Mé soukromé Idaho

My Own Private Idaho

Moje súkromné Idaho

Drama / Romantický

USA, 1991, 102 min

Do atmosféry Mého soukromého Idaha se mi nepodařilo proniknout. Byla tu spousta momentů, kdy jsem si říkal - tohle je na komedii moc smutné a na vážné drama moc vtipné (např. bizarní přehnaně čistotný starý gay), tak o co safra jde? Taky se našlo pár vyloženě podivných scén, kdy jsem byl zmaten dokonale (modelové z předních stránek časopisů propuknou v hovor nebo to, jak nejšpinavější feťáci sem tam hodí úryvek ze Shakespeara). V nějakém jiném filmu by mě to asi bavilo, ale v drsném realistickém příběhu o dvou gay prostitutech mi to přišlo tak nějak navíc. Nemůžu říct, že by mě téma nezaujalo, že by mě nebavilo film sledovat nebo že bych občas neuvažoval o nadprůměrném hodnocení.. Bohužel konec, který tak nějak vyšumí do prázdna, mě o výjimečných kvalitách zatím nepřesvědčil.(22.7.2011)

O čem to vlastně bylo...? Pokud mě tenhle film měl šokovat, měl jsem se na něj podívat před dvaceti lety. Pokud mě tenhle film měl nadchnout... smůla, nenadchl. Prostě jen standartní drama které se mi v hlavě moc dlouho neudrží. Za mě 60%(11.9.2012)

Gus Van Santův herecký koncert pro River Phoenixe a Keanu Reevese!(28.10.2008)

Mé soukromé Idaho je dialog, snaha o zachycení vztahu řady protipólů. Bohatství versus nuznost, společenská konvence versus svoboda individua, síla oproti slabosti, zautomatizovaný sex proti opravdovému vztahu/lásce, etc. Protipóly jsou ilustrovány na dvou hlavních protagonistech. A ačkoliv za šťastnějšího by se v konečném soudu dal považovat Reeves (jako bohatý, silný a se stálou možností volby), člověk si nakonec nemůže nezamilovat spíše bezbranného a věčně osamělého narkoleptika Phoenixe. A to nejen kvůli diametrálně odlišným hereckým výkonům. Jinak někdo by mohl považovat film za nudný a (vzhledem k tématice) za málo rebelantský. Já bych si tomu však dovolil oponovat a k soustavě protikladů přidal dva další. Myslím, že se jedná o snímek delikátní a velmi citlivý. „Have a nice day...“(5.10.2016)

Skvelý, nezávislý, psychedelický a troška aj avantgardný film. Film ťahajú mladý Keane Reeves a výstredný a zo štýlovými účesom River Phoenix. River mal obrovský herecký potenciál škoda ho. A samozrejme pekelný Udo Kier stojí zato.(23.6.2012)

• - V první kavárenské scéně hraje na pozadí písnička "Too Many Colors" od River Phoenix's Band, Aleka's Attic. (Elwanelyn)

• - Spoiler: Text vyznání lásky ve scéně u ohně napsal River Phoenix. (aluna)

• - Postavy se jmenují Mike a Scott podle opravdových prostitutů, kteří byli Van Santovi inspirací pro vůdčí charaktery filmu. Objeví se v roličce ve scéně v kavárně. (aluna)