• Japonsko

(Japonsko)

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Kacuhiro Ótomo

Veľkolepý animák, ktorý však zo začiatku pôsobí trochu pribrzdene (a to sú tam pôsobivé akčné scény i vynálezy). Postupne ako celý kolos speje do šialeného finále sa divákovi zatajuje dych. Vzťahy medzi postavami (rodinou) sú zaujímavo i keď možno príliš skratkovito nadhodené, ale dávajú priestor na rozvinutie debát o nevyhnutnosti/škodlivosti technického pokroku...(1.9.2015)

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell(15.2.2007)

• fmash

Hlavní slabinou Steamboye je megalománie. Co naplat, že grafici a animátoři odvedli neuvěřitelnou práci, když její výsledek byl hlavní pointou a zvrhnul se ve dvouhodinovou obrazovou orgii k nepřečkání? O podivných nesympatických postavách a jejich motivech nemluvě. Jo a paro-tryskový pohon, to sorry. Velikášská nuda.(9.1.2012)

Velkoryse natočený animovaný velkofilm, který se dá považovat za dokonalou ukázku u nás jen hodně zřídka se vyskytujícího žánru steampunku. Režisér jde až k jeho kořenům a z oblaků páry, ozubených převodů, klikových hřídelí a složitých mechanismů jde až hlava kolem. Vizuálně je to omračující a Steamboyi by určitě mnohem víc slušelo velké plátno než televizní obrazovka. Steamboye v mých očích poněkud shazuje jednoduchý příběh, přemíra patosu, ušlechtilých frází a až moc přímočaře podaný konflikt ziskuchtivosti a militarismu na jedné straně a humanistických ideálů na straně druhé tam, kde bych u postav a jejich konfliktů ocenil víc odstínů šedi. Celkový dojem: 75 %.(1.2.2015)

• D.Moore

Nemám rád anime, ale od Steamboye jsem tak trochu čekal, že se díky steampunku, viktoriánské Anglii, zajímavému příběhu a Jablonského povedenému soundtracku stane výjimkou... Bohužel se jí ale nestal. Animace mi vůbec neučarovala a kvůli nehezké topornosti postav a neustálým křečovitým výrazům v jejich obličejích jsem se ani na ten příběh příliš soustředit nemohl. A když už jsem ho začal vnímat, připadal mi tuctový, rozvleklý a nezáživný. Chválím tedy hlavně zmíněný soundtrack (asi nejlepší Jablonsky vůbec) a nápad. Být Steamboy hraný nebo (klasicky nejaponsky) animovaný, hodnotil bych ho nejspíše lépe.(7.12.2011)