výsledky často připomínají práci zdatného rutinéra. Tentokrát nechal snímek padnout do komornějších sfér s nádechem mystična. Občas má film velmi zvláštní atmosféru, která má dar, možná je to inspirace "darem" samotného hlavního hrdiny, diváka vtáhnout do děje. Zhoršení nastane v okamžiku, jak vlastně nadpřirozené schopnosti (vy)řešit ve smyslu nějakého posunu či vývoje. Film, stejně tak jako umí vyvolat tajemnou atmosféru, tak stejně tak působí zabržděně. John Travolta si naštěstí vybral dobrou hereckou chvilku, a i když jeho George je osoba věku neurčitého, tak i jeho zásluhou film drží pohromadě, ačkoliv děj postupně ztrácí na počáteční zajímavosti. Film by si zasloužil více propracovaný scénář a lepší zahuštění děje. Nejrůznější schopnosti, které George má se po nějaké době okoukají a divák si začne žádat ještě o něco víc. A toho se právě už nedočká. A pak je také potíž do jaké žánrové kategorie film přímo zařadit. Působí totiž dost nevyhraněně. Na drama by potřeboval zručnější dramaturgickou strukturu. Na fantasmagorii se to brání jakékoliv odvázanosti, a ani v nejmenším film nechce vystoupit ze stínu své upjaté serioznosti. V žánrovém zařazení by to tedy chtělo větší ujasněnost. Rozhodně je tedy rozumnější k filmu přistupovat s menším očekáváním. Pak existuje větší šance, že film překvapí. A John Travolta v hlavní roli je i hlavním tahounem, který ze všech ostatních účinkujících učinil bezvýznamné statisty. Mé hodnocení: 60%(25.8.2014)