Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Podléhám pompézní bombastičnosti vizuálu, jemuž jsou hudba, dialogy, myšlenky a podobné věci jen jakýmsi upozaděným doplňkem, a dávám 90%. Jak podotknul můj spolubydlící potom, co naběhly závěrečné titulky: "Tohle vidět Jules Verne, zahodil by kalamář a stal se mnichem." A je to naprostá pravda. Akira byl ve své době velký počin, ale Steamboy je něco naprosto nevídaného, bezprecedentního, perfekcionistickým šílencem vytvořené dílo, které vás na dvě hodiny zabuší do křesla. Do sedačky těžko, což je OBROVSKÁ škoda, protože uvést Steamboye do kin, vyletí prodej modelů parních lokomotiv do astronomických výšin a děti budou brečet, aby je tátové konečně pustili hrát si s těmi vláčky co "jim" koupili:) Kouzlo století páry má sílu dalece překonávající výkon jakéhokoli laserového kanónu...no, i když BattleMechy mají taky svoje charizma...;) Ale co to tu kecám? Steamboy je bomba, a to je teď a tady důležité. Howgh, jdu na florbal.(20.10.2006)

• Mr. Lobo

Steampunk krásný, ale sestříhat by to chtělo. Klidně na polovinu, protože nejen, že některé scény byly úplně zbytečné, dokonce mi přišlo, že se pořád opakují.(27.7.2015)

Animace je krásná. Příběh rozhodně nepatří do kategorie nezajímavých. Hudba je na animované poměry hodně dobrá, ale místy velmi nevhodně použitá. Celkový dojem je hodně slušný, ale víc než tři nedám, protože to se mnou nějak nic neudělalo a celý film ze mě vyšuměl hned po dokoukání, čehož důkazem je tento komentář, ve kterém nějak ani nevím co napsat. Takže za tři, ale v klidu můžu doporučit všem fanouškům anime, i když je pro tentokrát trošku odlišnější, než na co jste asi normálně zvyklý.(24.10.2005)

• fmash

Hlavní slabinou Steamboye je megalománie. Co naplat, že grafici a animátoři odvedli neuvěřitelnou práci, když její výsledek byl hlavní pointou a zvrhnul se ve dvouhodinovou obrazovou orgii k nepřečkání? O podivných nesympatických postavách a jejich motivech nemluvě. Jo a paro-tryskový pohon, to sorry. Velikášská nuda.(9.1.2012)

Tak nadupanou animaci jsem v životě neviděl. Přitom vše vypadá čistě ručně a asi to tak i bude. Resp. bylo by asi dražší udělat, aby to vypadalo jako ruční práce, než když se to skutečně prokreslí. Není se čemu divit, když se našel někdo, kdo byl ochoten investovat 22 milionů dolarů na kreslený film... mimochodem za srovnatelnou sumu byl vytvořen nejdražší asijský animovaný film v dějinách, Princezna Mononoke. Co je na tom však nejlepší, je, že animaci využili tím způsobem, jak by měla být využívána. Teda tak, že udělali film, který by byl v hrané podobě ještě mnohem dražší a velmi obtížně realizovatelný. Po vizuální stránce teda nádhera ve stylu Julius Verne, ale ještě víc monumentálnější. Moc se mi líbily i postavy, kde jsem si všiml takové zajímavosti. Čím oblíbenější je vám postava té rozmazlené holky, tím má štíhlejší nohy.(14.7.2009)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - Když se na začátku filmu Ray prochází po Manchesteru, jsou na pár sekund vidět Karl Marx a Friedrich Engels, povídající si na ulici. Oba dva žili v době, kdy se film odehrává, ve Velké Británii. (Raztubyl)