Dveře v podlaze

Dvere v podlahe

The Door in the Floor

Drama / Komedie / Mysteriózní / Romantický

USA, 2004, 111 min

Zpočátku jsem cítil velké zklamání od tohoto filmu jenž byl (nechápu proč) připodobněn Americké Kráse. Ovšem v polovině se můj pohled na toto drama jaksi změnil. Ano Dveře v podlaze nenaplnily mé očekávání a byly o něčem jiném než jsem si myslel že budou (knihu jsem nečetl), ale přesto na mě nakonec zapůsobily a myslím že mám před spaním ještě nad čim přemýšlet. Na pět sice to sice nebylo, ale čtyři si díky atmosféře s hercům řekl bych zaslouží.(23.12.2005)

Postavy tak plnokrvné, ako vnútorný svet, ktorý sa v skutočnosti s vonkajším iba prelína, žijú v Irvingových príbehoch v omnoho zhutnenejšej forme. To je podstata ich sily a tažisko príbehu. Rovnako jako špecifické detaily, ružový sveter a váha každého slova – bez ohľadu na ich počet. Nečítala som predlohu a priznám sa, že som čakala niečo iné. Možno preto ma príbeh Tima, Tomiho, Marion a Teda v chodbe plnej fotografií, prekvapil. Každá rodina má svoju drámu, ale viera v príčiny a dôsledky, u Irvinga tak prepracovaná, a dôsledná práca na každom hrdinovi, robí z jeho diel skvosty s hlbokým leskom. Rada sa v ňom stácam a nemôžem neodporučiť aspoň na chvíľu sa ponoriť do osobného života inej rodiny, než tej vašej.(25.2.2006)

Zpočátku mi (nedotčeného knihou) rozvleklejší způsob vyprávění vadil. Když jsem ale na tenhle styl přistoupil, byl jsem odměněn výborně natočeným dramatem o rodině, která se jen velmi těžce vypořádává s tragédií. Skvělý Jeff Bridges a přesně obsazený Jon Foster.(18.2.2005)

Příjemný komorní snímek. Civilní a pečlivě vybraní herci a minimalismus.(13.12.2009)

Kluk, který se octne uprostřed cizí rodinné krize. Žena hledající v něm náhradu za ztracené syny. Přišla jsem z kina a je mi všelijak. Zatímco kniha (Rok vdovou) byla mou kamarádkou a rozsteskňovala, dojímala i hladila mě několik dní, film na to měl jen 111 minut, a přestože končil asi ve třetině knihy, byla v něm táž něha, laskavost a přes hutný smutek i jistá naděje. Kim Basinger jsem dosud vnímala především jako krásku, ne jako herečku, za což se jí teď v duchu omlouvám. Taky se mi moc líbily citace z dětské knížky inspirované životem rodiny schovaným do jemných metafor, klavírní hudba, nekonečné moře, fotografie, symboly...... Klid a mír.(6.3.2005)

• - Hlavní natáčení Dveří v podlaze začalo 31. března 2003 na Manhattanu v Harrison restaurant ve čtvrti TriBeCa. Pak se přesouvalo na různá místa Long Islandu, a vyvrcholilo třítýdenním pobytem v Hamptons. (Agatha)

• - Pro režiséra a scénáristu v jedné osobě Toda Williamse jsou Dveře v podlaze druhým celovečerním filmem. Jeho debut The Adventures of Sebastian Cole se s úspěchem promítal na festivalech po celém světě. (imro)

• - Dům, kde bydlí Evelyn Vaughnová navrhl architekt Norman Jaffe. Jedná se o vilu v kombinaci kámen-sklo-dřevo. Je to protipól domu Coleových, který je v tradičním šindelovém stylu. (Reiniš)