John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

Karlos80

Předem bych chtěl snad říci, že tento můj komentář není nikterak zaujatý, ani nikterak nadržující této populární skupině. Ve skrze jde jen o čirá fakta a o mé skutečné myšlenky z tohoto experimentu. I když jsem velikým fanouškem této skupiny, i všech ostatních převážně ze šedesátých let, tak tento jejich film, mimochodem už třetí v pořadí a opět (autorský počin), považuji za nejslabší z celé jejich filmografie. Film nebo spíše (jak je libo) jakýsi televizní dokument je více méně spíše umělecky založený, na můj vkus však i docela dost šílenej a ulétléj jakbysmet, se všemi nejrůznějšími experimenty své doby ...Převážně poznamenané halucinogenními prožitky s užívání drog, které v té době nebyli ničím novým. Kdo to nezkusil jakoby nežil. No musím se přiznat že mě trvalo hodně dlouho no nejdřív jsem tedy moc dobře nechápal o čem to je , respektive o co tam vůbec jde...Ale později jsem dospěl toho názoru, že je to vlastně jedno. Celým filmem nás vlastně provází magicky-mysteriózní autobus, krásně barevně pomalován, všemožnými psychedelickými kolážemi, který veze jak skupinu Beatles tak i plno asi herců, a hromadu různých zajímavých lidí, kteří všichni dohromady brázdějí a pronikají podivný výlet po anglickém venkově. To bylo na delší dobu více méně vše. V první řadě se tam z mého pohledu jedná o skutečně výbornou hudbu, téměř nejlepší co kdy udělali. "I AM the Walrus" (Já jsem mrož), asi nejlepší a nejzašifrovanější píseň ve filmu, zachycující pestrobarevně odění Beatles někde na nějakém odlehlém letištním plácku se zpívajícím Johnem u piána, kde ostatní členové mu tvořili jakou si doprovodnou hudební kulisu. Písnička je zvláštní, už jen svým názvem, ale hlavně svým pozoruhodným a neuvěřitelně vtipně bláznivým textem, který v Češtině nedává absolutně žádný smysl, nevím jestli v AJ, ale každopádně je v tomto jazyce velice melodická a vše do sebe až pozoruhodně zapadá. Je i navíc značně roztahaná a nesourodá a ke všemu hodně atmosferická (výborné Martinovo aranžmá,doprovodné smyčce, hodně experimentů a zvukových koláží a navíc i část z rozhlasového vysílání BBC.. Právě takové skladby se mi od nich vždycky moc líbili. Viz třeba A Day In The Life, Tomorrov Never Knows nebo Strawberry Fields Forever..V textu se např. zpívá: "I am he as you are he as you are me and we are all together". Tedy něco jako ("Já jsem on a ty jsi já a / my jsme všichni spolu"). Nebo: "Yellow matter custard dripping from a dead dog's eye crabalocker fishwife pornographic priestess boy you been a naughty girl you let your knickers down" ( "Žlutý vanilkový krém ukapává z mrtvých očí pejska... ukecaná drbna, pornografická kazatelka kluku, ty jsi mizerná a ošklivá holka zapni si dole kalhotky".) Na konci každé sloky vykřikuje John jak zběsilý "Jsem z vajec, oni jsou z vajec já jsem mrož goo goo goo joob". Zpívá se tu také o Krišnovi, Edgaru Allanu Poeovi, Eiffelově věži, pšeničných sardinkách, a nechybí zde ani připomínka na Lucky..Znovu se vznáší na nebi, ale bez oné diamantové scénérie..Neuvěřitelné že? Někde jsem četl že píseň vlastně byla splácaná ze třech nedokončených písní které John nikdy nedokázal dát dohromady, ty slova nedávají takřka žádný význam, snad jen první verš ve kterém je popisována vize o vzájemném propojení všech věcí na světě. Ale Magical Mystery Tour nebyl jen tato píseň, ale i dobrá pětice dalších. Tak třeba Paulova krásná pomalá a romanticky zasněná "Fool on teh Hill" (Blázen na kopečku), s neuvěřitelným flétnovým sólem. Ve filmu doprovází tato píseň scénu ve které se Paul z vrcholu kopce dívá na Nice a v hluchých místech si popěvuje to jeho kouzelné la, la, la. Dále tam byla instrumentální "Flying",krásně podbarvená vokály skupiny, ve filmu jako perfektně zbarvená z míst jako jsou skály či nebe. Georgova dobře uspávající "Blue Jay Way" (ulice ve které George bydlel, a dům ve kterém zůstal uvězněn, zatímco se jeho přátelé ztratili někde v mlze). Píseň která se vám