Scénář: Eric Roth .. And ye shall know the truth, and the truth shall make you free. Robert De Niro opět dokazuje, že nejen skvělým hercem, ale i velice zručným režisérem je. Není tak popisný co se fungování samotné organizace týče (vlastně sledujeme jen okolnosti během nichž se zrodila CIA a to spíše upozaděně), ale zaobírá se jednou konkrétní postavou - Edward Bell Wilson - a všemi konfrontacemi, které svádí v rodinném i profesním životě. Scénárista Eric Roth napsal komplexní příběh se silným podtextem jako jsou láska a ochrana americké svobody a hodnot před komunistickým vlivem. Příběh začíná a končí v období kubánské krize, ale mnoho času je věnováno retrospektivním pohledům do dob, kdy mladý Wilson ještě studoval, poznával kdo je pro svět nejnebezpečnější nepřítel a začínal ochutnávat tíhu kontrašpionáže během druhé světové či studené války včetně dopadů na jeho osobní život. Všechna období mají společnou precizní dobovou vizáž, kde je brán ohled na každičký detail, aby z výsledku dýchla vážnost historie. Zde kromě režijního citu pro komplexnost a detail musím pochválit kameru Robert Richardson a zejména excelentní hudební složku dvojice Bruce Fowler a Marcelo Zarvos. Mezi bohatou plejádou hereckých tváří se i De Niro párkrát objeví v roli umírajícího důstojníka, jinak ovšem obrýlený Matt Damon prakticky neopustí záběr - upřímně bych si uměl představit jiného herce na tomto postu, jeho ztvárnění je dosti nevýrazné, ale nejspíš to byl záměr, aby byl tak jednotvárný. Naštěstí dost rozmanitých a výrazných momentů přináší samotný příběh, i když zamotaná špionážní hra nejspíš neosloví každého. 70%.(21.3.2007)

Po technické stránce všechno v pořádku. Navíc neuvěřitelně našlapaná herecká sestava (často ovšem v až neskutečně miniaturních rolích). Z nich všech bych vyzdvihnul Johna Turturra a Michaela Gambona. Výkon Matta Damona v hlavní roli je maximálně soustředěný, ale jeho postava na sobě nedává znát vůbec žádné emoce (pokeroví hráči by se k němu mohli chodit učit), což mi časem přišlo vyloženě nepříjemné sledovat. A čas je druhým nedostatkem – ta šílená stopáž je hodně přepísknutá.(15.3.2008)

Reziser Robert De Niro sa snazil natocit dobry film, ale par veci mi tam vadilo. V prvom rade nudna nekonecna minutaz na 160 minut, ktora sa mohla pri takom tempe, aky ten film mal skratit aspon na 120 minut, dalej prilis dlho mi trvalo, kym som sa konecne dostal do deja, co sa to tam vlastne deje a co kto robi, pricom sa vsetko neuveritelne vlieklo a tie casove skoky zo 60-tych na 40-te roky a spät mi tiez liezli krkom, pricom ani rozdiel na starnuti Matta Damona nebol vidiet. Zase aby som len nekritizoval, neskor zacal byt dej celkom zaujimavy, hlavne ked uz ide o zivot tym najblizsim. Pre zaujimavost: Kvoli tomuto filmu odmietol Robert De Niro ulohu v SKRYTEJ IDENTITE (2006) od Martina Scorseseho, ktoru si nakoniec zahral Jack Nicholson... 28.12.2008 _____ Matt Damon - (Edward Wilson) +++ Angelina Jolie - (Margaret Russell) +++ Alec Baldwin - (Sam Murach) +++ Robert De Niro - (Generál Bill Sullivan) +++ William Hurt - (Philip Allen) +++ John Turturro - (Ray Brocco) +++ Joe Pesci - (Joseph Palmi) +++ Timothy Hutton - (Thomas Wilson) +++ Billy Crudup - (Arch Cummings) +++ Produkcia: Francis Ford Coppola, Robert De Niro +++ Hudba: Bruce Fowler, Marcelo Zarvos +++(28.12.2008)

• bassator

Asi jen ze soucitu k velkým jménům neohodnotím odpadem. Absolutně nudné, nechytlavé, nevěrohodně zahrané a ke všemu zlému ještě s otřesnou stopáží... - 30. 5. 2012 - 20%(30.5.2012)

k uzoufání pomalé a nudné WTF!!!(28.3.2008)