Hadí jed

Československo, 1981, 84 min

Československý film měl v minulým století jednu obrovskou výhodu, měl neskutečně talentované herce a přesně toho využil i František Vláčil ve svým filmu Hadí jed. Většina příběhu se odehrává na jednom místě, ve čtyřech osobách, dvou maringotkách, v zimě a se spoustou sněhu. Je to málo, co ? Ale i tohle málo stačilo Vláčilovi k perfektní gradaci příběhu, uvěřitelnosti, že je hnusný počasí i když by na okna ťukaly sluneční paprsky a úplně to samý málo, stačilo i panu Vinklářovi k ukázce svého neuvěřitelného hereckého umění. Tak jako má pan Rudolf Hrušinský dár hrát svým pohledem, tak má pan Vinklář dar hrát svým hlasem, to je naprosto úžasný a obdivuhodný, co Josef Vinklář dokázal udělat s jedinou filmovou scénou pouhým tónem svýho hlasu.(13.2.2010)

"Poslyšte, to ten člověk pořád takhle pije??"- "Jo, inženýrskej ?? Von dělá všechno pořádně.."(21.10.2014)

Jednoduchý, ale díky výborným hercům přece jenom výjimečný příběh. Černobílá kamera, zasněžená krajina, neustále kvílející vítr a Vláčilova úsporná režie dělají své, úplně mi neseděl snad jen začátek s (říkám to nerad, ale je to tak) Fišerovou hudbou, která by se hodila spíše do nějakých Bakalářů (a platí to i pro celou scénu narozeninové oslavy).(28.11.2011)

Mrazivý film odehrávající se v mrazivé pustině. Žádné moralizování, jen působivý popis jízdy z kopce a realistický, bezútěšný konec. Skvělé herecké výkony. Nenápadný velký film.(20.2.2011)

Vinklář, Vinklář, Vinklář a jinak nudný nic.(31.5.2014)