Superman se vrací

Superman Returns

Superman sa vracia

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Akční

USA / Austrálie, 2006, 154 min

Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, Bryan Singer .. Předně, nemohu stále překousnout to, že Bryan Singer tak lehkovážně opustil své dvoudílně vypiplané dítě X-Men a vrhnul se předčasně na Supermana. Všichni totiž vědí, jak ta podělaná X-trojka dopadla.. Ale return na muže z oceli. Nebudu to protahovat a hned na úvod řeknu, že jsem byl mile překvapen a film se mi velmi líbil. Za všechno může bezchybný a inteligentní přístup mistra režie Singera. Nezastírá, že natočil zčásti naivní a zcela vážně působící heroický film o nezlomné ikoně dobra. Naopak, je si toho plně vědom a také toho několikrát vtipně využije. Mnohé jistě zarazí střídmost akčních pasáží zvláště při vzpomínce na mega rozpočet. Ty peníze jsou sice hodně vidět a díky nim má snímek vypiplanou vizuální stránku, přesto dobrých sto milionů by nejspíše šlo ušetřit. Celkem povedený je taktéž příběh, který Singer nepostavil na explozivních orgiích, ale na postavách a jejich milostných propojeních. Samy postavy jsou ztvárněny výborně, Singer to s herci umí, navíc obsazení je vcelku dobré a všichni odvání minimálně uspokojivý výkon. Samotná akce následně jen notně doplňuje a osvěžuje děj a doplňuje atmosféru. Ovšem i bez jejího nedostatku, hlavně v závěru, jsem neměl problém s délkou snímku, nuda se rozhodně nedostavila. Zkrátka, i přes největší slabinu, kterou je scénář a nevyužitý rozpočet (a určitá nedokončenost, způsobena tím, že je počítáno s dalším dílem - mimochodem velká vada mnoha filmů!) se jedná o pozoruhodnou comicsovou adaptaci s mnoha mistrnými momenty. Všechen dík tak padá na Bryana Singera - on pro ten film žil a dýchal a ta láska k látce je cítit v každém záběru.(30.7.2006)

• TheMaker

Obyčejný film o superhrdinovi se skvělými efekty. Nic víc. Modlil jsem se, ať už je konec. 1,5 * Radši bych se půl hodiny díval do zrcadla na svou chlupatou prdel, než abych to viděl znova. Sračka roku 2006 . . .(13.7.2009)

• Jara.Cimrman.jr

Nebudu tvrdit, že indická (http://www.csfd.cz/film/265476-superman/) či turecká (http://www.csfd.cz/film/240364-supermen-donuyor/) verze Supermana jsou lepší než Singerův předražený blábol, ale pokud bych se pod hrozbou střelné zbraně musel opětovně podívat na některý z těchto tří filmů, tak Superman Returns by byla jednoznačně poslední volba.(8.10.2011)

Mě tenhle remake nezklamal ani omylem, ba naopak - bavil, šokoval, do křesla přikoval a mnohem, mnohem víc, než třeba Batman začíná - a to patří Nolan k mým nej. Nedám na tohle dílo dopustit, vše bylo úžasné, od režie až po výběr herců.(26.12.2006)

Oscar 1 nominace: Vizuální efekty(23.1.2007)