Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Freude, Freude, vždycky na tě dojde. Verhoeven provokuje-a odezva je silná především proto, že ještě zbývá určitý stud, zábrany a většina žen nosí spodní prádlo. Působil by Základní instinkt animálně o deset let později?(31.3.2007)

Naprosto výborný thriller nabitý erotikou. Již tak hustá atmosféra, která prostupuje filmem od začátku až do konce, je navíc podpořena vynikající hudbou, ze které pořádně mrazí v zádech. Základní instinkt nestačí vidět jednou, já osobně jsem ho viděla nejméně 3-krát, a stále mě neomrzel. Vůbec nejgeniálnější je závěr - vlatně doteď nevím, kdo je opravdový vrah. Asi se půjdu podívat znova....(20.6.2004)

Démonický film. Skutečně jiné stručné charakterizování tohoto skvostu mě nenapadá. Verhoeven je přesně ten typ režiséra, který si s danou látkou dokáže poradit na jedničku a tady přesně tak učinil. Temná depresivní atmosféra je úchvatná a nic netušící divák snad ani nemůže napětím vydechnout. Herecké výkony strhující a scénář bez diskuze geniální. Božský Jerry Goldsmith exhibuje na plné čáře a dost možná je právě toto dílo jeho vrcholné. Skvostná pocta žánru noir a jeden z vrcholů kinematografie. Další z mnoha uměleckých děl, kterých v letech devadesátých vzniklo nespočet.(7.12.2003)

Tenhle film podle mě přesně vystihl hranici vkusu a nevkusu - erotických scén je sice dost a taky jsou dost syrové, ale porno to není a ani to není k smíchu... Mimo to se celým filmem nese úžasné napětí, mezi Michaelem Douglasem a Sharon Stone to patřičně jiskří, k tomu jim hraje fantastická hudba Jerryho Goldsmithe. Podle mě skvěle zvládnutý thriller po všech stránkách.(21.9.2004)

Dvojku som videl prvú. Strašne sa mi páčila, napriek tunajším ohlasom, že jednička je omnoho lepšia. Teraz, keď som videl aj jedničku, môžem povedať, že je to fakt výborné, dejovo silnejšie, ako dvojka. Na dvojku však nedám dopustiť, a musím povedať, že u mňa bodujú obydva na jedničku. (Slovná hra 1vs2 :) Douglas je samozrejme špičkové plus, ktoré zdokonaluje ešte čerstvá Stone... Príbeh s prevedením tvoria fakt vrchol žánru.(17.1.2009)