Základní instinkt

• slovenský

Základný inštinkt

Thriller / Mysteriózní / Erotický

USA / Francie, 1992, 127 min

Tak tomuhle říkám film ! Naprosto jedinečná atmosféra s vynikajícím hudebním doprovodem mě dostala hned napoprvé. Jiskření mezi Douglasem a Stoneovou bylo tak silné, že mě málem popálilo. Erotické scény jsou servírovany sice syrově, ale zároveň nejsou samoúčelné, což jen zvyšuje celkový kredit filmu. A neustálé posuny v ději, kdy je divák už 100 % přesvědčen, že "to udělala ona", aby hned v následující scéně jeho přesvědčení nabylo povážlivých trhlin - to je prostě brilantní. No a ona pověstná scéna s přehazováním nohy přes nohu, jež se dočkala několika parodií, ta patří mezi vrcholné filmové scény všech dob (a tím nemám na mysli to, že při ní asi mnoho chlapů dosáhlo vyvrcholení :)) )(22.7.2002)

Nejlepší Verhoevenův film. Především dokonalá atmosféra. Úchylárna a divoké sexuální scény? - ale o to tu vůbec nejde, to je jen takový bonus navíc. Hlavní tu je ta detektivní zápletka. A ten závěr - geniální. Navíc mistrovská hudba (Jerry Goldsmith)(11.7.2003)

• flanker.27

Mnoho povyku pro nic, Šára Šutrová si hraje na femme fatale a kdovíproč jí to žerou ve filmu i mimo něj. Přehazování nožiček? A co jako? Nic extra nejsou a i kdyby, film se z nich neuplete. Policajt Douglas a celá policie se chovají jako banda nemyslících pitomců co půjdou první ke zdi, až nastane revoluce. Všichni se nechají tahat na vařený nudli scénáře předepisujícího Douglasovi podlehnout nesympatický lesbický krávě. Ne, to se mi nelíbilo.(30.5.2008)

• - Film, na který se v noci dívá Nick Curran (Michael Douglas), když ho zavolají k vraždě Lamotta je Hellraiser. (dendan)

• - Sharon Stone vážně uvažovala ukončení herectví, aby mohla studovat práva, a to právě ve chvíli,  kdy dostala nabídku na roli Catherine. (Cheeker)

• - Michael Douglas, jako bývalý automobilový závodník, si hrál většinu honiček své postavy v autě sám. (don corleone)