Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1990, 113 min

• novoten

Někdy k úspěšnému sci-fi stačí pouze nastřelit kulisy a přitvrdit muziku. Verhoeven na to jde poněkud pochybným způsobem, pouští ze řetězu svůj zvrácený vkus a dává Arniemu pocit, že hraje v důmyslně zaobalené hře na diváka proti všem zlým členům společnosti. Ne, tudy ne. Krev se hodí do Robocopa a drsné vypořádání se s netradiční manželskou krizí do otevřenější satiry.(2.7.2005)

Dnes už kultovné sci-fi a zároveň jedno z najlepších, v ktorom sa Arnold objavil. Paul Verhoeven tradične zatlačil na gore linku a navyše film pekne ako sa patrí zamotal. Ako malý som s toho bol celkom vykulený a film som pochopil asi na tretí krát. So scénky kedy Arnoldovi z nedostatku kyslíku ide praknúť hlava a vyliezajú oči som mal onehdá peknú depku.(8.6.2005)

Film podle zcela jistě zajímavé knihy od Phillipa K. Dicka v režii Paula Verhoevena a ještě má hodnocení kolem 80%, tak to bude muset být opravdu něco. Alespoň to jsem si říkal, než jsem si snímek opravdu pustil. Arnold Schwarzenegger opět v budoucnosti bojuje prosti hordám zlých bastardů, kteří usilují o nadvládu na světem, to samo o sobě není ničím zvláštní. Horší na tomhle snímku je, že se v něm nedá přesně orientovat, tedy spíše, že divák nemá jistotu co je skutečnost a co ne... Vlastně, když přišel závěr s šokující pointou, kde jsme se dozvěděli něco více o našem hrdinovi, najednou jsem nevěděl na čem jsem. Prostě a jednoduše to pro mě bylo nepochopitelné. Hlavně ten plán, který se může na první pohled zdát geniální, ale na druhý už pořádně skřípe. To je totiž přesně to co film o hvězdičku stahuje, do té doby byl geniální, i když na dnešní počítačově efekty rozhodně neměl. ___ Po druhém zhlédnutí mnohem srozumitelnější, i když stále zůstává nad některými věcmi rozum stát.(28.3.2006)

Přestože s předlohou od Dicka to nemá moc společnýho, je to opravdu hodně dobrej film. I nějaký to zamyšlení a pointa tam na nás vykukuje, což je u Schwarzeneggerových filmů docela novinka. Jen bych ještě všem, kteří to viděli doporučil knížku od Pierse Anthonyho, kterou dávali u nás při premiéře k lístku zadara a která se jmenuje Záblesk paměti (stejná modrá obálka jako obal kazety), tam je to ještě mnohem líp vysvětlený a dotažený do konce. A podle té knížky to nevyznívá jako sen zaplacenej od Recallu. Naprosto dokonalá akce, zábavná, rychlá, v přitažlivých prostředích a s dobrým příběhem a nějakým tím mystériem na konec. Nehledě už k opravdu dobrýmu výkonu Arnoldovu a skvělýmu dabingu, kde Zdeněk Mahdal mluví aspoň dvacet osob a někdy i sám se sebou v dialogu. Ten novej ale nestojí za nic.(11.12.2005)

Režisér je prostě týpek. Skvěle promyšlené prostředí Marsu, zápletka, Sharon Stone, Arnie.. a konečně jsem se mohl z plna hrdla zasmát hlášce ze Žhavých výstřelů II. (Počet mrtvol: Jako v Total Recall!)(20.3.2008)

• - Honička na eskalátorech byla natočena ve stanici metra Mexico City "Chabacano". Jediné změny byly vyměněné cedule s názvy stanic a směrové značení v angličtině. (Beer Ceps)

• - Quaid (Arnold Schwarzenegger) ve filmu bydlí v západním Texasu v El Pasu, což je možné na jednom z falešných průkazů. (Beer Ceps)

• - Arnold Schwarzenegger utrpěl během natáčení pár zranění. První bylo při natáčení scény, kdy měl Quaid (Arnold Schwarzenegger) rozbít okno ve vlaku, což mělo být uděláno tak, že exploze rozbije sklo těsně předtím, než ho Quaid rozbije. To se ale nestalo, a tak Schwarzenegger prorazil okno skutečně a pořezal se. Druhý úraz se stal během rvačky v Mars Hiltonu, kdy si Schwarzenegger zlomil prst na pravé ruce. (Beer Ceps)