Žádné dlouhé rozjezdy, jsme vhozeni přímo do děje roku 1961 a Edward jde, zdá se, do rutinní práce… Damon z plátna prakticky nezmizí, a přestože nemá nijak excentrickou či navenek zajímavou roli, film v pohodě utáhne. Co může rozhodit, je mírně odfláklé líčení, jelikož rozdíly v obličeji u stejných osob v letech 40. a 60. jsou minimální (Damon má pak jen tlustší brýle). Skrz různé flashbacky/forwardy udržuje film solidní rytmus, ale nikam zvlášť nespěchá – spíš má obrovskou vnitřní sílu. Tím se dostávám ke scénáři, který je vybroušený jako diamant a nabízí slušnou dávku emotivních a vypointovaných scén. Jedná se skutečně o takový menší epos, naštěstí nepříliš zaměřený na politiku, ale vztahy mezi postavami, nejistotu a báječnou dobovou atmosféru, již podtrhuje bezchybná kamera. Skutečnou třešničkou je ovšem Robert De Niro. Nezáří tolik před kamerou (celkem asi jen 5 minut, Pesci ještě míň), nýbrž za ní. Naprosto suverénně zvládá pasáže intimní i drsnější, skvěle si pohrává s detaily a určité scény přivádí k dokonalosti. Když k tomu přičtu všechny herce, proti nimž nemůžu říct jediného křivého slova, a parádní znepokojivou hudbu, vychází mi jeden z nejlepších filmů roku 2006, který mohl do Oscarových klání hodně promluvit (kdyby byl nominován).(11.1.2007)

Ten film je řemeslně výbornej, ale je bez srdce. Všechno je tam hrozně pomalý. Všiměte si, že i Matt Damon se pohybuje pomalu. A když je nějaká scéna s akcí, tak je většinou zpomalená. Matt Damon je tam dost nesympatickej, takovej ten typickej chladnokrevňák. O to působivějších je těch pár scén, když konečně ukáže emoce (hádka s Angelinou a nebo randění s hluchoněmou slečnou hned ze začátku). Když ale chcete vidět aspoň trochu, jak probíhá to tajný špionážní tahání za nitky, Kauza CIA vás určitě nezklame.(26.10.2008)

Velice zajímavý film, který se sice tváří, že bude vyprávět jak to chodí v CIA ale rozhodně to není jediné téma filmu. Film je plný známých a výborných herců ale trochu trpí na roztahanost a plyne dost pomalu. Film se rozjede až po 40 minutách a i potom se občas stane, že film dává divákovi informace, které by ani nepotřeboval pro další průběh příběhu. Další problém je ve velkém množství postav ve kterém se může divák snadno ztratit. Ale i tak se jedná o snímek, který opět přináší nové a hlavně zajímavé informace.(20.8.2008)

Bondův truchlivý stín.(29.12.2009)

Tento pozoruhodný snímek mi tématicky i celkovým laděním velice připomíná neméně zajímavou knihu Normana Mailera "Duch děvky" (1991, česky 2005).(15.10.2008)