Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Radovan Lipus

Snad nejzáslužnější počin pro českou architekturu. Má to spád, vtip, nadhled, zápal i informační hodnotu. Někdo sice Vávrův styl nemusí, ale mě sedí. No a o to víc mě potěšilo, když jsem si s Davidem zahrál fotbálek :-) Jen mě mrzí, že nebude Šumná Praha, protože jako rodilej Pražák mám velký dluh vůči pražský architektuře...(25.11.2007)

Je škoda, že ČT vyhradila pro seriál, který není pouze pro zasvěcené, ale pro širokou veřejnost, tak nevhodný večerní čas. David Vávra nás provází po městech zábavnou a ušlechtilou formou opravdového znalce problematiky a ukazuje nám zde známou i neznámou architekturu našich regionů.(20.3.2006)

Pokud někdo rozumí svému řemeslu, je inteligentní a vtipný, může stvořit neuvěřitelně kvalitní a živý seriál o velmi statickém umění - architektuře. Výborné !(22.4.2003)

Zajímavý dokumentární pořad o české architektuře uváděný Davidem Vávrou. Dělá to opravdu osobitým stylem.(6.2.2015)

Velice poučný a zábavný seriál. Konvenuje mi hlavně prvorepubliková architektura (především funkcionalismus) a kvituji s povděkem, že mu tvůrci věnují tolik pozornosti. Také oceňuji postoj k socialistickému realismu, který si svoje místo v české architektuře bezesporu zaslouží, ať už bude hodnotící znaménko jakékoli. Výborným nápadem jsou i vávrovsky rozpustilé mezihry, které nikdy neopouštějí meze dobrého vkusu a příjemně ředí příval informací trochou kabaretu. Pokud by se dramaturgie veřejnoprávní televize ubírala tímto populárně-naučným směrem, byl bych jen a jen rád.(31.5.2007)