Já, robot

I, Robot

Ja, robot

Sci-Fi / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 2004, 110 min

Nebýt to tak přehnaně cool, jednalo by se o největší sci-fi událost od uvedení Spielbergova Minority Reportu. Film díky režii Alexe Proyase disponuje sugestivní atmosférou a překvapivě i slušnou (byť redukovanou) ideou. Will Smith byl sázkou na komerční jistotu, a tak jeho Del Spooner dělá z filmu tak trochu mačovský zvířetník. Postava jako celek mi nikterak nevadí, ale některé hlášky působí v kontextu příběhu stejně přirozeně jako Zarathustra na veřejných hajzlících. Přesto skládám Proyasovi poklonu, s jakou lehkostí dokázal vybalancovat kompromis mezi akčním špektáklem a působivou sci-fi podívanou s varovným podtextem... S jakou lehkostí dokázal do žil filmu vpravit působivé emoce a sekvence, které stojí za zapamatování. Nakonec člověk rád promine i těch několik přemrštěně efektních "matrix-like" scének a pokud nepatří mezi nekompromisní fanoušky Isaaca Asimova, tak si snad při troše dobré vůle nemůže tuhle perfektně natočenou jízdu nevychutnat. Rozhodně horký kandidát na sci-fi roku.(3.9.2004)

Může mi někdo vysvětlit, proč roboti určení na venčení psů a práce v domácnosti umí lézt po domech a skákat z jednoho na druhý? Dobrou pointu ale kupodivu neshodil ani Will Smith na motorce střílející obouruč...(17.7.2007)

Na tento film jsem slyšel vcelku chválu - hodně akce, hodně triků. Od začátku je jasné, že ve sci-fi filmu je možné mnohé. Ale myslím, že i v tomto případě by si film měl udržet jakýsi ráz reality. Vše jsem překousl, ale závěrečný souboj s počítačem a roboty, kdy Smith přeskakuje z lávky na lávku, aniž by spadl a ještě u toho zvládá bojovat... To na mě byla příliš silná káva.(21.5.2008)

Tak tohle se opravdu povedlo, film zaujme hned od první minuty až do konce, je nacpanej skvělou akcí a takřka bezchybnýmí efekty. Příběh je sice celkem lehce předvídatelný, i když závěrečná pointa je vymyšlená dobře, ale za to se u něj skvěle bavíte. Will Smith je jako takřka všude výborný(17.2.2005)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výborná akční sci-fi střihnutá kriminálkou - volně inspirovaná Asimovovou sbírkou povídek. Na podruhé mi Já, robot přišel ještě lepší, nejvíce jsem si vychutnal vtipně napsané dialogy a perfektně odvedenou trikovou akci stovek robotů. Jedině mi trochu vadí jisté nelogičnosti děje, no ale nikdo není dokonalý, že? Trailery: http://www.csfd.cz/film/91975-ja-robot-i-robot/videa/(15.2.2009)

• Will Smith

• - Ve scéně, kdy se hroutí svět, cituje babička Dela Spoonera (Will Smith) Gigi cituje biblický verš. A to Žalm 16., verš 8.: "Hospodina před oči si stavím. Je mi po pravici, nic mnou neotřese." (Kuny27)

• - Film měl mít původně premiéru 4. července, což je pro Willa Smithe úspěšně datum, protože v tomto termínu byly uvedené jeho velké hity Den nezávislosti a oba díly Mužů v černém. Premiéra se nakonec posunula, protože 30. června se dostal do kin Spider-Man 2. (imro)

• - V závěrečné scéně, kdy se Spooner (Will Smith) a Calvinová (Bridget Moynahan) snaží zastavit VIKI, střílí detektiv na roboty. Ve scéně, kdy skáče, je znatelně vidět Spoonerovo (Will Smith) oddělení hlavy od těla, zapříčiněno animací pomocí techniky CGI. (Pavlínka9)