Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

rozpočet : $40 million tržby celosvetovo : $141,591,324(9.12.2006)

Popravdě mě to moc nenadchlo. Vlastně se to výrazně zlepšilo až ke konci, kde byla docela slušná pointa, kterou jsem opravdu neodhalila, což beru jako jediný klad celé Gothiky.(16.5.2007)

Rozhodně to lepší co jsme mezi horory kdy viděl.Lekačky na mě zafungovali. Duchařina s dobrou kamerou a hudbou.(8.6.2006)

Soundtrack John Ottman: 1. Prologue [2:11] ,2. Miranda's Theme [1:50] ,3. Remembering Rachel [2:37] ,4. Final Escape [6:23] ,5. Road Block/First Contact [2:37] ,6. An Affair? [3:05] ,7. First Escape [4:22] ,8. One of Us/The Shower [4:03] ,9. Willow Creek [3:39] ,10. Recollections [3:18] ,11. The House/Dream [4:02] ,12. I'm the Mirror/Not Alone [2:24] ,13. Revelation [4:47] ,14. You're Next [2:43] ,15. I See Dead Kids [1:50],(3.6.2011)

• Cival

2 a 1/2*. Nemám rád Halle Berry (hlavně jako herečku), ale tady celkem bez problémů obstála - jedno z mála milých překvapení, asi si po Oscarovi vzala kurzy herectví:-) Kassovitz nemá ani chvíli potíže s temným obrazem nebo poletující kamerou a dokáže velmi vkusně přimíchat zvuky, skřeky a skřípání. Ale neumí si vybrat scénář. Gothika ho má navýsost špatný. Premisa je bezpochyby zajímavá, ale tím kvality scénáře končí. Viditelně recykluje otřepané motivy ze široké palety filmů od Kruhu až po Celu, ale tvůrci v sobě nenašli dostatek invence pro vlastní, výrazně originální vklad. Výsledek tak není ani trochu zajímavý a většinu času jsem se příjemně nudil. Efektním lekačkám chybí žádaná působivost, protože se nemůžou opřít pořádný logický základ, jsou do příběhu vkládány nazdařbůh, jen aby se podle potřeby děj zahustil nebo uvolnil. Takže ve scéně s autem vcelku bezdůvodně straší jedna scéna za druhou, aby se o pár sekund později strašidelné vize vytratily na dlouhou dobu. Scenárista nezvládl ani práci s postavou Cruzové nebo vybrousit pointu do tvaru, která by výrazněji překvapila (postup je ohraný, navíc tenhle explozivní konec je opravdu hrozný). Škoda, že si Kassovitz nevybírá pečlivěji, pak by nevznikaly takovéhle nezajímavé paskvily s podpisem zručného režiséra (i Purpurové řeky mě naštvaly svou levností a béčkovou pointou). Snad příště.(9.3.2004)