Hvězdná pěchota

Hviezdna pechota

Sci-Fi / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA, 1997, 129 min

• Galadriel

Po nějaké době trochu předělávám svůj komentář a připouštím, že Paul Verhoeven si tímhle filmemstřílí z Hollywoodu a opravdu to nemyslel nejspíš vážně. Přesto to nemění nic na tom, že jsem se u filmu ani moc nebavila a přišel mi stupidní (OK, bylo to úmyslně, ale to ho nezlepší). Jednu hvězdičku dávám za triky a druhou za docela slušnou akci a nulovou snahu o nízký rating (skoro makra vycuclých mozků, rozpůlená těla, rozstřílené hlavy, končetiny apod.). Jinak je to slátanina nejhrubšího ražení, děj neexistuje, dialogy no comment, herci v čele s Denise Richards toporní až to bolí. Navíc každých maximálně pět minut si soudný člověk říká, proč sakra tuhle a tuhle věc nevyřešil tak anebo tak, když by tím nikdo neumřel a půlka věcí by se vyřešila. Ale to by se holt nedostalo na heroické výkony odvážných vojáků a vojaček, dojemná setkání a tak dál. Opět můžete namítnout, že to bylo schválně a já opět odpovím, že to není podle mě ta nejlepší cesta, jak pobavit nebo zaujmout publikum. Jediné, co ještě můžu přičíst k dobru je to, že vlastně vůbec nešlo o americkou armádu, hlavní hrdina byl z Buenos Aires, útok na Zemi neodnesl New York ani jiné významné místo v USA, něco takového jsem viděla v tomhle žánru snad úplně poprvé.(15.8.2007)

Když jsem to hodnotil, tak jsem se musel zkusit odpoutat od předlohy, protože s tou to opravdu nemá mnoho společnýho, kromě občasných odkazů na knihu (třeba deset ran, který by otec Caspera raději snesl, než armádu apod). Kdyby to byl film jen podle scénáře, dal bych čtyři. Ale je to podle geniální knihy a tak tu jednu musím sundat. Je tu spousta nelogičností. Třeba povyšování hlavního hrdiny jen tím, že se ho zeptají, jestli to bere, ale takhle to nefunguje. Poručík je důstojník, takže by musel udělat důstojnickou školu. Dále třeba ten výcvikovej tábor. Ten je tu málem jak letní výcvikovej tábor pro bohatý a tlustý děcka sedící neustále před komplem. Nebo ti brouci, nějak jsem marně hledal, co by na těch svých planetách vlastně žrali? A tak podobně. Ale jinak je to celkem zajímavě natočená akční SF. Nenáročná a mozek nezatěžující, ale ani nenudící. Jen mi vadilo, že Denise Richards hrála tu jeho pravou, která ho nakonec dostane, protože je mi zatraceně nesympatická a klidně bych ji oželel a strašně špulí pusu.(20.1.2006)

Bug Hills 90210 wounded... Někteří jako by si tady nepatrně pletli R.A.Heinleina s Konradem Henleinem, ale skutečnost spíše směřuje k tomu, že v mládí je nejdůležitější zůstat sám sebou (nejlépe ve vojenské uniformě), nenechat roztahovačného komunistického brouka žít a hlavně ke všemu přistupovat s vědomím, že noční můra krevních bank Verhoeven je krásný, na ideály šlapající úchyl, co k smrti nerad dočítá literární předlohy svých snímků až do konce..(18.7.2011)

Soundtrack Basil Poledouris: 1. Fed Net March ,2. Klendathu Drop ,3. Punishment/Asteroid Grazing ,4. Tango Urilla ,5. Hopper Canyon ,6. Bugs!! ,7. Dizzy's Funeral ,8. Destruction of Roger Young ,9. Brainbug ,10. They Will Win ,11. Into It ,(27.5.2011)

DOBRÝ CHROBÁK JE IBA MŔTVY CHROBÁK..... Dobré akčné Sci-Fi. Bol som na tom v kine keď som mal 10 rokov (vtedy to pre mna bolo hlavne o efektoch a akcii) a aj keď ma to nenadchlo tak ako svojho času Jurský park, bavilo ma to. Brutálna satira plná čierneho humoru a poriadne epickej akcie.(21.8.2011)

• - Většina pavoukovců vznikla teprve během postprodukce v počítačích, ale tvůrci měli k dispozici také pár robotických modelů v životní velikosti. Žádoucích reakcí herců během bojových scén nicméně dosahoval samotný režisér svými výkřiky a poskakováním. (Matty)

• - Film byl nominován na cenu Hugo v kategorii nejlepší drama. (Terva)

• - Film získal dvě ceny Academy of Sience Fiction, Fantasy & Horror Films, a to v kategoriích nejlepší kostýmy a nejlepší speciální efekty. (Terva)