bude zdát že je od vás šíleně daleko, až nakonec zjistíte jak je krásně blízko. Ne vážně je to skladba která se těžko hledá. Ve filmu ji sedící a do červeného saka oděný George zpívá a hraje na piano namalovaném na zdi. No a nakonec bych ještě zmínil, poslední skladbu s filmu a to takovou téměř estrádní "You'r Mother Should Know", pro mě nejslabší, ale pro jiného to může být poklad. Přesně takhle pak vypadali, v sedmdesátých a v osmdesátých letech tady u nás estrády. Ve filmu jsou Beatles v bílých fracích, a v rytmu hudby jdou po schodišti dolů, kde se k nim přidávají ostatní lidé a tanečníci. Tyto všechny písně ve filmu tedy zazněli, jednalo se celkem o pět skladeb plus úvodní Magical Mystery Tour, takže vlastně šest. Na originální anglické desce z roku 1967 pak bylo ještě dalších pět skladeb (všechno to byli jedničkové singly) a to na druhé straně. Jaká to škoda všem filmovým i hudebním nadšencům když písně jako Strawberry Fields Forever, Penny Lane, či All You Need Is Love, ve filmu jednoduše nemohli zaznít. Možná by natom film ještě nějak vydělal a také by byl určitě o dost více pestrobarevnější a bohatší na děj alespoň v jednotlivých scénách. Ale prostor těchto dalších pěti písní byl už pevně předtím stanoven a to v podobě veleúspěšných singlů, které předznamenali jejich nejlepší skladatelský počin v podobě geniálního alba Sgt. Pepper's, vydaného o půl roku dříve. Abych to tedy nějak ukončil film krom písniček z filmu jako takových u mě moc nezabodoval, suchému anglickému humoru jsem nerozuměl a některé scény filmu jako třeba ta nechutná u stolu kde seděla obézní paní (výletnice autobusem), s pánem (také výletník), které se v autobusu zvedl žaludek a pak v restauraci si představovala že ji číšník ze země nandavá lopatou špagety, které vypadají (no proč vypadají, které jsou) v podobě takové nechutné hromady plytkých sraček, které jakoby někdo před tím vyblil na zem ! To byla opravdu ta pravá chuťovka, když se vtom tak rukama hrabala a pán na druhé straně se ládoval jakoby se ho to ani netýkalo, a ještě si při tom hlasitě mlaskal:-)! To vše na mě působili skutečně trochu odpudivým způsobem. Film je tedy u mě jen průměrnou záležitostí, hudba je však výtečná. Ne-li přímo nejlepší..A to jak na desce tak i ve filmu. Sečteno podtrženo: V Anglii film tenkráte u kritiky úplně propadl a v Americe se mu dostalo jen omezené pozornosti. Hudba jak už jsem tedy psal, dopadla o poznání lépe. Británie 2. místo v Americe dokonce absolutní jednička. U mě je to film za 2,5/5* a hudba v něm za rovných 5/5* takže více méně lepší průměr 3,5/5*. I Am the Walrus: I am he as you are he as you are me and we are all together. See how they run like pigs from a gun, see how they fly. I'm crying. Sitting on a cornflake, waiting for the van to come. Corporation tee-shirt, stupid bloody Tuesday. Man, you been a naughty boy, you let your face grow long. I am the eggman, they are the eggmen. I am the walrus, goo goo g'joob. Mister City Policeman sitting Pretty little policemen in a row. See how they fly like Lucy in the Sky, see how they run. I'm crying, I'm crying. I'm crying, I'm crying. Yellow matter custard, dripping from a dead dog's eye. Crabalocker fishwife, pornographic priestess, Boy, you been a naughty girl you let your knickers down. I am the eggman, they are the eggmen. I am the walrus, goo goo g'joob. Sitting in an English garden waiting for the sun. If the sun don't come, you get a tan From standing in the English rain. I am the eggman, they are the eggmen. I am the walrus, goo goo g'joob g'goo goo g'joob. Expert textpert choking smokers, Don't you thing the joker laughs at you? See how they smile like pigs in a sty, See how they snied. I'm crying. Semolina pilchard, climbing up the Eiffel Tower. Elementary penguin singing Hari Krishna. Man, you should have seen them kicking Edgar Alan Poe. I am the eggman, they are the eggmen. I am the walrus, goo goo g'joob g'goo goo g'joob. Goo goo g'joob g'goo goo g'joob g'goo. () (méně) (více)

