poster

Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Režie:

Radovan Lipus
(další profese)
 • IllIlIlIIl
  **

  Díky tomuto pořadu může člověk ,,procestovat,, města v ČR. Bohužel mi vadila amatéřina, která i díky D.Vávrovi z tohoto pořadu čišela.(18.2.2008)

 • sportovec
  *****

  ŠUMNÁ jsou jedním z nejzdařilejších televizních děl z pomezí publicistiky a popularizačního žánru. Zvolená forma, zpravidla invenčně obměňovaná, rozvíjí pionýrsky-průkopnicky ten prvek kulturního dědictví, který byl dotud známý jen jako výčtový termín - genius loci. Historie našich měst ani zdaleka není pražskou nebo brněnskou nebo ... v tom výčtu velkých a větších českých měst by se jistě dalo pokračovat. Zjistit, že schopní lidé žili v minulosti v řadě míst, že jejich krása se zdaleka neomezuje pouze na středověkou historii, ale přes novověk sahá mnohdy až do nedávné současnosti, není nikdy od věci. Skutečnost, že v pozadí se skrývá sklepácká poetika, pohybující se na hranici truchlosměšného a tragikomického, je v tomto šťastném případě dalším povzbuzením nejen pro Sklep, ale i pro střední a mladší generaci. Pořad tohoto rozsahu a dosahu nemá v půlstoleté televizní historii obdobu právě tak jako v českém dokumentárním filmu. Aniž bych chtěl nesebekricky nadsazovat, hledal bych pro jeho výrazovou původnost srovnatelný kontext v polohraných dokumentech BBC (srovnatelný proto, že v konkrétném uchopení jsou oba pořady nebo typy pořadů naprosto nesrovnatelné; mj. i tím je dána míra jejich výrazové původnosti). Lze si přát jedno: využít relativního mládí protagonistů jádra jeho tvůrců a mapu českých měst a dalších historických sídel, která byla tak nadějně započata, postupně, krok za krokem, dokončit.(1.6.2008)

 • AlfaNumerO
  *****

  Nebýt trochu praštěného Vávry, který si uvádění pořadu vysloveně užívá, byla by to nejspíš polonuda, on tady ovšem je. Jelikož autor komentáře má jeden ze svých největších koníčků architekturu a blízký vztah k divným lidem, hodnotí 5*(6.4.2013)

 • johnys
  *****

  První seriál, který především díky vtipnému a originálním pojetí průvodce Davida Vávry, podnítil u nás zájem o architekturu v masovějším měřítku, a to je jen dobře! Tato země, naše města, domy, architekti mají co nabídnout a každá takováto prezentace je velké plus! Nebojme se udělat své šumné město svým přátelům, známým či návštěvám...(11.5.2007)

 • WANDRWALL
  ***

  Dobrý počin seznamovat diváky s městy, a místy, kde šumí historie a taky jaká je jejich současnost.(7.8.2010)

 • - Dohromady má být natočeno celkem šedesát šest dílů Šumných měst. (Stocki)

 • - Seriál České televize Šumná města získal hlavní cenu třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči. (Stocki)

 • - Po smrti šumného číšníka Františka Šece připadala v úvahu alternativa, kde by se šumnou číšnicí stala herečka Zora Rozsypalová. Novým šumným číšníkem se ale stal Jiří Krupica. (Stocki)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace