Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Film, který mě donutí zůstat u televize, kdykoliv zjistím, že ho někdo sleduje. A to i přesto, že je mi úplně ukradený, jestli měla Sharon Stone ve oné pověstné scéně spodní prádlo.(1.4.2006)

Notoricky známému hitchcockovskému neo-noiru dominuje krásná Sharon, herrmannovský soundtrack a stylová režie. Eszterhazův scénář je plný sexu, sprostých dialogů a nečekaných zvratů, bohužel když se člověk soustředí na zápletku, zjistí, že logika dostává neskutečně na frak. Je to efektní jízda po povrchu, jaké Paul umí, jenže s postupem času ztrácí na přitažlivosti - na rozdíl od jiných, podvratnějších Verhoevenových počinů. 70%(31.1.2010)

Kultovní thriller s vynikajícím scénářem, skvělou režií Paula Verhoevena a herci v čele se sexy Sharon Stone a Michaelem Douglasem.(20.11.2007)

Úchvatný film, který si mě naprosto získal. Sharon S. v nejkrásnější podobě. Její přehození nožky přes nožku to je opravdová lahůdka. M.Douglas jako policista co má rád hry. Ona spisovatelka píšící o vraždách a on její vyšetřovatel. Skvělá scéna výslechu. Ukázka manipulace a předvídavosti. Čistý, krásny a úžasný noir ve své nové kráse. Genialní Verhoeven a neuvěřitelně mrazící závěr... Tento film je poviností pro každého!!!(1.7.2004)

Nick Curran: Budeme šoustat jako veverky, mít hodně dětí a žít šťastně až do smrti. Catherine Tramellová: Nemám ráda děti. Nick Curran: Tak budeme šoustat jako veverky, žádný děti a žít šťastně až do smrti......Poriadne mrazivý a zároveň šteklivý erotický thriller. Napatie by sa dalo sekať sekáčikom na ľad a erotické scény sú aj vďaka famózne nádhernej Sharon Stone pastvou pre oči. Najlepší erotický trhriller všetkých čias (a vela filmov sa jeho úspech a aj kvalitu snažilo neskôr napodobniť - neúspešne).(21.8.2011)

• - Známá scéna překřížených nohou údajně vznikla tak, že režisér Verhoeven požádal Stone, aby si odložila spodní prádlo, protože se jim odráží v kameře. O tom, že bude záběr tak intimní se dozvěděla Sharon Stone až při prvním preview filmu. Nechala se přesvědčit, aby scéna ve filmu zůstala, protože zapadá do charakteru její postavy. (don corleone)

• - Podle režiséra Paula Verhoevena je v úvodní scéně skutečně Sharon Stone a nikoli její dubl. (hippyman)

• - V erotických scénách nikoho z herců nenahradil dablér. (Cheeker)