Hvězdná pěchota

Vesmírna pechota

Hviezdna pechota

Sci-Fi / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 1997, 129 min

Je prostě jasné, proč je ve Verhoevenových filmech tolik násilí. On je to buď antimilitarista nebo magor :-) Tenhle snímek mi v mnohém připomněl Robocopa (zpravodajství a propaganda) a celou tu "beverlyhillsáckou" zápletku berte třeba jako pozdější kontrast proti těm hustejm bojům. Stačí?(28.2.2005)

Naprosto geniálně pojatá satira, ve které se setkává Četa, Dawsonův svět a *kterékoli béčko s havětí*. Výsledkem je neopakovatelný celek, který bežný konzument nedocení ani zdaleka tak, jak by si film zasloužil...(24.8.2002)

Ač bych to neměla říkat, já tenhle film prostě žeru. Je to až neuvěřitelná parodie na všechny ty akční sci-fi, co se berou tak nemožně vážně. Verhoeven je prostě magor a zatraceně dobrej !(19.2.2005)

Shlédnout Hvězdnou pěchotu je jako navštívit bizarní museum budoucnosti, přičemž v prvním patře jsem narazil na sbírku přeproteinovaných bezobratlých členovců, ve druhém poschodí budiž v krvavých lakunách vystaveny usekané a utrhané lidské končetiny a trupy s ohromnými dírami, a o další patro výš jsem se octnul přímo uprostřed kolosálních vesmírných plavidel, stanic a výsadkových modulů. Tahle výstava působí nechutně, monstrózně, zábavně a jedinečně zároveň, protože jejím autorem, stejně jako vrátným, který mě do tohoto světa vpustil, není nikdo jiný než Paul Verhoeven. Jeho spektakulární sci-fi podívanou zaplavily hordy arachnidů s klepety a makadly ostrými jako břitva, obří brouci s těly inkrustovanými pancířem a bojové turbovážky, a proto není nic triviálnějšího než proti nim postavit vyzbrojenou leteckou i pozemní pěchotu plnou prkenných herců. Detailní porcovaná může začít, kromě hlav padají ultradrsné hlášky a celé to je neskutečně zábavné a oslnivými vizuály skutečně velkolepé. 105 miliónů dolarů(rozpočet)/121 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.5.2006)

U tohohle filmu triky přebíjejí všechno ostatní. Děj je pitomoučký, herci toporní, dialogy "na úrovni", navíc opět ten všudypřítomný a neskutečně vlezlý americký patriotismus, ale triková stránka filmu je špičková a zachraňuje tak minimálně 2 ze 3 hvězdiček.(14.3.2003)