Žít po svém

Ungezähmtes Leben, Ein

Žiť po svojom

Ticho po smrti

USA / Německo, 2005, 103 min

Scénář: Mark Spragg, Virginia Korus Spragg .. Tak krásný film a z mé strany velice příjemná lahůdka. Ano, je to dosti limitováno scénářem, který nedovolil jít v celkové kvalitě na nejvyšší stupínek, neboť neobsahuje něco vyloženě nového a objevného, ale i tak jsem si to plně užíval. Lasse Hallström má velice osobitý styl, jeho filmy jsou hezké, lidské a mám je rád. Proti obsazení Jennifer Lopez tentokrát nemám nejmenších výhrad, svoji roli bité matky s dítětem na útěku zvládla z přehledem. Mimo ní je ovšem největším lákadlem a tahounem celého snímku dvojice postarších kovbojů, žijících společné na farmě. Vzhledem k jejich věku se už ale nestzarají o stádo krav, ale jeden o druhého. Na oba herce je radost pohledět a zejména společné scény jsou špičkové. Robert Redford svého postaršího tvrďáka, trpícího ztrátou syna zvládl výtečně, zato Morgan Freeman sice na menším prostoru a to hlavně díky upoutání na lůžko vinou zranění medvědem předvádí nadstandardní výkon. Celkovému příjemnému vyznění pomáhá skvělá kamera, velmi líbivý hudební doprovod a přesná atmosféra amerického maloměstského venkova. Jako celek je to možná klišé, ale funguje to bezvadně. Rozhodně na mne ano. 85%.(13.3.2006)

Opět výborný snímek Lasse Hallströma, s Redfordem, Freemanem a Lopezovou. Krásný příběh o zatrpklém rančerovi, který žije po smrti syna jen s přítelem potrhaným od medvěda, a jeho ubrblanou zášť k nespravedlivému světu postupně změní až nevítaný příjezd snachy s dosud nepoznanou vnučkou. Není to tentokrát až tak silná story jako Pravidla moštárny nebo Čokoláda, ale přesto potěší - např. vývojem postav, nebo scénami s medvědem. Trailer: http://www.csfd.cz/film/92358-zit-po-svem-unfinished-life-an/videa/(23.12.2009)

• dobytek

Další z řady rodinnejch dramat o tom, jak nějaký rozhádaný členové rodiny k sobě přes nejrůznější komplikace nakonec najdou cestu. Sice už podle ukázek jsem si řikal, že tohle asi nebude zrovna film podle mýho gusta, ale myslel jsem si, že když v tom hraje Robert Redford a Morgan Freeman, tak to snad úplná ztráta času nebude. No nebejt toho hvězdnýho obsazení, nemělo by to moc daleko blbostem z kanálu Hallmark.(13.10.2012)

„Ja ťa tu nechcem.“ – „Aspoň na niečom sa zhodneme.“ Hrozne slabé - ak vezmeme do úvahy talentovaných ľudí, ktorí sa na ŽIŤ PO SVOJOM stretli. Určite mali na viac. Na OVEĽA viac. Redford (TAKÍ SME BOLI), Hallström (ČO ŽERIE GILBERTA GRAPEA), Freeman (ŠOFÉR SLEČNY DAISY) a bratia Weinsteinovci (DOBRÝ WILL HUNTING). A TOTO je výsledok? Tento ŠTANDARDNÝ PRODUKT? tento POLOTOVAR? Príbeh neznesiteľne rozprávkový, Jennifer Lopezová strašná (zasa, nič nové pod Slnkom), metafory o medveďoch také prízemné, že ich prekročí aj dieťa. K tomu zbytočne veľa postáv a zbytočná zápletka s vracajúcim sa grobianom, ktorá napriek hereckej účasti skvelého (nie však tentokrát) Damiana Lewisa (kingovka PAVUČINA SNOV, "Bratstvo neohrozených"). Režisér slušne narába s atmosférou a v dvoch - troch scénkach je dokonca vtipný (!). Ale to je asi tak všetko. Po strašných OSTROVNÝCH SPRÁVACH ďalší weinsteinovský krok hlbšie do pekla. P.S. Redford s Freemanom sa prvýkrát stretli v BRUBAKEROVI. Mali sa stretnúť tiež v LEGENDE O VEĽKOM NÁVRATE, nakoniec ale režisér Redford uprednostnil mladšiu krv (Willa Smitha a Matta Damona).(5.2.2007)

Tentokráte půjdu proti proudu a davu, neboť hodnotím plným počtem hvězdiček, přičemž až na jedinou osobu nikdo v mých oblíbených uživatelích nesdílí se mnou takto vysoké hodnocení. Nevadí. Filmy Lasse Hallströma mám rád a často jim dávám 5*. Tento režísér umí nevtíravě a citlivě natočit lidské osudy, což je případ i tohoto dramatu. Vedle skvělých herců Redforda a Freemana či Damiana Lewise, servíruje kamera na stříbrném podnose pěkné záběry na krásy Wyomingu. Nevadila mi ani Jennifer Lopez, ba naopak. Příběh je sice snadno čitelný a průhledný, avšak o to tu až tak nejde. Síla snímku je v charakterech postav, v hledání ztracených rodinných vazeb, smíření se s osudem a také o odpuštění.(1.11.2016)

• - Důležitým "hercem" se stal také tříletý medvěd Bart. Pochvaloval si ho také Robert Redford, navzdory tomu, že po kolizi s jiným medvědem byl přesvědčený, že s žádným medvědem už nikdy spolupracovat nebude. (HOODY)

• - I když se Žít po svém odehrává na rančích ve Wyomingu v USA, natáčelo se v kanadské provincii Britská Kolumbie. (imro)

• - Jayne Dancose získala za snímek cenu Canadian Network of Make-up Artists za nejlepší makeup v celovečerním filmu. (imro)