Já, robot

I, Robot

Ja, robot

Sci-Fi / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2004, 110 min

Tak tohle je dost mozna jedno z nejlepsich sci-fi minimalne roku 2004, timhle se Proyas fakt vytah. Pribeh je tak akorat inteligentni, aby dokazal zaujmout a byl originalni, ale ne aby se v nem clovek ztracel a Will to odlehcuje svejma cool hlaskama. Za zminku mozna jeste stoji Shia, kterej tu je celkem tak pet minut, ale jeho postava je zabavna. Jinak film je v podstate nepretrzita jizda - exhibice Willa Smithe a to vse podporeny az na par vyjimek bezchybnejma trikama. Fakt nevim, co filmu vytknout, uz jsem ho videl asi ctyrikrat, ale vzdy si ho rad pustim znovu.(31.1.2005)

Jakkoli to dle zpráv o natáčení vypadalo, že se Proyas bude snažit proplouvat mezi Skyllou konzumní přímočarosti a Charybdou nudného intelektuálna, ve výsledku byl zcela pohlcen chřtánem prvně jmenované. Já, robot se nijak zvlášť neliší od ostatních letních blockbusterů. Při přípravě filmu muselo být vše podřízeno srozumitelnosti co nejširší mase diváků ("Dejte zlejm robotům červené žárovičky, ať si to lidi nepletou!"), tudíž čtenáři Asimova budou asi notně rozčarováni. Ale pokud zapomeneme na předlohu, zbyde nám solidní napínavý film s výbornými triky (ačkoli ti roboti jsou vykradeni z klipu od Bjork), a i ten Will Smith se tam kupodivu docela hodil. Takže váháte-li co s načatým večerem, můžu vám "Mě, robota" (jak se to vůbec skloňuje?:) doporučit. 70%(7.9.2004)

Inteligentní SCI-Fi thriller, který předčil všechna má očekávání. Akční scény jsou opravdu akční a prostředí je geniálně vytvořené. Nejlepší herecký výkon pak předvádí robot sám a taková scéna, kdy kreslí se musí každému kdo SCI-FI fanouškovi vrýt do paměti, protože je jasné, že roboti již nikdy nemohou ani psát ani kreslit jiný způsobem.(21.9.2005)

Je parné léto a k tomu neodmyslitelně patří pořádný popcornový nářez. A protože rudoch Hellboy se zatím pozdržel kdesi za oceánem, pozornost si zatím jednoznačně zaslouží testosteronový bijec Will Smith, o němž producenti i režiséři moc dobře ví, že zpomalený a naštvaný chutná úplně nejlépe. Jeho drsná frackovitá image se zúročila i zde - těžko si na pozici rozporuplného vyšetřovatele záhadné (sebe)vraždy v přetechnizovaném roce 2035 představit někoho stylovějšího. Hláška střídá hlášku, pátrání se příjemně rozvíjí a iluze fungujícího světa se neustále prohlubuje. Scénář po delší době přichází s poměrně originálním námětem, i když to občas malinko zaskřípe a zavane moderním popem pro celou rodinu - zlí roboti jsou červení, hodný robot všechny zachrání atd. V globálu je však atmosféra příjemně temná a lehce odkazuje na Blade Runnera, i když jeho kultovního statutu snímek určitě nedosáhne. Triky mají naprosto oslnivou kvalitu (roste tu velká konkurence ostatním trikovým gigantům), roboti působí zcela přirozeným dojmem a když přijde na akci, dostávají všechny vaše smysly pořádně zabrat - rotace kolem osy, bullet-time a ostatní trademarky současného „postmatrixovského standardu“ přicházejí v jednom úhledném balíčku. Alex Proyas pobral to nejlepší z Vrány, Bad Boys a Minority Report, celek mírně přisladil Asimovem (prostě si od něj vzal roboty ;) a pod nálepkou akční sci-fi prodal na velice líbivém podnose. Co na tom, že má jeho film mnohem blíže k čiré komerci, než k artfilmu, který by stál za delší přemýšlení - je přece to léto. Vyrážejte do kin!(2.8.2004)

Nečekala jsem od filmu vůbec nic a dostalo se mi inteligentní sci-fi s mnoha výbornými akčními scénami, velmi slušnými dialogy i hláškami a takřka bezchybnými triky. Snímek má naprosto skvělou atmosféru a Will Smith je cool!(10.8.2004)

• Will Smith

• - Kočka Dr. Lanninga (James Cromwell) se jmenuje Asimov. (imro)

• - I když snímek není přímo zpracováním povídky Isaaca Asimova, jedním z jejích základních elementů jsou tři zákony robotiky zformulované tímto skvělým spisovatelem:
    1. Robot nemůže zranit člověka, ani nečinností připustit, aby byl člověk zraněn.
    2. Robot musí splnit rozkazy člověka, když nejsou v rozporu s prvním zákonem.
    3. Robot musí chránit svoji existenci, když to není v rozporu v prvními dvěma zákony. (imro)

• - Ve scéně v restauraci si můžeme všimnout, že Spoonerovi (Will Smith) po jednom pivu přináší robot další dvě. Při odchodu však platí pouze 2. (Pavlínka9)