• Japonsko

(Japonsko)

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Kacuhiro Ótomo

Podléhám pompézní bombastičnosti vizuálu, jemuž jsou hudba, dialogy, myšlenky a podobné věci jen jakýmsi upozaděným doplňkem, a dávám 90%. Jak podotknul můj spolubydlící potom, co naběhly závěrečné titulky: "Tohle vidět Jules Verne, zahodil by kalamář a stal se mnichem." A je to naprostá pravda. Akira byl ve své době velký počin, ale Steamboy je něco naprosto nevídaného, bezprecedentního, perfekcionistickým šílencem vytvořené dílo, které vás na dvě hodiny zabuší do křesla. Do sedačky těžko, což je OBROVSKÁ škoda, protože uvést Steamboye do kin, vyletí prodej modelů parních lokomotiv do astronomických výšin a děti budou brečet, aby je tátové konečně pustili hrát si s těmi vláčky co "jim" koupili:) Kouzlo století páry má sílu dalece překonávající výkon jakéhokoli laserového kanónu...no, i když BattleMechy mají taky svoje charizma...;) Ale co to tu kecám? Steamboy je bomba, a to je teď a tady důležité. Howgh, jdu na florbal.(20.10.2006)

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell(15.2.2007)

První třetina se mi líbila asi tak nějak maximálně, pak to upadalo a superepochální závěr už se mi tolik nelíbil, což je dáno tím válečnokatastrofickým vyzněním. Ale přes to všechno, má to hodně úchvatný vizuál a ještě mnohem lepší hudbu. Ta je z toho celého asi úplně nejlepší. Samozřejmě pak je tam ta až moc otravná holka, kterou to podělali zas až moc. Jinak bych se blížil i celkovému maximálnímu hodnocení. Po tom úvodu jsem nečekal, že se to zrovna takovouhle postavu pokazí, škoda. Jinak ta nápaditost a skvělá výprava do steamového světa byla moc fajn. Největší dojem z tohoto co mám, je takový, že to bylo požitek. Takto vy steamovanýchb věcí jsem příliš neviděl a mám rád svět páry a trubek. 8/10(2.12.2013)

Tak dobře to začalo, ale pak jsem začal ztrácet pozornost a vlastně se docela nudil. Tohle nebude druh animáka pro mě.(15.11.2007)

Jak tu psal Jhershaw, chtělo by to anglický dabing. To byla první myšlenka, která mě na začátku filmu napadla. Zkomolená jména zní příšerně a japonsky hovořící angláni na mě působili divně a nepřirozeně. Začátek sice vypadá docela slibně a animace je nádherná, ale postavy jsou strašně "černobílé" a scénář stojí za… přepsání. Příběh utváří nesmysly, bez nichž by vznikl naprosto odlišný film. I kdyby se dala nějaká koule natlakovat tak, že by dva kousky udržely desítky minut ve vzduch obrovský kovový kolos, tak by té třetí nedošla pára po pár minutách letu s malým klukem. Navíc je koule poměrně malá a tisíce litrů kapaliny, která by vznikla kondenzací par, by se do ní nevešla, nehledě na její hmotnost. Navíc kdo kdy viděl, aby pára odebírala okolí energii? Je teplejší než okolí, takže se ochladí na teplotu okolí, které ohřeje. Problém Steamboye je v tom, že se bere strašně vážně. Kdyby se nesl ve fantasy duchu a obešel by se bez zmrazení Londýna, dělaného na efekt, tak to mohl být zajímavý film i s velmi slabým scénářem. Prostě to je blbost, ale minimálně za shlédnutí stojí, už jenom kvůli poněkud zvláštní, ale naprosto dokonalé animaci. Kvůli **** začátku ale míň jak *** nedám, i když výsledný dojem byl tak o hvězdičku horší. Aspoň nám tu Katsuhiro Ôtomo ukázal potenciál steampunku. Tohle ale nebyl steampunk, ale spíš pára nad hrncem bez děje a bez punku. Třeba někdo jiný steampunk uchopí za ten šťastnější konec. Nezbývá než doufat. Páru v duši.(27.5.2008)