Muž bez stínu

• Německo

Hollow Man - Unsichtbare Gefahr

Muž bez tieňa

Horor / Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Německo, 2000, 112 min (Director's cut: 119 min)

Nebyt toho prehnaneho konca, bol by som spokojny aj na 5 hviezdiciek, ale hollywoodske filmy nas uz prekvapili vselicim. V tomto filme sa mi najviac pacila postupna a nie rychla premena zvierat alebo cloveka na neviditelnych, ako to pozname z inych filmov, napriklad NEVIDITELNY NA UTEKU (1992) od Johna Carpentera. Nominacia na Oscara za vizualne efekty bola urcite zasluzena, avsak sosku si prebrali tvorcovia zo Scottovho GLADIATORA (2000). Hudba mi opät pripominala ZAKLADNY INSTINKT (1992) vsak to by nebol Jerry Goldsmith, aby som ho nespoznal. Jednoducho aj po niekolkych rokoch som si opät vychutnal tento film, ktory tak nepriamo pripominal MUCHU (1986), ked vedec skusal na sebe genialny experiment, ktory sa mu nielenze vymkol zpod kontroly, ale stal sa aj agresivnym a scena s muchou v ruke Kevina Bacona, to len pritvrdila, ako taky maly odkaz :-) __________ Elisabeth Shue - (Linda McKay) +++ Kevin Bacon - (Sebastian Caine) +++ Josh Brolin - (Matthew Kensington) +++ Kim Dickens - (Sarah Kennedy) +++ Greg Grunberg - (Carter Abbey) +++ Joey Slotnick - (Frank Chase) +++ Mary Randle - (Janice Walton) +++ William Devane - (Dr. Howard Kramer) +++ Produkcia: Douglas Wick +++(27.1.2013)

Jedině žena, blondýna, zvládne udržet vzpínající se nervy na uzdě a s chladnou hlavou a s neohrožeností sobě vlastní dokáže bojovat s neviditelným testosteronem! Je dobrá ... chci být jako ona. Já rozumím, že se aplikace séra neviditelnosti může setkat s hromadou vedlejších účinků, na které nestihli vynalézt protisérum, ale že by se dotyčný stal i nesmrtelným? Skoro? Něco jako šváb, kterého nemáte šanci zašlápnout. Akční i napínavé to samozřejmě bylo. Kevin zahrál vyšinutého psychopata báječně, ale sám za sebe nemůže pozvednout jinak slabý scénář. Jako by to bylo nedopracované, něco tam rozhodně chybělo. Cítila jsem z toho takové halabala lepení všemožných nápadů potřebných k udržení divákovy pozornosti a k vygradování závěru.(16.7.2016)

Verhoeven si zase zvrhle zařádil a k hektolitrům krve přimíchal vnady Elizabeth Shue. Výsledkem je adrenalinový thriller bez překvapení, ale taky bez vyloženě hluchých momentů. 80% Zajímavé komentáře: tron, Visáč, numi, Macik, MilesTeg(18.1.2006)

Většinu času příjemně amorální, bohužel posledních 20 minut vrší jedno klišé za druhým. Škoda.(11.9.2005)

• Lima

Mám rád Verhoevena a jeho jistou míru zvrhlosti a absenci zábran, ale tenhle snímek se jeho předchozím dílům rozhodně rovnat nemůže. Přitom potenciál tu byl. Skvělé triky, slibný rozjezd a vlastně celá první půle je zajímavá. Ale poté to začne dějově drhnout a ke konci nastupuje scenáristická křeč, kdy to Verhoeven na diváka zkouší až alienovskou vyvražďovačkou. Ještě bych dokázal překousnout, že se Bacon, politý krevní konzervou od hlavy až k patě a s vlasy uleptanými od krve dokáže vypulírovat během minuty "dočista do čista", ale co následně všechno přežije, to nesnese srovnání ani se Supermanem, i kdyby ho přejížděli parním válcem či sekali na kousky v kafilérce. Logika žádná a k tomu kupící se klišé a X-krát nastavovaný a do extrémů vygradovaný konec - tedy vše, co na filmech nemám rád. U béčkové produkce se to dá přehlédnout, ale u tvůrce Verhoevenova formátu nikoliv.(23.5.2004)

• - Spoiler: Elektrický proud, který Sebastiana (Kevin Bacon) v závěru snímku zasáhne, by měl způsobit zranění i ženě, která stojí ve vodě stejně jako hlavní hrdina. (Kroup4)

• - Někteří kolegové se neustále vysmívali Kevinu Baconovi, protože musel neustále nosit speciální zelené nebo modré obleky. (TylerGage)

• - Aby nedošlo k problémům, koupila produkce práva na knihu Hollow Man, přestože krom názvu nemá s filmem nic společného. (TylerGage)