Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Vezmu to podle svých obvyklých kategorií... Příběh je poměrně zajímavý, ze začátku se sice může zdát, že půjde o jednoduchou dobrodružnou pohádku, ale není tomu tak, příběh se stává čím dál více složitejší, obsahuje tak trochu filosoficko-politický podtext. Výtvarné vizuální provedení je úchvatné, zatímco GitS 2 je obrazovým králem na poli 2D/3D anime, Steamboy vítězí v čistě 2D kategorii, některé momenty byly úchvatné. Na druhou stranu, nevypadá to jako klasická anime, design lidí je jiný. Ono toho bylo vlastně "pozápadštěno" mnohem více, kromě designu postav i jejich jména, samozřejmě, Steamboy se odehrává ve Velké Británii. To byl asi taky důvod, proč mě napadla "kacířská" myšlenka, že by to možná byl lepší zážitek s anglickým dabingem, protože slýchat anglická jména zkomolená japonštinou docela rve uši. Tím dalším faktorem je hudba, kterou skládal Steve Jablonsky. Zatímco dost asijských soundtracků působí jako vykrádačky (jeden za všechny jmenuji podobnost OAV Rurouni Kenshina s tvorbou Media Ventures), ale už jsem si na to zvykl, tahle hudba prostě působí až moc americky (a přišlo mi, že se docela dost podobá Spiritu od Zimmera). Naštěstí, co zůstalo, je tradiční východní ne úplně "politická korektnost".(17.4.2005)

Je to opravdu velkolepé, je to až po střechu našlapané nápady, má to promyšlenou a vizuálně úchvatnou vizi steampunkového světa, kterou jsem byl nadšen, ale přesto tomu něco chybí. Možná lépe vykreslené postavy, které se v té vizi poněkud ztrácely, klouzaly po povrchu a nedokázaly upoutat tak jako svět, ve kterém se pohybovaly, možná příběh, na který pro všechny ty nápady a detaily nezbylo dost času, a někde v půlce se navíc začal kácet vinou poněkud nelogických zvratů a jednání jednotlivých postav.(9.11.2011)

Film plný velkých parních strojů, velkých strojů, malých velkých strojů a samozřejmě velkých malých strojů (těch zejména).(4.5.2007)

Jak tu psal Jhershaw, chtělo by to anglický dabing. To byla první myšlenka, která mě na začátku filmu napadla. Zkomolená jména zní příšerně a japonsky hovořící angláni na mě působili divně a nepřirozeně. Začátek sice vypadá docela slibně a animace je nádherná, ale postavy jsou strašně "černobílé" a scénář stojí za… přepsání. Příběh utváří nesmysly, bez nichž by vznikl naprosto odlišný film. I kdyby se dala nějaká koule natlakovat tak, že by dva kousky udržely desítky minut ve vzduch obrovský kovový kolos, tak by té třetí nedošla pára po pár minutách letu s malým klukem. Navíc je koule poměrně malá a tisíce litrů kapaliny, která by vznikla kondenzací par, by se do ní nevešla, nehledě na její hmotnost. Navíc kdo kdy viděl, aby pára odebírala okolí energii? Je teplejší než okolí, takže se ochladí na teplotu okolí, které ohřeje. Problém Steamboye je v tom, že se bere strašně vážně. Kdyby se nesl ve fantasy duchu a obešel by se bez zmrazení Londýna, dělaného na efekt, tak to mohl být zajímavý film i s velmi slabým scénářem. Prostě to je blbost, ale minimálně za shlédnutí stojí, už jenom kvůli poněkud zvláštní, ale naprosto dokonalé animaci. Kvůli **** začátku ale míň jak *** nedám, i když výsledný dojem byl tak o hvězdičku horší. Aspoň nám tu Katsuhiro Ôtomo ukázal potenciál steampunku. Tohle ale nebyl steampunk, ale spíš pára nad hrncem bez děje a bez punku. Třeba někdo jiný steampunk uchopí za ten šťastnější konec. Nezbývá než doufat. Páru v duši.(27.5.2008)

Nemůžu říct, že Steamboy je vyloženě špatný film, ale je doslova vyrobený podle šablony. Představte se animák, který je sice vizuálně identifikovatelný s japonskými anime filmy, ale příběh, dialogy, hudba, kamera, střih - tohle všechno jakoby vypadlo z hrané bondovky, nebo nějakého velkohubého amerického filmu.(29.2.2008)

• - Když se na začátku filmu Ray prochází po Manchesteru, jsou na pár sekund vidět Karl Marx a Friedrich Engels, povídající si na ulici. Oba dva žili v době, kdy se film odehrává, ve Velké Británii. (Raztubyl)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)

• - Produkce začala už v roce 1995, ale kvůli finančním problémům byla na rok přerušena. (Janko666)