Suchîmubôi

スチームボーイ

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Já jsem celkem spokojen. Příběh sice není nijak oslnivý, ale to nevadí, protože se jedná o úžasnou podívanou. Celá druhá polovina filmu je jen a jen o akci. A zpracování, to je zde zcela oslnivé. Je dokonce tak mimořádné, že jsem opravdu po celou druhou půli nedokázal spusti oči. Bohužel zpracování není všechno a tak i přesto, že je to ve svém žánru v tomto směru na špici, nestačí na filmy Myiazakïho apod. Každopádně to stojí za to vidět, už jen kvůli těm animacím.(23.12.2005)

Tak Jules Verne opět dostal za ucho - za druhé ucho dostal Karel Zeman. Jeden z nejindustriálnějších filmů, co jsem kdy viděl. Občas si pokládám otázku exotiky - je pro japonskou kulturu tak exotická průmyslová revoluce nebo secesní nábytek? Jaká pohnutka vede takové skvělé filmaře a animátory tématizovat viktoriánskou anglii? Možná ze stejného důvodu se jako já divím... Steamboy je parádním parní pašák...(18.5.2009)

Formálne krásny film v ktorom bohužial výrazne zaostáva obsah. Celá druhá polka filmu je vlastne jedna veľká akčná jazda bez akejkoľvek snahy o vykreslenie charakterov.(10.7.2006)

Velkoryse natočený animovaný velkofilm, který se dá považovat za dokonalou ukázku u nás jen hodně zřídka se vyskytujícího žánru steampunku. Režisér jde až k jeho kořenům a z oblaků páry, ozubených převodů, klikových hřídelí a složitých mechanismů jde až hlava kolem. Vizuálně je to omračující a Steamboyi by určitě mnohem víc slušelo velké plátno než televizní obrazovka. Steamboye v mých očích poněkud shazuje jednoduchý příběh, přemíra patosu, ušlechtilých frází a až moc přímočaře podaný konflikt ziskuchtivosti a militarismu na jedné straně a humanistických ideálů na straně druhé tam, kde bych u postav a jejich konfliktů ocenil víc odstínů šedi. Celkový dojem: 75 %.(1.2.2015)

• fmash

Hlavní slabinou Steamboye je megalománie. Co naplat, že grafici a animátoři odvedli neuvěřitelnou práci, když její výsledek byl hlavní pointou a zvrhnul se ve dvouhodinovou obrazovou orgii k nepřečkání? O podivných nesympatických postavách a jejich motivech nemluvě. Jo a paro-tryskový pohon, to sorry. Velikášská nuda.(9.1.2012)

• - V japonské i v anglické verzi filmu je postava Raye dabována mladou ženou. Jedná se o obvyklou praktiku. (Janko666)

• - Bylo použito více než 180 000 jednotlivých nákresů. (Janko666)

• - Produkce začala už v roce 1995, ale kvůli finančním problémům byla na rok přerušena. (Janko666)