Muž bez stínu

• Německo

Hollow Man - Unsichtbare Gefahr

Muž bez tieňa

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Německo, 2000, 112 min (Director's cut: 119 min)

„Je úžasný, co dokážeš, když už se na sebe nemusíš dívat do zrcadla!“ I po letech mocně přitažlivý, trikově vymazlený, myšlenkově lákavý a verhoevenovsky zvrácený kousek, který využívá ďábelského potenciálu nejprve neviditelného a pak šíleného Kevina Bacona, který moc dobře ví, jak má pro diváka odkrýt peřinu s polonahou Elizabeth Shue. Drsnější variace na téma „neviditelný muž“ naplno využívá trikových možností své doby, i když není ústřední hrdina vidět, divák pomocí solidních nápadů vidí, co právě dělá. Nějaké mudrcování jde stranou, tvůrci se soustředili na triky a tempo, aby se diváci ani trochu nenudili. A nenudí. Občas to samozřejmě zaskřípe (producenti si zřejmě nejednou dupli) a nepomůžou ani slušně dávkované vtípky, přesto to do sebe všechno umně zapadá. Verhoevenovy postupy mně jsou dlouhodobě sympatické – lehká nejednoznačnost, herecká přitažlivost, trocha kontroverze, žádné vyšší ambice, řemeslná dokonalost.(24.10.2012)

Za ten Konec.. Ten zkazil co se dalo... Dovedete si představit, jaká by to byla paráda, kdyby je tam Bacon nechal s výčitkama zdechnout, odhodil masku a vyšel do ulic mezi lidi... Jen tak. neviditelnej?(27.4.2006)

Na Verhoevenovo nejlepsi kousky to nema, ale i tak to je nadprumer. Nejvetsi problem filmu je urcita nevyrovnanost, obcas to Paul fakt rozjizdi, krev, paradni atmosfera a podobne, ale jindy tu jsou jen nezajimavy dialogy. Nicmene po trikovy strance je film perfektni, nektery sceny fakt stoji za to videt a herci se docela snazi, jen ten konec, ackoliv docela drsnej, je naprosto, ale uplne mega totalne klisovitej, ze to snad ani nebylo mozny.(5.10.2008)

Zajímavý námět, perfektní Kevin Bacon a sympatická Elisabeth Shue. Vizuálně i dějově velmi efektní, napínavý film, který však naprosto a doslova "zabíjí" šíleně přehnané, klišovité a až směšně působící závěrečné scény. Kdyby je vzali za zcela opačný konec, v němž by byl směr toku "tvůrčích" nápadů ustálen do klidnějšího a smysluplnějšího proudu, mohly být konečné pasáže zpracovány tak, aby se staly dokonalým vrcholem snímku.(12.1.2012)

Dobrej nápad, ale bohužel neni moc dotaženej, Je tam až moc pasáží, který jsou nezajímavý a nuděj a nic horrorovýho jsem na tom taky neviděl, což je u Verhoevena trochu divný, mohl to udělat víc horrorově, takhle to je takový nemastný neslaný, ale zase to má dobrý triky, teda v některých scénách v jiných je to dost žalostný, což se u takových nízkorozpočtových filmech dá čekat a co se týče hereckýho obsazení, tak to je sice docela slušný a je to dobře zahraný, ale největší hvězda filmu Kevin Bacon je tam jen chvilku pak zmizí a už se neobjeví jinak než jako obrys v masce, co má na hlavě a to je škoda. Víc než 3* si to nezaslouží(11.9.2005)

• - Elisabeth Shue si při natáčení poranila Achillovu šlachu, kvůli tomu bylo natáčení na čas přerušeno. (Karlos80)

• - Ve filmu je použito na 560 trikových záběrů. (Karlos80)

• - Zbraně na sedativum jsou paintballové zbraně značky PGP. (Chatterer)