• slovenský

Akční / Krimi / Thriller / Sci-Fi

USA, 1987, 102 min (Director's cut: 103 min)

Vyjímečná klasika 80. let, která byla míněna režisérem úplně jinak, než ji nakonec diváci pobrali a pochopili. Kritika společnosti, zákona, zákonodárců a výkonných složek, stejně jako vývoj rodiny byl diváky přijat jako brutální akční film a omylem se stal i jistým kultem (a dokonce konkurentem prvního Terminátora!!!). Robocop od Verhoevena je dodnes zejména velmi zajímavý film. Něco takového se v 80. letech hned tak nevidělo a myslím, že hodnota a význam filmu je patřičně doceněn až dnes postmoderní diváckou společností. I tak se z mého hlediska jednalo spíše o experiment, který si zaslouží jisté uznání, ale žádnou excelentní výjimkou z hlediska filmolvého umění (a to ani v oblasti akčních filmu) není...(7.12.2007)

„Nice shooting, son. What´s your name?“ - „Murphy.“ Detroitské zločinecké chátře též znám jako Hrobokop.. Cisterna plná krve, dobře zásobovaný Army shop, policejní Kryton fungující na přesnídávku, explozivní stolní hra Nukem a banda grázlů vedena členem Špidlova kabinetu s brokovnicí. To vše lehce úchylný Nizozemec vsypal do mixéru a vznikl cyberpunkový Flesh & Blood koktejl o vzkříšení novodobého Ježíše z neprůstřelného plechu. Brilantní scéna s nepodařenou předváděčkou robotické drůbeže ED-209 mě vždycky zaručeně rozebere.(31.5.2010)

Jo jo, taková byla 80. léta. Nabušený akční sci-fi mazec. Paul Verhoeven umí! 85%.(23.1.2009)

Překvapivě dobrý film od režiséra takových perel jako Starship Troopers nebo Showgirls (a abychom byli féroví - na druhé straně i Total Recallu a Základního Instinktu).... Pěkně neutěšená vize blízké budoucnosti, odporní záporáci, skvělé technické výdobytky, spousta krve.... trochu tvrdý, ale výborný akční film, i když mi vždycky mnohem líp sedělo: "Živý nebo mrtvý, půjdeš nebo budeš táhnut se mnou.":)(8.4.2003)

(ty 2* tady doteď byly asi z dob, kdy jsem na filmy kladla nějaký nároky; 3,5* za efekti)(7.12.2015)

• - Ve scéně, kdy Anne Lewisová (Nancy Allen) podává Murphymu (Peter Weller) kávu, drží šálek v pravé ruce. Hned v dalším záběru má však herečka volnou levou ruku a v pravé svůj šálek. (Terva)

• - V 25. minutě Alex Murphy (Peter Weller) přichází k autu a dveře otevírá dálkovým ovládáním. Následuje výbuch, ale v 61. minutě při kopírování zločinů do jeho paměti otevírá dveře od auta ručně, bez dálkového ovládání. (StanaB)

• - Režisér si zahrál ve filmu také. Při scéně na diskotéce se Paul Verhoeven objeví v krátkém záběru poté, co Nash kopne RoboCopa do rozkroku. (Šindy)