Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický / Drama / Romantický

USA / Francie, 1992, 122 min

Úchvatný film, který si mě naprosto získal. Sharon S. v nejkrásnější podobě. Její přehození nožky přes nožku to je opravdová lahůdka. M.Douglas jako policista co má rád hry. Ona spisovatelka píšící o vraždách a on její vyšetřovatel. Skvělá scéna výslechu. Ukázka manipulace a předvídavosti. Čistý, krásny a úžasný noir ve své nové kráse. Genialní Verhoeven a neuvěřitelně mrazící závěr... Tento film je poviností pro každého!!!(1.7.2004)

Klasika na poli mrazivých thillerů. Mezi herci to jiskří, nádech erotična funguje, napínavý děj zde je, Verhoevenova špetka kontroverze také... Přes všechno výše zmíněné se ovšem nelze ubránit pocitu, že to postupem času poněkud vyčpělo. Dnes již prostě Základní Instinkt není tím, čím býval v dobách svého uvedení.(25.6.2007)

Setkání s ženou již od dob křesťanství téměř bez výjimky představovalo osudové pokušení, smilstvo, hřích, svedení na scestí... a doplatil na to i Verhoeven. Na jednu stranu zažehl kariéru Sharon Stone, na druhou stranu svůj film zúžil na jeden jediný, onen přesnožkový flór, což ale filmu nesmírně ubližuje. Inu, to máte tak, když vám femme fatale, popř. žena vamp (typ smyslné svůdnice) „vystoupí“ z příběhu a přesáhne hranice filmu.(14.5.2009)

Tenhle film podle mě přesně vystihl hranici vkusu a nevkusu - erotických scén je sice dost a taky jsou dost syrové, ale porno to není a ani to není k smíchu... Mimo to se celým filmem nese úžasné napětí, mezi Michaelem Douglasem a Sharon Stone to patřičně jiskří, k tomu jim hraje fantastická hudba Jerryho Goldsmithe. Podle mě skvěle zvládnutý thriller po všech stránkách.(21.9.2004)

rozpočet : $49 million tržby celosvetovo : $352,927,224(2.1.2007)