Já, robot

I, Robot

Ja, robot

Sci-Fi / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2004, 110 min

Pro mě osobně nečekané překvapení a asi nejlepší sci-fi za posledních cca 5-6 let, možná i déle. Will Smith sice není žádný skvělý herec (i když on sám a jeho skalní příznivci se mnou jistě nebudou souhlasit), ale charizmatu má na rozdávání (o čemž přesvědčil i dříve, když zachraňoval třeba Den nezávislosti, nebo nezachránitelný Wild Wild West) a pro podobné filmy je to ten správný prototyp "cool" hrdiny. Nejlepším hercem byl ovšem robot Sonny - jeho mimika se rozhodně vyrovná té "stallonovské" (promiň, Sonny) a měl bez diskuze nejlepší dialogy ve filmu. O trikové stránce lze pět jen samé superlativy - byla excelentní, což bohužel ještě stále není v podobném typu filmů pravidlem. Děj sice není nijak komplikovaný, ale to je nakonec jen dobře, zajímavá myšlenka ve filmu i tak rozhodně je a finální scéna by každopádně měla stát divákovi za zamyšlení. Chvíli jsem nakonec váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale díky tomu příjemnému překvapení se přikláním spíše nahoru.(5.2.2007)

Bravurní sci-fi se skvělým námětem, parádní atmosférou a hlavně coolmanem Willem Smithem, který si mě tímto filmem definitivně získal. Hlavně kvůli němu je ta pátá hvězdička, protože na jeho místě si opravdu nedovedu představit někoho jiného. Alex Proyas po slabším Než se staneš superstar, potvrdil pověst obrovského talentu a nemohu se dočkat jeho dalšího dílka. Kdykoli mám chuť na svěží, příjemný snímek se spoustou vtipných hlášek, tak vždy sahnu po Já, Robot. Kdo neviděl nemá představu o co přišel......(9.6.2008)

Jak já toho Willa nemám ráda ..(30.5.2008)

"Vašemu otci roboti vzali práci. Vy byste zakázal i internet, aby byly otevřený knihovny." Nemám doma chytrý mobil, chytrou televizi ani chytré struhadlo a roboti se musí hodně snažit, aby si získali mou důvěru. Zatím se to žádnému nepovedlo, protože já na tři zákony robotiky nevěřím, takže detektiv Spooner je mi svým robotickým ateismem sympatický. Jeho souboj s divokými NS5 mě bavil, suché hlášky robotů ("zažíváte dopravní nehodu") byly rovněž zábavné a zároveň mě jeho pátrání přivedlo na stopu robotického vysavače, který zneužíval svobody svého pohybu. Od této chvíle tě mám na mušce, šmejde, a jestli vysaješ jediný drobek proti mé vůli, tak z tebe udělám frisbee.(19.12.2016)

Efektná, technicky dokonalá akčná popkornovka pre radových konzumentov, akceptovateľná aj náročnejším divákom. Ale reči o vysoko inteligentnej zábave (ako MINORITY REPORT) sú kaleráby. Scenár filmu je prostoduchý, jednoduchý, s banálnymi dialógmi a notnou dávkou klišé. Na úroveň kvalitnej zábavy povyšuje predlohu len a len macher Proyas, vďaka ktorému je výsledok dosť dynamický na to aby nenudil a dosť paranoidný a znepokojivý na to, aby pohltil.(14.9.2004)

• Will Smith

• - Během natáčení havaroval Will Smith na motorce v rychlosti 97 km za hodinu. (imro)

• - Kočka Dr. Lanninga (James Cromwell) se jmenuje Asimov. (imro)

• - O Willu Smithovi je známo, že má neobvykle velké přirození. Během scény ve sprše mu proto muselo být přilepeno izolepou ke stehnu. (TheBalrog)