• Japonsko

(Japonsko)

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2004, 126 min

Kacuhiro Ótomo

Samozrejme, s úctou hľadím na určité edukatívne aspekty, resp. isté scenáristické vsuvky, ktoré dodávajú tomuto animovanému filmu akési všeobecné kritické myslenie a dôraz na vzniknuté problémy spôsobené nenažranosťou akože v mene vedy. Lenže charakterové rysy a príbehová stavba poodhaľuje dosť nevyrovnaný kooperatívny celok, ktorý funguje akurát tak v medziach science fiction, nie vedecko-historickej drámy. A keďže s existenciálnou vážnosťou, akou sa dielo prezentuje, kazia dojem napríklad nezmyselne fyzikálne privilégia hrdinov, rovnako ako miera ich inteligencie. A tu sa dá donekonečna plávať vo víre chýb. Jednou z najzásadnejších je trebárs polarizačné škatulkovanie rodiny, kde otec je výrazný, neústupčivý a zmagorený záporák, jeho synáčik naopak, onen nový Superman-Einstein, ešte k tomu v predtínedžerskom veku. Samostatnou kapitolou je vyzlečený dedo, síce niektoré jeho rady majú čosi do seba, v celoplošnom ponímaní však i prejav jeho postavy nápodobne skĺza do prahu slušného gýča.(31.12.2014)

Formálne krásny film v ktorom bohužial výrazne zaostáva obsah. Celá druhá polka filmu je vlastne jedna veľká akčná jazda bez akejkoľvek snahy o vykreslenie charakterov.(10.7.2006)

Nejsem odborníkem přes japonské anime filmy. Viděl jsem jich všehovšudy šest, pokaždé se nicméně jednalo o nadobyčejný zážitek, svým kulturním pojetím zcela odlišný od zážitku z většiny euroamerických děl. Steamboy mi však připadal až příliš konvenční – nejen umístěním děje do Anglie druhé poloviny 19. století, ale hlavně neoriginálním příběhem. Objevení parního stroje přináší nevídané možnosti technologického rozkvětu a zároveň dává prostor všelijakým protřelým zloduchům. Zdejší padouch sice není jednoznačně zápornou postavou, přesto snadno uhodnete, jakým způsobem se v následujících minutách zachová (zvlášť s přihlédnutím k jeho vztahu k hlavnímu hrdinovi). Zajímavá je snaha blíže prozkoumat hranici mezi využitím a zneužitím techniky, ta však postupně polevuje, aby v druhé polovině zcela ustoupila před – v podstatě nonstop – akcí. Založit podobně rozmáchlou podívanou (údajně nejdražší japonské anime) z větší části na akčních scénách nebylo nejšťastnějším nápadem. Opojení úchvatnou (úchvatnou!) vizuální stránkou nemůže trvat věčně, snad pouze kdyby dokázalo na vedlejší kolej zcela odsunout příběh, což zde bohužel nefunguje. Donekonečna oddalovaný závěr jenom více a více rozmělňuje zprvu zajímavou podívanou a jelikož víte co přijde, stává se film rovněž nezajímavým, až nudným. Steamboy je – bohudík a stejně jako všechny anime – obestřen magickou aurou, povyšující duchovní zážitek z mnohých scén daleko za hranice lidského chápání. Mdlou chuť nezbytné dějové omáčky bohužel přebít nedokáže. 70% Zajímavé komentáře: Marius, mm, Shadwell(15.2.2007)

Nemůžu říct, že Steamboy je vyloženě špatný film, ale je doslova vyrobený podle šablony. Představte se animák, který je sice vizuálně identifikovatelný s japonskými anime filmy, ale příběh, dialogy, hudba, kamera, střih - tohle všechno jakoby vypadlo z hrané bondovky, nebo nějakého velkohubého amerického filmu.(29.2.2008)

Tak nadupanou animaci jsem v životě neviděl. Přitom vše vypadá čistě ručně a asi to tak i bude. Resp. bylo by asi dražší udělat, aby to vypadalo jako ruční práce, než když se to skutečně prokreslí. Není se čemu divit, když se našel někdo, kdo byl ochoten investovat 22 milionů dolarů na kreslený film... mimochodem za srovnatelnou sumu byl vytvořen nejdražší asijský animovaný film v dějinách, Princezna Mononoke. Co je na tom však nejlepší, je, že animaci využili tím způsobem, jak by měla být využívána. Teda tak, že udělali film, který by byl v hrané podobě ještě mnohem dražší a velmi obtížně realizovatelný. Po vizuální stránce teda nádhera ve stylu Julius Verne, ale ještě víc monumentálnější. Moc se mi líbily i postavy, kde jsem si všiml takové zajímavosti. Čím oblíbenější je vám postava té rozmazlené holky, tím má štíhlejší nohy.(14.7.2009)