Matte27

Byla to pitomost. Ale co, měla to být pitomost a svůj účel to splnilo. Nijak zvlášť mě to neoslovilo. Hudba Beatles geniální, ale po filmové stránce vesměs nuda - stále jsem čekal kdy film začne, až vlastně skončil. Bavil mě Ringo a jeho teta a špagetová scéna (taky vám to připomnělo Život Briana?). Téměř hodinová stopáž je ideální, déle bych se na to asi nedíval. I když, možná musí člověk zažít taky nějaký ten "trip" (mluvím jak o tom halucinogenním, tak o výletě do neznáma), aby tento film docenil. ()

liborek_

Jsem velký fanoušek liverpoolské čtyřky, ale nejsem nekritický... Tenhle film byl průšvih už v roce 1967 a čas tomu na kvalitě nepřidal. Celý tenhle film není vlastně nic jiného než slepenec výborných videoklipů k vynikajícím skladbám (I am the Walrus, The Fool On The Hill....) s nudným až trapným balastem, který vyplňuje mezery mezi nimi... Nejde o psychedelično, ulítlost a já nevím co ještě, ale mnohem víc jde o totální amatérismus... McCartney je sice od boha nadaný skladatel, ale filmař z něj nikdy nebude, což kromě tohoto snímku dokázal i propadákem Pozdravuj na Broad Street. A právě on se v tomto období chtivě chápal vesla (na lodi, jejíž potopení se blížilo). Magical Mystery Tour je vlastně takový symbolický začátek konce Beatles. Končilo jejich nejslavnější období ohraničené známými akordy v písních A Hard Day's Night (1964) a A Day In The Life (1967) a tento film útlum nezabrzdil. Nezbývá než souhlasit s názorem, že kdyby žil Brian Epstein, tahle slátanina by nikdy nevznikla. ()

maaan

"The Magical Mystery Tour is hoping to taking you away...". Zajímalo by mně, jestli ve verzi filmu s titulkama je přeložené něco z monologu toho důstojníka :-) "I am the eggman, they are the eggmen. I am the walrus!" Chybělo mi tam akorát klip Strawberry Field Forever. 85%, tedy 4****. ()

honajz

Nu, tak jsme tu měli jednu sociální komedii, absurdní komedii, a tímto si Beatles střihli experimentální pokus o crazy komedii (pak už jen čeká jen animovaný film a utrum a šmytec, každý se rozprchne jinam). V podstatě psychedelický výlet autobusem, který nemá děj, odnikud nikam nejde, prostě se náhodně objevují postavy, místa a různé šílenosti (maratón, kouzelníci, striptýz, blonďatá parodie na Presleyho, skřet jak z Lynchem, sen o jídle jak z Bunuela) , a do toho zazní písničky od McCartneyho, Lennona a Harrisona, kdy už se dá říct, že každá má jiný styl a už to prostě nejsou hraví Beatles. Nejvíc se mi asi líbí Fool on the Hill jak pro filozofický text, tak proto, že se jasně projevuje, kdo kapelu hudebně táhl a byl ryzí muzikant. Ono není divu, že více se později prosadili právě McCartney a Ringo (i když ten spíše jako herec v neotřelých komediích - a šlo mu to). Jednotlivé sekvence jsou natolik šílené, že musím poprosit syna, fanouška experimentálních filmů, o jeho názor. Mně osobně vadilo minimum písniček a chybějící jakýkoliv náznak příběhu (jako něco se objeví - hádavá Ringova teta, falešný průvodce, který ale do Paulova dědečka z Perného dne má daleko, ale hned je to utopeno v psychedelických barvách a zdlouhavých., barevných scénách odnikud nikam) nebo aspoň něčeho navíc. ()

• Film měl televizní premiéru o Vánocích 1967. Prakticky všechny recenze v časopisech a denním tisku byly negativní, jediný New Musical Express jej ohodnotil příznivě. Tisk také neopomněl připomenout Paulu McCartneymu jeho sebevědomé prohlášení, že "... dělat film není tak těžké, je to víceméně záležitost zdravého rozumu." Kritici po premiéře směřovali k baskytaristovi Beatles dotazy, kolik rozumu tedy má, když zplodil takový nesmysl. (Robbi)
  • Skladba „The Fool on the Hill“, která se ve snímku také objevila, vznikla v Paulově hlavě na základě skutečného příbehu společne s prvky fantazie. Po jednom bujarém večírku a požití lehkých drog se šel Paul s kamarádem brzy ráno projít na nedaleký kopec. Kromě jich dvou nebyl nikdo v okolí, až se najednou podle Paulových slov zjevil tajemný pán v černém kabátě. Řekl jim jen pár slov o počasí a než se nadáli, byl zase pryč. Do kopce ho neviděli přicházet a za pár vteřin by údajně nedokázal jen tak zmizet bez povšimnutí, protože z místa, kde se setkali, byl dokonalý výhled na všechny strany. Paul byl přesvedčen, že nešlo o sen, ale že se stali svědky zázraku. (kosticka7)
  • John Lennon vždy tvrdil, že text k písni "I am the Walrus" vznikl díky dopisu jednoho školáka. Chlapec mu psal, že je učitel nechal rozebírat texty Beatles. John přiznal, že do písničky namlátil všechny nesmysly, co ho zrovna napadly, a poté potměšile poznamenal, ať tenhle text někdo zkusí rozebrat. (Robbi)