Muž bez stínu

• Německo

Hollow Man - Unsichtbare Gefahr

Muž bez tieňa

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Německo, 2000, 112 min (Director's cut: 119 min)

Verhoeven, vědecké téma sahající do psychologie člověka, dobré obsazení a hromada efektů. Samozřejmě nesmím zapomenout na další "cameo" roličku krásné Rhony Mitry, která své tělo vystavuje na odiv, kde jí to dovolí. Muž bez stínu je už od své myšlenky dost problematický film, který hodně lidí neuspokojí. Možná kdyby se Verhoeven snažil více držet klaustrofobické atmosféry podzemní laboratoře a vynechal všechny výlety "do městských lovišť", celý film by působil silněji. Přesto jde o dobře zvládnuté řemeslo, které dobře zabaví a udrží atmosféru i napětí.(1.7.2004)

Na tento film jsem se koukla hlavně kvůli svému oblíbenému herci Kevinu Baconovi. Ten tu podává velmi dobrý výkon, ale jinak se snímek nijak neodpíchne z vod průměrnosti. Je to tak trochu Dr. Jekyll a Mr. Hyde v přitažlivějším obalu s tisícem logických chyb v zájmu oné atraktivity.(19.7.2006)

Producenty přidušený a netvárným scénářem do kouta zahnaný Verhoeven vyloženě nezklamal. Ty náznaky myšlenek o tom, jaké možnosti skýtá člověku věda a nakolik je možné se díky ní přiblížit k Bohu, tam hmatatelné jsou. Akorát se film spíše primárně soustředí na akci a působivou práci trikařů. Na režisérovy klasické trademarky jako krev (něco málo v závěru ukápne) a stylové násilí (useknuté znásilnění) se kašle. Dokonalá ukázka toho, jak hollywoodská mašinerie sešrotovala unikátní talent.(23.11.2007)

Většinu času příjemně amorální, bohužel posledních 20 minut vrší jedno klišé za druhým. Škoda.(11.9.2005)

"Platón ve své Republice říká, že kdyby se člověk dokázal učinit neviditelným, začal by loupit, na co by přišel, narušoval by soukromí jiných lidí, znásilňoval ženy, zabíjel nepřátele – zkrátka choval by se, jako by byl bůh. Platón má podle mě pravdu v tom, že se chováme slušně a spořádaně jenom proto, že nás k tomu nutí společnost.“ To jsou slova Paula Verhoevena k jeho poslednímu americkému filmu, Muži bez stínu, který je chytřejši, než se na první pohled zdá, a známý to provokatér si neodpustí ani různé náboženské paralely - proč je jméno hlavní záporné postavy Sebastian podobné slovu "christian", tj. křesťan?_____ Muž bez stínu v podstatě představuje vrchol Verhoevenovy americké tvorby, v níž rezignoval na nejednoznačné postavy a jejich psychologickou drobnokresbu, naopak se vyžívá v kinematografii atrakcí a zintenzivněné naraci... a v tomto ohledu Muž bez stínu ani lepší být nemůže, protože tvůrci se nijak netají tím, že vzniknul pouze jako triková exhibice. Erotické dusno, známé ze Základního instinktu či Showgirls, se zde proměnilo ve fetišizaci, naopak spojitost s klasickými universaláckými horory hlavně 30. let zde na rozdíl od RoboCopa (Frankensteina) není tak patrná._____ Co je ale na Muži bez stínu to nejzajímavějši, je fakt, že - krom toho, že film prošel MPAA bez jediného zásahu - se do středobodu vyprávění dostává konečně ženská soběstačná hrdinka. Ty měly vždy u nizozemského filmaře své místo, ale optika přiběhu byla podávána skrze mužovo oko, zde se důmyslně měńi cca. v poslední třetině fokalizátor příběhu a všechna machistická klišé se tak tím pádem hyperbolizují a vysmívá se jim. Necítit v tom nevyužitý potenciál, je to za jasných 5*, nikoliv váhavých a co do americké Paulovy tvorby jeho nejslabším filmem. A opětovně platí, že Verhoevenovy filmy by se neměly dočkat pokračování, viz RoboCop, Základní instinkt, Hvězdná pěchota a nakonec i Muž bez stínu. :-((10.8.2007)

• - Zbraně na sedativum jsou paintballové zbraně značky PGP. (Chatterer)

• - Někteří kolegové se neustále vysmívali Kevinu Baconovi, protože musel neustále nosit speciální zelené nebo modré obleky. (TylerGage)

• - Deset dní poté, co se stal Sebastian (Kevin Bacon) neviditelným, Laura říká, že je v tomto stavu déle, než všechna ostatní zvířata. Pes byl však neviditelný o mnoho déle. (Kroup4)