Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

První třetina se mi líbila asi tak nějak maximálně, pak to upadalo a superepochální závěr už se mi tolik nelíbil, což je dáno tím válečnokatastrofickým vyzněním. Ale přes to všechno, má to hodně úchvatný vizuál a ještě mnohem lepší hudbu. Ta je z toho celého asi úplně nejlepší. Samozřejmě pak je tam ta až moc otravná holka, kterou to podělali zas až moc. Jinak bych se blížil i celkovému maximálnímu hodnocení. Po tom úvodu jsem nečekal, že se to zrovna takovouhle postavu pokazí, škoda. Jinak ta nápaditost a skvělá výprava do steamového světa byla moc fajn. Největší dojem z tohoto co mám, je takový, že to bylo požitek. Takto vy steamovanýchb věcí jsem příliš neviděl a mám rád svět páry a trubek. 8/10(2.12.2013)

Katsuhiro Ôtomo je medzi anime nadšencami známy najmä svojou hardcore sci-fi kultovkou Akira. O to viac prekvapí, že sa od tematiky “nepochopiteľného filozofovania”, ktoré mu vynieslo povesť tvorcu jedného z filmov označených pochybnou nálepkou “najlepšie anime všetkých čias” (vec názoru – ja to tak nevidím) odklonil a chopil sa projektu, ktorý je údajne dodnes najdrahším anime filmom všetkých čias. Steamboya bude veľmi veľa divákov kopať pod čiernu zem ako úžasnú akčnú jazdu bez hlbšej myšlienky. Lenže, o čo menej dá tento film mladším ročníkom a tým, ktorí čakajú od každého anime buď úchylnú komédiu , alebo filozoficko-emocionálny orgazmus , o to viac sa odmení generácii, ktorá namiesto na Star wars vyrástla na vizionárskych románoch otca všetkých sci-fistov Julesa Verna. Veru, keby tento spisovateľ mohol Steamboya zhliadnuť, určite by ho inšpirácia jeho románmi nevýslovne potešila. Film má vlastne jednoduchý príbeh, točiaci sa okolo vynálezu akejsi “parnej gule” ukrývajúcej nesmiernu a čistú energiu a predstavujúcej akýsi akumulátor pohybujúcej sa vojenskej pevnosti (dokonca i Miyazakiho Hauru by tento moving castle závidel), ktorá by jeho vlastníkovi zaručila prevahu nad všetkými armádami storočia pary. Tento vynález zostrojili otec a deduško hlavného hrdinu Raya . Na týchto dvoch postavách leží i aký-taký myšlienkový potenciál filmu ukazujúci konflikt medzi poňatím vedy ako “veda pre peniaze a moc” a “veda pre ľudí a pre vedu”. Avšak, Steamboy je v prvom rade akčná jazda, takže diváci zívajúci pri siahodlhom filozofovaní sa nemusia báť. Akcia v Steamboyovi je jednoducho úchvatná. Divák úplne zabudne na to, že pozerá len na “animák”. Zabudnite na to čím Vás krmili Star Wars E3 či King Kong. Steamboy nepotrebuje 3D efekty aby tieto spektákly poslal čo sa týka akcie ďaleko za seba . Stačí fantázia, výborný cit pre akčné scény a mierna demolácia Londýna , to všetko vo výbornom 2D prevedení a väčšina akčnej hollywoodskej produkcie môže len s otvorenou pusou ticho závidieť. Veľmi pobaví ironický a politicky nekorektný odkaz adresovaný američanom, ktorí sú stelesnení postavou Scarlet O´Hara , ako vylízanej rozmaznanej blondýny vlastniacej onu pevnosť a čudujúcej sa “prečo tí zlí ľudia na nás strieľajú?”. Aby som však neprechválil; film je naozaj trochu natiahnutý a pri záverečnom hodnotení ide len o to, do akej miery je ten, kto hodnotí ochotný túto skutočnosť prehliadnuť. U mňa 9,5/10(24.7.2006)

Nemůžu říct, že Steamboy je vyloženě špatný film, ale je doslova vyrobený podle šablony. Představte se animák, který je sice vizuálně identifikovatelný s japonskými anime filmy, ale příběh, dialogy, hudba, kamera, střih - tohle všechno jakoby vypadlo z hrané bondovky, nebo nějakého velkohubého amerického filmu.(29.2.2008)

Famózní steampunková dobrodružka, která svého času byla terčem nesmyslné kritiky, jež vycházela z nesoudných očekávání spojených s Kacuhirem Ótomem, potažmo s faktem, že "Stemboy" byl jeho první celovečerní anime projekt od revolučního "Akiry". ___ Více v recenzi na Rejže.cz.(17.3.2013)

Samozrejme, s úctou hľadím na určité edukatívne aspekty, resp. isté scenáristické vsuvky, ktoré dodávajú tomuto animovanému filmu akési všeobecné kritické myslenie a dôraz na vzniknuté problémy spôsobené nenažranosťou akože v mene vedy. Lenže charakterové rysy a príbehová stavba poodhaľuje dosť nevyrovnaný kooperatívny celok, ktorý funguje akurát tak v medziach science fiction, nie vedecko-historickej drámy. A keďže s existenciálnou vážnosťou, akou sa dielo prezentuje, kazia dojem napríklad nezmyselne fyzikálne privilégia hrdinov, rovnako ako miera ich inteligencie. A tu sa dá donekonečna plávať vo víre chýb. Jednou z najzásadnejších je trebárs polarizačné škatulkovanie rodiny, kde otec je výrazný, neústupčivý a zmagorený záporák, jeho synáčik naopak, onen nový Superman-Einstein, ešte k tomu v predtínedžerskom veku. Samostatnou kapitolou je vyzlečený dedo, síce niektoré jeho rady majú čosi do seba, v celoplošnom ponímaní však i prejav jeho postavy nápodobne skĺza do prahu slušného gýča.(31.12.2014)

• - Produkce začala už v roce 1995, ale kvůli finančním problémům byla na rok přerušena. (Janko666)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - S rozpočtem 20 milionů amerických dolarů se ve své době jednalo o nejnákladnější japonský animovaný seriál. (Janko666)