Dobrodruzi z velkoměsta

Dobrodruhovia z veľkomesta

Dobrodružný / Komedie / Western

USA, 1991, 112 min

• salahadin

Souhlas s gouryellou. Když už se dá bavit touhle koňovinou, tak už snad vším, třeba takovej šíp trčící z oka je taky zábava ne?(25.6.2010)

• gouryella

Americka kravina o tom jak si par blbecku z mesta hraje na venkovsky baliky. Odporne.(3.8.2002)

"Hej, Curly, už jsi dneska někoho zabil?" "Den ještě neskončil!" Bláznivá/hořkosladká/dobrodružná komedie, která se soustředí na tři kamarády, jež - více či méně - postihla krize středního věku. Jeden se nedokáže smířit s tím, že ve svých téměř čtyřiceti promarnil svůj život, další má za manželku monstrum, takže radši předstírá spánek, než aby s ní musel mluvit a třetí do party je sukničkář snažící se překonat svého nezodpovědného otce. Většina filmu je postavena na konfrontaci mezi nimi, každý z nich má schovanou nějakou tu hlášku v rukávu a navíc tu je i Jack Palance, před kterým by utekl snad i Clint Eastwood. Nevím o ničem výrazném, co bych měl Dobrodruhům vytknout, smál jsem se, byl jsem napjatý a ani na chvilku jsem se nenudil, což znamená udělení poctivých čtyř hvězd. P.S. Oscar pro Jacka Palance je jedno z těch "lifetime achievement" ocenění, což ale neznamená, že nejde o nejlepší a nejzapamatovatelnější postavu.(28.6.2010)

70%. Aj pri tejto prijemnej komedii som sa rozhodoval medzi tromi alebo styrmi hviezdickami, avsak zrejme si budem musiet niekedy dat repete, aby som sa vedel rozhodnut, preto som zatial pri troch. Billy Crystal je ako v kazdej komedii super a priznam sa, ze som jeho filmoveho 10 rocneho syna Dannyho v podani Jakea Gyllenhaala ani nespoznal. Daniela Sterna som si zapamätal hlavne vdaka komedii SAM DOMA (1990) a nezabudnutelny pad zehlicky na tvar a preto bolo pre mna zaujimave ho vidiet v ulohe obycajneho smrtelnika :-) Dej filmu vobec nie je podstatny, pretoze v tomto filme ide hlavne o dobrodruzstva troch hrdinov a ich komicke dialogy - hadky v manzelstve, nevera, nespokojnost so zivotom a podobne, ale pobavila ma aj laska Billyho Crystala k teliatku, ktore osobne priviedol na svet :-) Stary skuseny kovboj Jack Palance dostal Oscara za najlepsiu vedlajsiu ulohu ani nie preto, ze by ju zahral nejako dokonale, ako skor preto, ze to bola jeho tretia nominacia za jeho zivot a v prvych dvoch ho soska minula, takze predpokladam, ze aj preto sa akademia rozhodla udelit mu Oscara zaroven aj ako za celozivotne dielo... 30.07.2010 _______ Billy Crystal - (Mitch Robbins) +++ Daniel Stern - (Phil Berquist) +++ Bruno Kirby - (Ed Furillo) +++ Helen Slater - (Bonnie Rayburn) +++ Patricia Wettig - (Barbara Robbins) +++ Jack Palance - (Curly Washburn) +++ Jake Gyllenhaal - (Danny Robbins) +++ Produkcia: Billy Crystal +++ Hudba: Marc Shaiman, Thomas Richard Sharp +++(30.7.2010)

Rozpočet $27miliónovTržby USA $124,033,791Tržby Celosvetovo $179,033,791/65%/(19.7.2005)