Svět zítřka

Sky Captain and the World of Tomorrow

Svet zajtrajška

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Velká Británie / Itálie, 2004, 106 min

Ačkoli takto filmy nikdy nevypadaly, pocit falešné nostalgie je poměrně silný. Filmové vzpomínky totiž Svět zítřka jenom vyvolává, žádné konkrétní nepředstavuje a spíš jde o jakousi procházku popkulturní ZOO, v níž si milovník světa včerejška najde, co potřebuje.(28.12.2006)

Dějově řiďoučké a zejména pointa vyšuměla do ztracena, nicméně z výtvarného hlediska pozoruhodný film, který odkazuje na slavné filmy minulosti a navozuje atmosféru filmové a literární klasiky dobrodružných příběhů. Je v tom kousek Verna, kousek Trosky i tvůrců americké sci-fi 30. let. Celkový dojem: 65 %.(1.12.2007)

Velice dobré akční sci-fi retro se skvělými postavami a nadprůměrným scénářem.(21.11.2004)

Záhadně zmizelo šest vědců. S tím nejsou žádné žerty…. Král oblaků a jeho elitní žoldáci ale vše zvládnou. To, že pro hrdinu nemožné neexistuje, předvede třeba v úchvatné letadlové honičce ve vzduchu i pod vodou. Skvělé dokonalé stroje, podivná monstra, šílený vědec. Každý ví, jaká je jeho role. Počínaje režií, konče herci. Dýchnul na mne svět starých rodokapsů a atmosféra 30. let. Jestli se chcete odreagovat a zároveň pobavit – vřele DOPORUČUJI!!(6.8.2008)

Je to asi tak na tři a půl hvězdičky, ale zejména díky Gwyneth Paltrow jsem dal jen tři. Ona vážně neumí hrát a navíc mi nepřijde ani nijak výjimečně hezká, takže proto. Jude Law je standartně dobrý, on to není žádný super herec, ale svou úroveň si dlouhodobě drží. Jinak jak píše KevSpa - opravdu jednoduchoučký děj se spoustou více či méně ulítlých míst, ale vizuálně je to podáno opravdu velkolepě. Celý ten nádherný retro styl staví jinak úplně podprůměrný filmeček řádově o dva stupínky výše, než by si normálně zasluhoval. Máte-li rádi filmy s přehledně a logicky uspořádaným dějem, vyhněte se Světu zítřka velkým obloukem. Pokud však jste fandy vizuálních orgií, rozhodně si ho nenechte ujít. Já mám rád i to i to, a proto jsem ve výsledku rozpolcen...(27.6.2005)

• Bai Ling